Beslenme ve Diyet Sağlık

Akdeniz Diyeti Nedir?

akdeniz diyeti nedir

Akdeniz diyeti, kilo vermek ve sağlıklı bir hayatı sürdürebilmek için uygulayabileceğiniz güzel diyetlerden biridir. Akdeniz diyetinin bir çok hastalığı önlediği uzmanlarca söylenmektedir. Akdeniz diyeti, daha çok bir yaşam tarzıdır. Akdeniz bölgesindeki insanların daha uzun ve sağlıklı yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bununla birlikte nasıl beslendikleri, neler yaptıkları konusunda yapılan araştırmalar sonucu akdeniz diyeti ortaya çıkmıştır.

Genel olarak Akdeniz’e kıyı olan yerlerde insanların daha uzun yaşadıkları, çoğu kansere yakalanmadıkları ve kardiyovasküler rahatsızlıkları daha az yaşadıkları gözlenlenmiştir. Çok büyük bir sırrı yok, aktif bir yaşam,  kilo kontrolü, kırmızı et, şeker ve doymuş yağdan uzak durarak; az yağlı, fındık vb. sağlıklı besinlere daha fazla yer veren diyettir. Akdeniz Diyeti, kilo verme, kalp ve beyin sağlığı, kanser önleme ve diyabet önleme ve kilo kontrolü dahil olmak üzere bir dizi sağlıklı yarara sahiptir.

Yapılan araştırmalar İtalya ve Yunanistanın güney bölgelerine aittir. Genel olarak onların yeme alışkanlıklarına göre düzenlenmiştir. Birazda başlıklarla inceleyelim.

Akdeniz diyeti kilo verdirir mi?

Akdeniz diyetinin önceliği kilo vermek üzerine değildir. Ancak siz kalori açığı yapıp, bunun yanına egzersiz eklediğiniz zaman kilo vermek münkün olacaktır. Diyeti planlarken buna göre planlamanız gerekiyor.

Akdeniz diyetini uygulamak zor mu?

Akdeniz diyetleri tüm yiyecek gruplarını yasaklamıyor, bu yüzden uzun vadede sorun yaşamamanız gerekir.

Akdeniz diyeti uygun olabilir. Bir çok lezzetli tarifi içinde barındırıyor. Aynı zamanda dışarıda da yiyebileceğiniz besinler, bazen hazırlayıp, bazen dışarıda yemeniz mümkün. Ya da evde hazırlayıp gün içerisinde yavaş yavaş tüketebileceğiniz tarzda besinler de barındırıyor.

Sitemizdeki akdeniz diyeti planlarını inceleyebilirsiniz. Ya da basit bir google araması ile bir çok diyet planına kolay bir şekilde ulaşırsınız.

Akdeniz diyetinde ne kadar egzersiz yapmalısınız?

Akdeniz diyetinde egzersiz gereklidir – ancak ağır egzersiz yapmak zorunlu değildir.

Akdeniz yaşam tarzının merkezi bir parçası olan yürüyüş, başlamak için iyi bir noktadır, ama istediğiniz her şeyi karıştırın – Futbol maçı, koşu, spor salonu, pilates gibi yapabileceğiniz aktiviteyi yapmanızı öneriyoruz.

Yetişkinlerin, haftada en az iki buçuk saat orta yoğunlukta aktivite yapmaları ve birkaç gün boyunca kas güçlendirici aktiviteler yapmaları tavsiye edilir.

Adeniz diyeti nasıl yapılır?

Akdeniz diyeti, diyetten daha çok yaşam tarzı olduğu için kilo kaybetmek istiyorsanız ne kadar kalori keseceğinizi, ne kadar egzersiz yapacağınızı kendine göre ayarlamanız gerekiyor. Besinler konusunda ise;

  • Zeytinyağı ve tereyağı gibi sağlıklı yağları tercih etmelisiniz.
  • Besinlerde tuz yerine daha çok baharat ve otlar kullanmalısınız.
  • Kırmızı eti mümkün olduğu kadar azaltın (2-3 haftada bir)
  • Haftada en az iki kez kümes ürünlerine yer verin.
  • Düzenli ve sık egzersiz yapmaya çalışın. (Egzersiz olmuyorsa bile aktif bir yaşamı hedefleyin)

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Bağımlılık nedir?

Mustafa

Fındık, ceviz ve badem kalp sağlığı için iyidir

Bahadır

Alkol sandığınızdan daha hızlı yaşlandırıyor

Mustafa

Bir yorum yap