Sağlık Yaşam

Alkol ile ilaç kullanımı

alkol ve ilaç kullanımı

Yorucu bir günün sonunda canınız bir bira içmek istedi: Üstelik yaklışık üç gündür antibiyotik kullanıyorsunuz. Bu durumda aklınıza gelecek ilk şey “Alkol ile ilaç kullanmak ne kadar zararlıdır?” sorusudur. Uzmanlar, “Alkol bir ilaçtır, bu yüzden bir ilacı bir diğeriyle karıştırdığınızda ilaç etkileşimi riski altındasınız” diyor. Kullandığınız ilaca göre alkolün yaptığı etki değişsede her zaman az bile olsa zararı oluyor. Bu yüzden alkol aldığınızda ilaç kullanmayın ya da alkolü mutlaka içecekseniz ilacı o gün içmeyin. Alkol ile ilaç kullanımı hakkında birazda ilaç türlerine göre etkilerine göz atalım.

Uyarı: Alkol ile İlaç Kullanmayın

Antibiyotikler

Bir antibiyotiğin içtiğiniz kokteylerle işbirliği yapıp yapmadığı, antibiyotiğin türüne bağlıdır. Örneğin, Flagyl olarak satılan ve sıklıkla cinsel yolla bulaşan enfeksiyon trichomoniasis‘i tedavi etmek için kullanılan antibiyotiğin, kusma ve diğer şiddetli semptomlara neden olabileceğinden dolayı alkol ile kullanılması tehlikelidir. Ya da deri enfeksiyonları için satılan Nizoral antibiyotik ile alınan alkol, yüksek derecede karaciğer hasarına neden olabilir. Bunlar gibi karaciğere hasar veren bir çok antibiyotik bulunmaktadır. Bu yüzden herhangi bir antibiyotik ile alkol almamaya özen gösterin.

Soğuk algınlığı, grip ve alerji ilaçları

Hapşırma ve diğer soğuk algınlığı, grip ve alerji semptomlarını hafifleten reçetesiz ilaçlar, alkol sisteminizde iken bunları alırsanız çoğunlukla uyuşukluğa yol açabilir. Alkol ve birçok alerji ilacı hem beyin hem de omuriliğin işlevini yavaşlattığı için vüdunuzun aşırı yorgun düşmesine neden olabilir. Alerjisi olan (veya soğuk algınlığı veya grip) bir hastaysanız, ilaçların uyuşukluk yapmayan çeşitlerini tercih edin. Tüm ilaç-alkol karışımlarında olduğu gibi, önce doktorunuza veya eczacınıza danışın ve yaş ve cinsiyet gibi özellikleri dikkate alın; Uzmanlar, kadınların ve yaşlıların olumsuz sonuçlar için daha yüksek risk altında olduklarını söylüyor.

Ağrı kesiciler

Herkesin sık sık tükettiği ağrı kesiciler genellikle zararsızdırlar. Ancak bazı ağrı kesiciler ile alkol alarak mide ülseri geliştirme riskinizi artırabilirsiniz. Burada da yapmanız gereken mümkün olduğu kadar ağrı kesici ile alkol tüketmemeye çalışmak. Daha ayrıntılı bilgiler için doktorunuza yada eczacınıza danışabilirsiniz.

Antasitler

Yağlı bir yemek yediyseniz ve sonrasında alkol tükettiyseniz, mide ekşimesi veya hazımsızlığı hafifletmek için bir ilaç kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak yine kullanacağınız ilaç çok önemlidir. Çünkü bazı antasitler alkol ile çok hızlı bir şekilde etkileşime girebilir. Raporlara göre Zantac gibi bazı antasitler ani kan basıncı değişikliklerine yol açabilir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza yada eczacınıza mutlaka danışın.

Reçeteli ağrı kesiciler

Hidrokodon (Vicodin) ve oksikodon (Percocet) gibi opioidler, sadece bağımlı yapmakla kalmaz; Araştırmalara göre, alkolle karıştırıldığında, yavaşlatılmış veya zorlayıcı solunum, hafıza sorunları, olağandışı davranışlar ve maddelerin birbirlerinin etkilerini geliştirmelerinin yol açtığı aşırı doz riskiyle sonuçlanabileceğini bildirmektedir.

Kolesterol düşürücü ilaçlar

Yüksek kolesterolünüz varsa, alkol, kolesterol düşürücü reçetenin bir parçası değildir. Yüksek kolesterol için kullanılan neredeyse tüm ilaçların (Lipitor, Crestor ve Zocor gibi markaların) karaciğerin zarar görmesine neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Alkol ile ilaç alındığında mide kanaması yapabilir. Bu yüzden kolesterol düşürücü ilaç kullanacaksınız alışkanlıklarınızdan mutlaka doktorunuza bahsedin.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Antioksidanlar

Mustafa

Ketojenik Diyet İle Zayıflanır mı?

Bahadır

Göbek Yağını Kaybetmek İçin 5 Yöntem

Bahadır

Bir yorum yap