Sağlık

Aşurenin Faydaları Nelerdir

Sıklıkla rastladığımız gribal enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendiren aşure vücut direncini de arttırıyor. Aşurenin faydaları bununla da sınırlı kalmıyor.

İçinde fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar bulunan Aşure: Fındık, ceviz Q-3 başta olmak üzere demir, kalsiyum, E vitamini ve B grubu vitaminleri içerir. Bu yüzden özellikle kalp hastalıklarına yararlı besin öğeleri de içermektedir.

İşte aşurenin vücudumuza yararları

-Kuru baklagil, incir, kuru kayısı gibi barsak hareketlerini hızlandıran besinler bulunduğu için ; kabızlık, hazımsızlık gibi sorunlara da ilaç gibidir.

-Aşure; B2, B1, C, A vitaminlerinin yanı sıra: bol miktarda demir, çinko, fosfor, kalsiyum ve sodyum içermektedir.

-Likopen bakımından zengin bir yiyecek olan aşure, bu özelliği sayesinde Prostat ve meme kanserine yakalanma riskini de büyük oranda azaltmaktadır.

-Hindistan cevizi, böbrek taşı düşürmede etkilidir. İdrar söktürücü ve mideyi kuvvetlendirici etkisi bir hayli yüksektir.

-Aşurenin üstüne dökülen tarçın, kandaki şeker miktarını düşürür. Kalbi kuvvetlendirir.

-Aşureye katılan buğday, zihin yorgunluğuna ve sinir bozukluklarına iyi gelir.

-Badem, beden ve zihin yorgunluğunu gidermekte yardımcı olur. Akciğer hastalıklarında da oldukça etkilidir. Ayrıca cilt dokularının da yenilenmesini sağlar, kanı temizler,migren ve sinirsel rahatsızlıklarda kullanılabilir.

Aşure Muharrem ayına özel yapılan bir yiyecektir. Kerbela faciasında kurtuluşa eren Hz.Hüseyin’in küçük oğlu Hz.İmam Zeynel Abidin’in kurtuluşuna istinaden Muharrem ayının 13.günü yapılmaktadır ve Muharrem ayının bitişine kadar Aşure yapılması uygundur.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Nasıl Hızlı Kilo Verilir: 3 Basit Adım

Bahadır

Zayıflama tavsiyeleri

Mustafa

Alkolün beyne etkisi

Mustafa

1 yorum

Selim Ağustos 13, 2018 at 12:57 am

Aşureyi çok severim bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum teşekkürler

Cevapla

Bir yorum yap