Sağlık

Ayrıntılı Magnezyum Eksikliği Belirtileri

magnezyum eksikliği belirtileri

Hipomagnezemi olarak da bilinen magnezyum eksikliği, sıklıkla gözden kaçırılan bir sağlık sorunudur.

Bazı durumlarda, belirgin işaretler genellikle seviyeleriniz ciddi bir şekilde düşene kadar görünmediğinden eksik teşhis konulabilir.

Magnezyum eksikliğinin nedenleri değişkenlik gösterir. Yetersiz diyet alımından vücuttan magnezyum kaybına kadar uzanır.

Magnezyum kaybı ile ilgili sağlık sorunları diyabet, zayıf emilim, kronik ishal, çölyak hastalığı ve aç kemik sendromunu içerir. Alkolizmi olan insanlar da yüksek risk altındadır.

Bu yazımız da, 7 magnezyum eksikliği belirtisini inceleyeceğiz.

1- Kas Seğirmesi ve Kramplar

Seğirme, titreme ve kas krampları magnezyum eksikliğinin belirtileridir. En kötü durum senaryolarında, eksiklik nöbetlere veya konvülsiyonlara bile neden olabilir.

Bilim adamları, bu semptomların, kas sinirlerini aşırı zorlayarak, sinir hücrelerine daha fazla kalsiyum akışına yol açtığına inanmaktadır.

Takviyeler ile, yetersiz bireylerde kas seğirmelerini ve krampları hafifletebilirken, bir araştırma magnezyum takviyelerinin yaşlı bireyler üzerinde kas krampları için etkili bir tedavi olmadığı sonucuna varmıştır. Diğer yaş grupları üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

İstemsiz kas seğirmelerinin başka birçok nedeni olabileceğini unutmayın. Örneğin, stres veya çok fazla kafein kaynaklı olabilir.

Bunlar ayrıca bazı ilaçların bir yan etkisi veya nöromiyotoni veya motor nöron hastalığı gibi nörolojik bir hastalığın belirtisi olabilir.

Seyrek seğirmeler normal olsa da, belirtileriniz devam ederse doktorunuzu görmelisiniz.

ÖZET
Yaygın magnezyum eksikliği belirtileri arasında kas seğirmesi, titreme ve kramp bulunur. Bununla birlikte, magnezyum takviyesi ile bu semptomların azaltılması kesin değildir.

2- Zihinsel Bozukluklar

Zihinsel bozukluklar, magnezyum eksikliğinin bir başka olası sonucudur.

Bunlar zihinsel uyuşma veya duygu eksikliği ile karakterize edilir. Artan eksiklik, deliryum ve komaya bile yol açabilir.

Ek olarak, gözlemsel araştırmalar düşük magnezyum seviyelerini artan depresyon riski ile ilişkilendirmiştir.

Bilim adamları ayrıca magnezyum eksikliğinin endişe uyandırabileceğini ancak doğrudan kanıtların eksik olduğunu iddia etmişlerdir.

Bir inceleme, magnezyum takviyelerinin anksiyete bozukluğu olan kişilerin bir alt grubuna fayda sağlayabileceği sonucuna varmıştır, ancak kanıtların kalitesinin düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Herhangi bir sonuca varılmadan önce daha kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kısacası, magnezyum eksikliğinin sinir fonksiyon bozukluğuna neden olabileceği ve bazı insanlarda zihinsel problemlere neden olabileceği görülmektedir.

ÖZET
Magnezyum eksikliği zihinsel uyuşma, duygu eksikliği, deliryum ve hatta komaya neden olabilir. Bilim adamları, eksikliğin de endişe yaratabileceğini ileri sürdüler, ancak henüz kesin bir kanıt yok.

3- Osteoporoz

Osteoporoz, zayıf kemikler ve artmış kemik kırılma riski ile karakterize bir hastalıktır.

Osteoporoz olma riski birçok faktörden etkilenir. Bunlar arasında yaşlılık, egzersiz eksikliği ve D ve K vitaminlerinde zayıf olmak sayılabilir.

İlginç şekilde, magnezyum eksikliği de osteoporoz için bir risk faktörüdür. Eksikliği doğrudan kemikleri zayıflatabilir, ancak aynı zamanda kemiklerin ana yapı taşı olan kalsiyumun kan seviyelerini de düşürür.

Farelerdeki çalışmalar, magnezyum eksikliğinin kemik kütlesini azaltmasına neden olduğunu doğrulamaktadır. İnsanlarda böyle bir deney yapılmamasına rağmen, çalışmalar düşük magnezyum alımını düşük kemik mineral yoğunluğu ile ilişkilendirmiştir.

ÖZET
Magnezyum eksikliği osteoporoz ve kemik kırılma riskini artırabilir, ancak bu risk birçok faktörden etkilenir.

4- Yorgunluk ve Kas Zayıflığı

Fiziksel veya zihinsel yorgunluk veya zayıflık ile karakterize bir durum olan yorgunluk, magnezyum eksikliğinin bir başka belirtisidir.

Zaman zaman herkesin yorulduğunu unutmayın. Genellikle, sadece dinlenmeniz gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, şiddetli veya kalıcı yorgunluk, bir sağlık probleminin işareti olabilir.

Yorgunluk spesifik olmayan bir semptom olduğundan, nedeni diğer semptomların eşlik etmediği sürece tanımlanması imkansızdır.

Magnezyum eksikliğinin bir diğer belirtisi myastenia olarak da bilinen kas zayıflığıdır.

Bilim adamları, zayıflığın, magnezyum eksikliğine bağlı bir durum olan kas hücrelerinde potasyum kaybına neden olduğuna inanmaktadır.

Bu nedenle, magnezyum eksikliği, olası bir halsizlik veya zayıflık nedenidir.

ÖZET
Magnezyum eksikliği, halsizliğe veya kas zayıflığına neden olabilir. Ancak, bunlar diğer semptomların eşlik etmediği sürece özel bir eksiklik belirtisi değildir.

5- Yüksek Tansiyon

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, magnezyum eksikliğinin kan basıncını artırabileceğini ve kalp hastalığı için güçlü bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu arttırabileceğini göstermektedir.

İnsanlarda doğrudan kanıt bulunmamakla birlikte, birkaç gözlemsel çalışma, düşük magnezyum seviyelerinin veya zayıf diyet alımının kan basıncını yükseltebileceğini göstermektedir.

Magnezyumun yararları için en güçlü kanıt kontrollü çalışmalardan geliyor.

Bazı incelemeler, magnezyum takviyelerinin, özellikle yüksek tansiyonlu erişkinlerde kan basıncını düşürebileceği sonucuna varmıştır.

Basitçe söylemek gerekirse, magnezyum eksikliği kan basıncını artırabilir ve bu da kalp hastalığı riskini artırır. Bununla birlikte, rolü tamamen anlaşılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET
Kanıt, magnezyum eksikliğinin kan basıncını yükseltebileceğini gösteriyor. Ek olarak, takviyeler yüksek tansiyona sahip insanlara yarar sağlayabilir.

6- Astım

Magnezyum eksikliği bazen ciddi astımlı hastalarda da görülür.

Ek olarak, magnezyum seviyeleri astımı olan bireylerde sağlıklılara göre daha düşük olma eğilimindedir.

Araştırmacılar, magnezyum eksikliğinin, akciğerlerin hava yollarını kaplayan kaslarda kalsiyum birikmesine neden olabileceğine inanıyor. Bu solunum yollarının daralmasına neden olarak nefes almayı zorlaştırır.

İlginç bir şekilde, magnezyum sülfatlı bir inhalatör, bazen hava yollarını gevşetmek ve genişletmek için şiddetli astımı olan kişilere verilir. Hayatı tehdit edici semptomları olanlar için enjeksiyonlar, tercih edilen tedavi şeklidir.

Bununla birlikte, astımlı bireylerde diyet magnezyum takviyelerinin etkinliğine dair kanıtlar tutarsızdır.

Kısacası, bilim adamları şiddetli astımın bazı hastalarda magnezyum eksikliği belirtisi olabileceğine inanmaktadır, ancak rolünü araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET
Magnezyum eksikliği ciddi astım ile ilişkilendirilmiştir. Ancak, astım gelişimindeki rolü tam olarak anlaşılmamıştır.

7- Düzensiz Kalp Atışı

Magnezyum eksikliğinin en ciddi belirtileri arasında kalp aritmi veya düzensiz kalp atışı bulunur.

Aritmi belirtileri çoğu durumda hafiftir. Çoğu zaman, hiçbir semptomu yoktur. Ancak, bazı insanlarda, kalp atışları arasında duraklayan kalp çarpıntısına neden olabilir.

Diğer olası aritmi semptomları arasında baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya bayılma bulunur. En ağır vakalarda, aritmi, inme veya kalp yetmezliği riskini artırabilir.

Bilim adamları, kalp kası hücrelerinin içindeki ve dışındaki potasyum seviyelerinin dengesizliğinin, magnezyum eksikliğine bağlı bir durum olarak suçlanabileceğine inanmaktadır.

Konjestif kalp yetmezliği ve aritmili bazı hastaların sağlıklı insanlardan daha düşük magnezyum seviyelerine sahip oldukları gösterilmiştir. Bu hastaların magnezyum enjeksiyonları ile tedavi edilmesi kalp fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştirdi.

Magnezyum takviyeleri ayrıca, aritmili bazı hastalarda semptomları azaltabilir.

ÖZET
Magnezyum eksikliğinin semptomlarından biri, kalp felç veya kalp yetmezliği gibi daha ciddi komplikasyon riskini artırabilen kalp aritmi veya düzensiz kalp atışıdır.

Yeterli Magnezyum Nasıl Alınır?

Aşağıdaki tabloda,  erkekler ve kadınlar için önerilen günlük magnezyum miktarı gösterilmektedir.

YaşErkekDişiHamileEmzirme
0-6 yaş30 mg*30 mg*
7–12 yaş75 mg*75 mg*
1–3 yaş80 mg80 mg
4–8 yaş130 mg130 mg
9–13 yaş240 mg240 mg
14–18 yaş410 mg360 mg400 mg360 mg
19–30 yaş400 mg310 mg350 mg310 mg
31–50 yaş420 mg320 mg360 mg320 mg
51+ yaş420 mg320 mg

 

04Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda magnezyum bakımından zengin yiyecekler var.

Hem bitkilerde hem de hayvansal kaynaklı gıdalarda yaygın olarak bulunur. En zengin kaynaklar tohumlar ve kuruyemişlerdir, ancak kepekli tahıllar, fasulye ve yeşil yapraklı sebzeler de nispeten zengin kaynaklardır.

Aşağıda, en iyi kaynaklarından bazılarının 100 gram da ki magnezyum içeriği gösterilmektedir:

  • Badem: 270 mg
  • Kabak çekirdeği: 262 mg
  • Bitter çikolata: 176 mg
  • Yer fıstığı: 168 mg
  • Patlamış mısır: 151 mg

Diğer harika kaynaklar arasında keten tohumu, ayçiçeği tohumu, chia tohumu, kakao, kahve, kaju fıstığı, fındık ve yulaf bulunur.

Diyabet gibi herhangi bir sağlık probleminiz varsa, magnezyum yönünden zengin besinler yemeli veya takviyeler almalısınız.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Alternatif terapiler

Mustafa

Haftalık Ketojenik Diyet Listesi

Bahadır

Tuz gerçekleri

Mustafa

Bir yorum yap