Sağlık Yaşam

Alkolün beyne etkisi

alkolün beyne etkisi

Eğer bir sabah uyandığınızda, geceye ait çok az şey hatırlamak gerçekten moral bozucu olabilir biliyorsunuzdur. Ama daha da endişe verici olan, o dönemde bedeninizde ve beyninizde olanlardır. Alkolün beyne etkisi yatsınamayacak düzeydedir.

Alkolün Kötüye Kullanımı ve Alkolizm Ulusal Enstitüsünün müdürü George Koob’a göre, “Fazla alkol alımı beynin hafızayı oluşturma yeteneğini kapatır.” Koob, “Yasal sınırın yaklaşık iki katı olan alkol aldığınızda savunmasız kalıyorsunuz. ”

Korkunç, değil mi? Uzmanlar, aşırı alkol aldığınızda sisteminizde alkolün nasıl çalıştığını anlamak için çeşitli araştırmalar yapmışlar ve ilginç sonuçlar elde etmişler.

Beyinde gerçekleşenler

alkolün beyne etkisi

Alkolü tetikleyen ana madde, içtiğiniz alkollü içeceklerde bulunan bir bileşik olan etanoldur. Kısa bir süre içinde bir ila dört içecek veya daha fazla içtiğinizde, maddenin etkileri daha belirgin hale gelir. Bir şey yemeden alkol aldıysanız bu etki daha da artar.

Orlando Gastrointestinal sistemde iç hastalıkları uzmanı Benjamin M. Kaplan, “Gastrointestinal sistemde etanolün emilmesi, özellikle ince bağırsak ve midenin kısımlarında meydana geldiğini” söyledi.

“Mide boşaldığında, kan en yüksek etanol seviyelerine, yemekten 30 ila 90 dakika sonra ulaşılır.” Başka bir deyişle, içtiğinizde, kan etanol düzeyiniz, çoğu insanın kandaki alkol konsantrasyonun daha fazla olur. Bu, aynı zamanda siz alkol alımına devam ederken ne kadar sarhoş olduğunuzun farkına varamayacağınız anlamına da gelir.

Kaplan, birkaç saat içinde alınan fazla alkoldeki etanol “kan-beyin bariyerini serbestçe dağıtabilir” dedi. Alkol daha sonra beyindeki hipokampusta (duyguların ve hatırlama gibi işlevleri kontrol eden zihnin parçası), gama-aminobütirik asit veya GABA, reseptör olarak bilinen bir reseptör dahil olmak üzere reseptörleri hedefleyebilir. GABA reseptörleri alkolden etkilendiğinde, beyindeki sinyallerin iletimi – hafızayı katılaştıracak sinyaller dahil – durduktan sonra bir kesintiye neden olur.

Ek olarak, alkol beyinde glutamat adı verilen bir nörotransmitteri inhibe eder, bu da sizi daha sakin hissetmenize neden olur. İçme ayrıca “dopamin ve serotonin gibi diğer inhibitörleri serbest bırakır” ve daha mutlu hissetmenize sebep olur.

Kaplan, GABA ve glutamat reseptörlerinin beyindeki ödül merkezlerinde bulunabileceğini, bunun da bir pozitif takviye sistemi oluşturabileceğini açıkladı. Bu yüzden içerken kendinizi harika hissetmeye başlayabilirsiniz – bu yüzden alkol almaya devam edersiniz. Beyindeki yürüyüş, konuşma ve tepki zamanı gibi sistemler tekrar düzenlenir.

Koob, kanınızdaki alkolün artmasıyla, beyninizdeki kimyasal değişiklikler sayesinde karakterinizin dışında hareket etmeye zorlanabileceğinizi de ekledi. Yani beklenmeyen hareketler yapmanız kaçınılmazdır.

Sınırlarınızı keşfetmeyi deneyin.

alkolün beyne etkisi

Alkol beynin içinden geçerken, içen kişi kendileri gibi görünmeyebilir, ancak Kaplan spesifik semptomların muhtemelen değişebileceğini söylüyor.

“Alkol alan kişinin kendinden geçme noktasının tam olarak ne zaman olduğu belirlenemeybilir”. “Uyumluluk belirtileri” ile yaptıkları ve hatırlamadıkları şeyler arasında gecikmiş etkiler bile olabilir. Unutmayın, beynin farklı kısımları farklı tepki göstererek bu farklı etkilere neden olabilir. ” diyor.

Alkol alan kişiler saçma sapan konuşmaya başladıklarında bu durum onların o noktaya çoktan ulaştığını gösterir. Ayrıca düz bir çizgi üzerinde yürümeleri bile imkansız hale gelecektir.

Koob, genellikle bir kişinin davranışında belirginleştiği bir devrilme noktası olduğunu söyledi.

Koob, “Kullandığım bir işaretleyici, duygusallık içinde dramatik ve hızlı dalgalanmalar”. “Bir arkadaşın seni öven ve sana ne kadar önem verdiklerini anlatıyor ve çok geçmeden tam tersi duygular ile, sana yönelebiliyorlar.” diyor.

Bu durumda, kısa vadeli riskler “elektrolitler ve sistem disfonksiyonundan düşme sonrası travmadan kaynaklanan bedensel zarara” kadar uzanmaktadır. “Hepimiz sarhoş olmuş insanların merdivenleri kullanırken kafa,beyin travması ve muhtemelen ölüme sebep olan hikayelerini duymuşuzdur..” Bir kişinin BAC’si 0.3’e doğru iniyorsa, komaya girebilir veya ölümcül olabilir.

Koob, içmenin anahtarının kendini yönetme olduğunu vurguladı. Alkolün sizi kişisel olarak boyunuza, kiloya ve tükettiğiniz içecek sayısına göre nasıl etkilediğini öğrenmek istiyorsanız, bu faktörleri tahmin edebilecek ve size daha fazla bilgi verebilecek hesaplayıcılar vardır. Bu noktayı bildiğiniz halde bu sınıra yaklaşmayın çünkü bu uzun vade de vücudunuza başka etkilerde bulunur.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Beyninizi zinde tutacak yollar

Mustafa

Alerjiler

Mustafa

Karaciğer Yağlanması Diyeti

Bahadır

Bir yorum yap