Sağlık Yaşam

Alkol sandığınızdan daha hızlı yaşlandırıyor

alkol

Tükettiğiniz tüm alkollü içeceklere dikkat edin. Düzenli alkol kullanımı insanı sanıldığından daha hızlı yaşlandırma özelliğine sahip.

Birkaç bira ya da cin ve toniğin haftada birkaç kez tüketilmesinin sağlıklı olması şaşırtıcı değil. Fakat bunları abartı seviyelerde sürekli olarak kullanmak yaşlanmanızı hızlandırıyor.

Miami merkezli bir akupunktur doktoru ve beslenme uzmanı olan Elizabeth Trattner’e göre, yaşınız ilerledikçe alkolü daha yavaş bir şekilde metabolize etmeye başlıyorsunuz. İçki, sisteminizde ne kadar uzun süre kalırsa, kan dolaşımınızda daha fazla alkol oluşur ve bu da size zarar verici etkilere karşı daha fazla risk getirir.

Örneğin, Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, aşırı derecede içen insanların, gözlerinin korneaları etrafında yaşa bağlı gri halkalara sahip olma olasılığının %33 daha fazla olduğunu bulmuştur.

Alkol kırışıklıklara ve damar takınmalarına yol açabilir

Küçük kaçamaklarınız artması, kırışıklıkların ve ince çizgilerin geçici olarak daha belirgin hale geldiği bir noktaya giderebilir, bu da Indiana’daki Bella Vi Spa & Aesthetics’de kurulu sertifikalı bir doktor olan Carol Ann Goodman’a göre doğal olarak kuru ciltleri olan insanlar için daha da kötü sonuçlar çıkarıyor.

Eğer sürekli ağır şekilde alkol kullanıyorsanız, potansiyel olarak geri dönüşümsüz cilt hasarı ile karşılaşabilirsiniz.

Goodman, “Alkol, cildin yüzeyinde kan damarlarının da genişlemesine neden oluyor” dedi. “Aralıklı içenler için, bu geçici cilt kızarmasına neden olur. Bununla birlikte, zamanla kılcal damarlar o kadar çok genişleyebilir ki, aslında yüzleri ve yanakları boyunca görünür kırmızı ve mor damarlar yaratırlar. ”

Trattner’a göre, alkoldeki şeker mikrobiyomunuzu, yani vücudunuzdaki bakterileri ve diğer mikropları bozabilir. Bu bozulma, akne, rosacea ve diskoid egzama ve sedef hastalığı gibi kötü hastalıklara neden olur.

alkol

Uykunuzu bozar

Alkol, şişkinlik, uykusuzluk, diğer uyku problemleri ve konsantrasyon eksikliği yaratan sorunlar doğurabilir.

Yorgunluk ilk başta hissettirmemesine rağmen – Ulusal Uyku Vakfı, insanların yüzde 20’sinin uykuya dalmak için  içki kullandığını bildiriyor. Ne kadar içerseniz, o kadar kötü olur.

The London Sleep Center’daki tıp direktörü Irshaad Ebrahim WebMD’ye şunları söyledi: “Alkol uyumaya yardımcı oluyor gibi görünebilir, ancak genel olarak nefes almanızı bastırır ve uyku apnesi oluşur.”

Hayatınızı ciddi şekilde etkiler

Alkol alımınızı sınırlandırmanın için bir başka neden de, gizemli bir şekilde ortaya çıkan kiloların ana suçlarından biri olmasıdır. Daha fazla alkol alımı daha fazla iştahınız açar ve daha çok yemek yemeye başlarsınız. Gece yarıları içilen alkollerin kalorilerini saymıyorum bile.

Miami’li emlakçı Alina Freyre, kendisi ve kocası Andy Freyre’nin iki yıl önce içmeyi bıraktığını söyledi. Onlar sadece kilo vermediler, bu süreci hayatlarına gerçekleşen en güzel süreç olarak tanımladılar.

Alina, “İçeride ve dışarıda farklı insanlarız ve birbirimizle ve çocuklarımızla yeni bir ilişki içinde olduğumuzu hissediyoruz” dedi. “Cildim ile ilgilenmek için çok gencim ve sadece içmeyi bırakmam cildimi etkilemekle kalmadı, aynı zamanda bağışıklık sistemimi güçlendirdi, 10 yaş genç hissediyorum. ”

Philadelphia merkezli bir serbest yazar olan Joy Manning ve Better Without Booze adlı kitabının yaratıcısı, aynı zamanda, yaşamı değiştiren etkilerini de kanıtlayabileceğini söylüyor.

Kısa süre sonra alkolden vazgeçtikten sonra Manning, cildinin daha yumuşak ve parlak göründüğünü söyledi. Ayrıca 30 kilo kaybetti ve yıllarca başettiği diğer sağlıklı sıkıntılarından sonunda kurtulduğunu keşfetti.

“Sanırım bunun nedeni içmenin bir sarmal olmasıdır” dedi. “Şimdi her gece iyi uyuyorum ve gayretli bir şekilde çalışıyorum, bir iki kadeh şaraptan önce pizza yemeyi yeğlerim. Alkolsüz olmak, vücudumun olmasını istediğim şey için destekleyici bir yaşamın temelini attı. ”

Azaltabilir veya tamamen bırakabilirsiniz

JAMA Psikiyatri dergisinde yayınlanan bir 2017 çalışmasında, düzenli olarak alkol tüketen Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişkinlerin sayısı 2002’de yüzde 65 iken 2013’te yüzde 73’e yükselmiştir.

Alkolle ilişkinizi sorguluyorsanız, Manning önce 30 gün boyunca bırakmaya çalışmanızı ve nasıl hissedeceğiniz görmenizi önerdi. Ancak bu, sosyal hayatınızdan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu süreçte yapabileceğiniz en kötü şeyin kendinizi izole etmek olduğunu söyledi.

alkol

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Akdeniz Diyeti Nedir?

Bahadır

Sağlıklı yaşam ipuçları

Mustafa

Kaliteli Uyku Neden Önemlidir: 10 Madde

Bahadır

Bir yorum yap