1. Ana Sayfa
 2. Fitness
 3. Aerobik ve Anaerobik Egzersiz: Hangisi Kilo Verdirir?

Aerobik ve Anaerobik Egzersiz: Hangisi Kilo Verdirir?

Aerobik ve Anaerobik egzersizler

Sağlık için aerobik ve anaerobik egzersizlerden hangisinin daha iyi olduğu konusunda çok fazla tartışma var.

Yürüyüş, bisiklete binme veya koşma gibi aerobik egzersizler, vücudunuzu hareket ettirdiğiniz, daha hızlı nefes aldığınız ve kan akışınızı arttırdığınız egzersizlerdir. Uzun bir süre boyunca sürdürmeye devam edilebilir.

Konuşma testi” ni geçebiliyor musunuz? Eğer egzersiz sırasında rahatça konuşabiliyorsanız, yeterli düzeyde egzersiz yapmıyorsunuz ama biraz nefes aldığınızda konuşabilir durumdaysanız aerobik seviyeye ulaşmışsınız demektir.

Sürat koşusu veya halter gibi anaerobik egzersizler, kısa sürer, yoğundur ve uzun süre devam ettirilemez.

Hangisi kilo kaybı için daha iyidir? Hem aerobik hem de anaerobik egzersizin faydaları vardır ve her birini rutininize dahil etmelisiniz. Ancak, ana endişeniz yağ yakmaksa, anaerobik egzersizi tercih etmek daha mantıklıdır.

 Anaerobik egzersiz yağ kaybı için neden daha iyidir?

Aerobik egzersiz veya sabit hızda kardiyo, düşük veya orta tempoda gerçekleştirilir. Kas liflerini yavaş kullanan bu tür egzersiz, kardiyovasküler kondisyon ve kas dayanıklılığı için mükemmeldir.

Bu düşük yoğunluklu kardiyonun yağ kaybı için optimal olduğu düşünülse de, tekrar düşünün. Kas, glikojen yerine enerji için yüksek oranda yağ kullanır, bu seviyede yakılan toplam enerji miktarı, belli bir süre boyunca yapılan anaerobik egzersizden daha düşüktür. Aerobik egzersizde kullanılan enerji düşüktür. Yeterli yağ kaybına ulaşmak için uzun süre boyunca aerobik egzersiz yapmanız gerekir.

Anaerobik egzersiz, yüksek yoğunluklu interval antrenmanı (HIIT) şeklinde gerçekleştirilir; burada yüksek yoğunluk ve kısa dinlenme aralıkları verilir. Bu birkaç nedenden dolayı faydalıdır.

Zamandan tasarruf ettirir

Öncelikle, zamanın kısa bir bölümünde yoğun bir antrenman yapabilirsin. Zaman sizin için bir sınırlama ise, HIIT programı harika bir seçenektir. Kaslarınızı tüketir ve daha fazla kalori yakarsınız.

Daha fazla kalori yakar

İkincisi, daha fazla kalori yakacaksınız. Günün sonunda, antrenmanınız ne kadar zor olursa, yakacağınız kalori o kadar fazla olur.

Metabolizmayı hızlandırır

Üçüncüsü, kas inşa edecek ve metabolizmanızı artıracaksınız. HIIT, sürat koşusu ve halter gibi egzersizler yapmanız gerekir, bu da kas boyutunu ve gücünü arttırır. Bu da, kas kütlesini artıracağınız anlamına gelir, kaslar daha fazla kalori harcadığı için metabolizmanızı hızlandırır.

Afterburn etkisi yapar

Dördüncüsü, afterburn efektini yaşayacaksınız. Afterburn, egzersiz sonrası oksijen tüketiminin fazla olmasıdır. HIIT antrenmanınız bittikten sonra bile kalori yakmaya devam edersiniz.

HIIT kardiyo eksileri

Anaerobik egzersiz olarak HIIT, yağ kaybı için yararlı olsa da, bazı eksileri vardır.

En büyük dezavantajı, herkes için uygun olmamasıdır. HIIT’e güvenli ve etkili bir şekilde girebilmeniz için temel bir fitness seviyesine ihtiyacınız olacak. Egzersiz yapma konusunda yeniyseniz, vücudunuz için, özellikle de kalbiniz için çok yoğun olabilir.

Eğer HIIT yapıyorsanız, patlayıcı hareketlerin hızlı olması ve çok fazla güç gerektirmesi nedeniyle yaralanma riskini arttırır.

Ve son olarak, HIIT antrenmanı yüksek yoğunluğa sahip olduğu için toparlanma sürecinde iyi beslenmeniz gerekir. Ağrılar fazla olabilir.

HIIT egzersizleri

Kendinizi yoğun bir anaerobik egzersizi denemek için yeterince uygun hissediyorsanız, maksimum yağ yakımı için aşağıdaki HIIT egzersizlerini deneyebilirsiniz.

Sprint

30 saniye boyunca koşun, sonra 1 dakika için yavaş tempoda yürüyün. Bunu 20 ila 30 dakika kadar tekrarlayın.

Dairesel antrenman

Her bir egzersiz 30 saniye sürecek, gerekirse 10 saniyelik bir mola verebilirsiniz. Aşağıdaki hareketleri sürekli olarak 10 dakika boyunca tekrarlayın: (hareketler orijinal adıyla verilmiştir.)

 • burpees
 • jump squats
 • bicycle crunch
 • mountain climbers
 • jump lunges
 • pushups (şınav)
 • jumping jacks

Aerobik ve anaerobik egzersizler bir fitness rutininde yer alırken, HIIT gibi anaerobik egzersizler de yağ kaybı için daha etkili olabilir.

Yüksek yoğunluklu bir egzersize başlamadan önce doktorunuza danışın.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

  Yorum Yap