Sağlık

Alternatif terapiler

alternatif terapiler

Alternatif terapiler genellikle kanıta dayalı, geleneksel tıbbın dışında çeşitli uygulamalar ve tedavileri içerir. Bazen “alternatif”, “geleneksel” veya “bütüncül” terapiler olarak tanımlanabilirler.

Alternatif terapiler, doktorunuzdan veya sağlık uzmanınızdan geleneksel tıbbi tedavilerle birlikte kullanılır. Bu, özellikle tamamlayıcı tedavilerin kullanımını destekleyen kanıtlar olduğunda bazı durumlar için yararlı olabilir. Doktorunuz, tamamlayıcı tedavilerin yardımcı olabileceği konusunda size tavsiyelerde bulunmak için en uygun yerdedir.

Alternatif terapiler, doktorunuzdan veya sağlık kuruluşunuzdan tedavi için değiştirmeler olarak kullanılır. Bu tedaviler için kanıt yoksa veya yan etkileri varsa, bu durum zararlı olabilir. Geleneksel tıbbi bakımın geciktirilmesi nede zarar verebilir.

Tamamlayıcı terapiler, Avustralya’da son yıllarda sadece refahı iyileştirmekle değil, hastalıklarla uğraşmak için de giderek daha popüler hale gelmiştir. Kanserli üç kişiden yaklaşık ikisi, tedavi sırasında veya sonrasında bir çeşit tamamlayıcı tedavi kullanır.

Bunlar nelerdir?

Alternatif terapiler, doktorunuzun reçetelediği geleneksel tıbbi tedavilerle birlikte kullanılır. Kanser hastalarının daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir ve yaşam kalitenizi artırabilir. Ayrıca kanserin neden olduğu semptomlarla veya kanser tedavisinin neden olduğu yan etkilerle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilirler.

İyi bir tamamlayıcı terapist, tedavinin kanserinizi iyileştireceğini iddia etmez. Kanser doktorunuz veya doktorunuzla herhangi bir terapiyi tartışmanızı her zaman teşvik ederler.

Dahil olmak üzere birçok farklı tedavi türü vardır:

  • aromaterapi
  • akupunktur
  • bitkisel ilaç
  • masaj terapisi
  • yoga

Birçok sağlık uzmanı, tamamlayıcı terapiler kullanan kanserli kişileri desteklemektedir. Hastalarının bunları kullanmasına isteksiz olan bazı sağlık çalışanları var. Bu genellikle, birçok tedavinin geleneksel tedavilerle aynı şekilde bilimsel olarak test edilmemesi nedeniyle oluşur.

Tamamlayıcı tedavilerin kanserli kişiler için ne kadar iyi çalıştığını görmek için araştırma yapılmıştır. Ve hala devam eden bazı var. Fakat tamamlayıcı tedavileri en iyi nasıl kullanacağımızı öğrenmek için daha fazlasına ihtiyacımız var.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Sağlıklı Kiloyu Korumanın 3 Yolu

Bahadır

Ağır Bağımlılık Nedir?

Mustafa

Obezite Hakkında Bilgi

Bahadır

Bir yorum yap