Ruhsal Sağlık Yaşam

Anksiyete Nedir? Anksiyete Belirtileri

anksiyete bozuklugu

Gündelik hayatta herkesin bazen yaşayabileceği bir sorundur. Ancak bu durum sık sık olmaya başlarsa kişide anksiyete bozukluğu olabilir. Genel olarak toplumun %18’i bu sorunu yaşamaktadır. Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) olarak geçen bu hastalıkta kişi “olaylara karşı duruma uygun olmayan ve aşırı bir şekilde endişe duyar.” Anksiyeteye kişinin iç çatışması diyebiliriz. Ne olacağını tahmin edemediği durumlarda aşırı panikleme gibi belirebilir. Peki anksiyete nedir? Anksiyetenin belirtileri nelerdir? İşte günlük yaşantıda kişiyi derinden etkileyen anksiyete bozukluğu hakkında bilgiler;

Anksiyete Nedir?

Diğer adıyla kaygı bozukluğu olan anksiyete anında kişi yaşadığı durumu olduğundan daha abartılı bulur ve paniklemeye başlar. Sanki çok kötü birşey olacakmış gibi hisseder. Yaşadığı durumu olduğundan çok daha kötü ve tehlikeli görebilirler. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişi çok fazla panikler ve bu durumun hiç geçmeyeceğini düşünür. Doğru bir şekilde uzmana başvurulduğunda yapılan terapiler ile bu hastalık yenilebilir.

Yapılan araştırmalar ile özellikle genç bireylerin yaşadığı travmatik olayların kişinin korku işleme mekanizmasına za07rar vererek stres tetikleyicilerine karşı aşırı hassas hale gelmelerine neden olduğu sonuca varılmıştır. Anksiyeteye sebebiyet veren çevresel faktörlerin dışındaki en büyük etken kişinin genetiğidir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda anksiyete sorunu yaşayan kişilerin genellikle çocuklar ve gençler olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.

Anksiyete Neden Olur?

Anksiyete için şuana kadar kesin bir neden bulunamasada çevresel faktörlerin yanı sıra en çok genetiğin etkili olduğu söylenmektedir. Bunun en büyük kanıtıda tek yumurta ikizlerinin genlerinde varsa ikisininde anksiyete sorunu yaşadığı gözlemlenmiştir. Biyolojik ve çevresel faktörlerin anksiyeteyi etkilediğine dair birçok çalışma bulunmaktadır.  Eğer aşağıdaki hastalıklardan birine sahipseniz anksiyete yaşama olasılığınız yüksektir.

  • Kalp hastalıkları
  • Diyabet
  • Tiroid problemleri, hipertiroid
  • Solunum yolu problemleri, astım
  • Madde bağımlılığı ya da yoksunluk
  • Huzursuz bağırsak sendromu ve kronik ağrılar
  • Nadir tümörler

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak anksiyete belirltileri; terleme, titreme, kalp çarpıntısı, gereğinden fazla heyecan yapma gibi durumlardır. Aşağıda vereceğimiz 5 maddeyi inceleyin. Bunlardan birine sahipseniz dikkatli olun.

1- Kas ağrıların var mı?

Anksiyete bozukluğu olan kişiler genellikle tepki olarak kaslarını sıkarlar. Buda kas ağrısına sebep olur. Çeneniz kenetlenebilir, boynunuz ağrır, vücudunuzdaki kasları gereğinden fazla sıktığınızı hissedersiniz. Örneğin araç kullanırken direksiyonu aşırı bir şekilde sıkabilirsiniz. Sonrasında ağrıya sebep olur. Buna karşı yoga gibi egzersizler yaparak ağrılarınızı ve anksiyetenizi hafifletebilirsiniz.

2- Rahat olmak sizi sıkıyor mu?

Anksiyete sorunu yaşayan kişiler genelde rahat olmaktanda rahatsızlık duyar hale gelirler. Televizyonun karşısına geçip rahat bir şekilde televizyon seyretmek çok zor bir hale gelebilir. Çünkü rahatlama anında aklınıza başka sorunları getirip onları büyütmeniz mümkündür. Beyninizi sürekli birşeyler ile meşgul etmek istersiniz.

3- Fazla esniyor musun?

Geceleri uykunuz geldiği zamanlarda esnemeniz çok normaldir. Ancak anksiyete durumunda acaba uyuyabilecek miyim? gibi düşüncelerle kendinizle çatışmaya başlayarak sürekli uyku haline sokmak için esnemeye başlarsınız. Zihniniz kendi içinde yarışa başlar ve bu sizi yıpratır. Bu durumda derin nefes alıp verin ve sakinleşmeye odaklanın.

4- Sık sık başınız dönüyor mu?

Anksiyeteye sahip bireyin sık sık başı döner. Bunun nedeni, beynin anksiyeteye neden olan bölgelerinin vestibüler sisteme (vücudunuzun uzayda nerede olduğunu algılayan sistem), bir şeyin yanlış olduğunu ve baş dönmesi yaparak kötü konumlandırmanızı “düzeltmeye” çalışmasının sonucudur.

5- Mideniz hassas mı?

Sabahları kalktığınızda mide bulantısı ya da sık sık kabızlık gibi sorunlar yaşayan bireylerin çoğunda anksiyete bozukluğu olduğu gözlemlenmiştir. Anksiyete genellikle sindirim sistemini etkileyebilir. Çünkü bir tehdit beklerken vücudunuz sindirim yaparak meşgul olmak istemez. Bu nedenle ağız kuruluğu, irritabl barsak sendromu, iştahsızlık, bulantı ve şişkinlik gibi durumlar anksiyete ile ilişkili olabilir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Sağlıklı yaşam kuralları: İrade

Mustafa

Fazla Düşünme Sorununa Öneriler

Bahadır

Alkolün beyne etkisi

Mustafa

Bir yorum yap