1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Antioksidanlar

Antioksidanlar

antioksidanlar

Antioksidanlar gıdalarda,vitamin ve mineral takviyelerinde bulunan maddelerdir. Serbest radikaller olarak bilinen kimyasallarla savaşırlar ve bazen neredeyse sihirli özelliklere sahip olarak tanımlanırlar. Ama onlar sizin için genel olarak sağlıklı olsa da, sorunlara da neden olabilirler.

Serbest radikaller nelerdir?

Vücudunuzdaki hücrelerin içinde, birçok kimyasal reaksiyon gerçekleşir. Bazen serbest radikaller olarak bilinen yan ürünler oluşur.

Serbest radikaller kötü bir şöhrete sahiptir, ancak hepsi kötü değildir. Bazıları vücudunuzun bağışıklık sistemi tarafından virüslere veya bakterilere saldırmak için kullanılır.

Ancak bazı serbest radikaller hücrelere zarar verebilir. Diğerleri, kalp hastalığı, bazı kanserler ve gözdeki makulanın dejenerasyonu gibi sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Antioksidanlar nelerdir ve ne yaparlar?

Antioksidanlar vücudunuzdaki serbest radikalleri nötralize eden maddelerdir. Sağlığınıza zarar vermelerini engelleyebilirler.

En iyi bilinenler A, C ve E vitaminleri ve hepsi antioksidanlar gibi davranabilen bakır, çinko ve selenyum gibi minerallerdir. Ayrıca vücudunuz kendi antioksidanlarını üretir.

Antioksidanlar 20 yıl önce öne çıktı, çünkü araştırmalar kalp hastalığını ve diğer birçok kronik rahatsızlığı önleyebileceklerini ileri sürdü. Bu araştırma, birçok insanın antioksidan takviyeleri almaya başlamasını sağladı.

Antioksidanlarımı besin veya takviyelerde almalı mıyım?

Antioksidanlar da dahil olmak üzere, ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini takviyelerden ziyade sağlıklı gıdalardan almaktan daha iyidir.

Bir şey için, takviyeleri, kalp hastalıkları ve bazı kanserler ile mücadelede sağlıklı gıdalardan daha az etkili gibi görünmektedir. Sağlıklı bir diyet yiyen insanlar genellikle sağlıklı yaşarlar. Ancak genel olarak, takviyeler insanları daha sağlıklı yapmaz.

Ve bir başka konu, bazı antioksidan takviyeleri yüksek dozlarda zararlı olabilir. Örneğin, belirli kanserlerin tedavisinde kullanılan bazı ilaçların etkilerine karşı çıkabilirler. Kanser tedavisi görüyorsanız, aldığınız antioksidanları doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Buna karşılık, birçok türde bitkisel yiyecek yediğinizde, toplam antioksidanlar paketi alırsınız. Sebze, meyve, kabuklu yemişler, tohumlar, sızma zeytinyağları, kepekli tahıllar ve çaylarda yüzlerce antioksidan vardır.

En iyi antioksidanlar nelerdir?

Hiçbir antioksidan her şeyi yapmaz. Çeşitliliğe ihtiyacınız var.

Onları ve diğer birçok besinleri almanın en iyi yolu, çok çeşitli bitkisel yiyecekleri yemektir. Özellikle, sebze, meyve, fındık, tohum, sızma zeytinyağı, kepekli ve çay.

Bazı yaşlı insanların gözünde makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olabilecek iki özel antioksidan vardır – lutein ve zeaksantin. Yumurta sarısı, lahana ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunurlar.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap