1. Ana Sayfa
  2. Beslenme ve Diyet
  3. 11 Düşük Şekerli Meyve

11 Düşük Şekerli Meyve

düşük şekerli meyveler

Şeker alımınızı takip etmek iyi bir fikirdir, ancak tatlı isteğinizi dindirmek inanılmaz derecede zor bir şey olabilir.

Belki de işlenmiş şekerleri zaten kesmişsinizdir, ancak meyvenin içinde ne kadar şeker bulunduğunu farketmediniz ve bu açlığınızı meyve ile gidermiş olabilirsiniz. Ya da diyabetle yaşayabilir ve hangi meyvelerin kan şekeriniz üzerinde en az etkiye sahip olacağını bilmek istersiniz.

Meyveler aynı zamanda birçok başka sağlıklı besin içerirken, bazı meyveler şeker olarak diğerlerine göre daha yüksektir. Şeker içeriğinde hangi meyvelerin en düşük olduğunu öğrenin, böylece şeker isteğinizi fazla şekere maruz kalmadan tatmin edebilirsiniz.

1. Limonlar

C vitamini, limon ve misket limonu yüksek oranda ekşi meyvelerdir. Çok fazla şeker içermezler (limon veya misket limonu başına sadece bir veya iki gram) ve iştahınızı engellemeye yardımcı olması için bir bardak suya ekleyip gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

2. Ahududu

Sadece beş gram – bir çay kaşığından biraz fazla – içerir ve size yardımcı olmak için çok sayıda lif içerir.

3. Çilek

Çilekler çok tatlı ve lezzetli tadı göz önüne alındığında şekerde şaşırtıcı derecede düşüktür. Bir fincan çiğ çilek yaklaşık yedi gram şeker içerir ve tavsiye edilen günlük C vitamini alımının yüzde 100’ünden fazlasını içerir.

4. Böğürtlen

Böğürtlen de fincan başına sadece 7 gram şekere sahiptir. Bu koyu renkli meyveler üzerinde suçlu hissetmek zorunda değilsiniz. Ek olarak, aynı zamanda antioksidan ve lif içeriğinde de yüksektir.

5. Kivi

Kivi, C vitamini açısından zengin ve şekerde düşüktür – kivi başına sadece altı gramdır. Tüm yıl boyunca kiviyi marketlerde bulabilirsiniz.

6. Greyfurt

Listemizde ki başka bir narenciye meyvesi greyfurttur. Greyfurtlar oldukça lezzetlidir, orta boy bir greyfurtun yarısında sadece dokuz gram şeker bulunur. Kahvaltılarda yer verilebilir.

7. Avokado

Meyveleri düşündüğünüzde akla ilk gelen şey tam olarak olmasa da, avokadolar gerçekten meyvedir ve şekerde düşüktür. Bütün bir çiğ avokado sadece yaklaşık bir gram şeker içerir.

8. Karpuz

Karpuzlar ikonik yaz meyvesidir. Üstelik şekerde düşükler. Fincan boyutunda dilimlenmiş karpuz da sadece 10 gram şeker bulunur. Bunun yanında karpuz büyük bir demir kaynağıdır.

9. Kavun

Kavunlar turuncu-sarı renklerini yüksek bir A vitamini içeriğine borçludur. Bu lezzetli kavun bir fincan boyutunda 13 gramdan az şeker içerir. Bu, diğer meyvelerden biraz daha yüksek olabilir, ancak 400 ml kutu kolanın yaklaşık 40 gram şeker ve çok az besin değerine sahip olduğunu unutmayın.

10. Portakal

Portakallar, C vitamini alımınızı hızlandırırken, kalori ve az şeker ile tatlı isteğinizi bastırabilir. Tipik bir portakal, meyve başına yaklaşık 12 gram şeker ve 70 kaloriye sahiptir.

11. Şeftali

Şeftali inanılmaz tatlı olabilir, ancak orta büyüklükteki bir meyvede 13 gramdan daha az bir şeker bulunur, bir meyve için oldukça düşük şeker olarak kabul edilebilir.

Bu 11 düşük şekerli meyve, bir ile 13 gram arasında bir şeker içerir, ancak burada porsiyon boyunun bütün farkı yarattığını unutmayın. Bir karpuz porsiyonu sadece bir fincandır, bu nedenle üç veya dört fincan karpuz yemek sizi şekerli bir kutu kola içmekle aynı seviyeye getirebilir.
Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap