Sağlık

Bacak Kramplarından Kurtulmanın En İyi Yolları

Hiç ani, ağrılı bacak krampı yaşadınız mı? Birçoğumuz bir noktada bunu yaşamışızdır ve hoş bir deneyim olmadığını biliriz. O an tek düşünebildiğimiz bacak krampından kurtulma derdidir. Bacak krampı çoğu zaman hızlı bir şekilde olduğu kadar hızlı bir şekilde geçer. Ama ne yaparsanız yapın, çok zor geçen kramplar vardır. İnsanların krampları önlemek için bulduğu en etkili çözümleri hep beraber inceleyelim. Bu bacak krampı tedavileri yüzlerce yıldır milyonlarca insan tarafından denenmiş ve test edilmiştir.

• Germe

İnsanların bacak krampları yaşamasının nedenlerinden biri, belirli bir kasın aşırı kullanımıdır. Bu nedenle, belirli bir görev üzerinde çalışıyorsanız, konumunuzu değiştirmeyi veya diğer kas gruplarını kullanmayı deneyin. Sabit duruyorsanız veya uzanıyorsanız, ayağa kalkıp düzenli aralıklarla gerinmeye çalışın. Önemli olan bacak kasınızın çok çalışmamasını sağlamaktır. Aynı zamanda, bütün gün bir sandalyede otururken olduğu gibi bacak kaslarınızın boş durması da kötü etkiler.

• Su

Bacak kramplarının çoğu zaman dehidrasyondan kaynaklanır. Bu, su içme alışkanlığı, birçok insanın ihmal ettiği bir şeydir. Özellikle kramp yaşamaya devam ediyorsanız, gün boyunca bol su içmeyi deneyin.

• Sıcak ya da soğuk

Bacak krampları için, bazen sıcak veya soğuk bir baskıya ihtiyaç duyulur. Soğuk bir havlu veya bir buz torbası alın ve krampın oluştuğu bölgeye uygulayın. Bazen bir sıcak havlu daha iyi etki edebilir. En etkili olanı bulmak için deneme yapmanız gerekecektir.

• Masaj

Bölgeye masaj yapmak çoğu insanın denediği en yaygın tekniktir. Harika haber şu ki işe yarıyor! Sadece yavaşlamayı unutma ve çok fazla baskı uygulama. Krampı çevreleyen bölgeye nazikçe masaj yapın ve doğrudan yaşanan yere uygulayın. Acele etmeye çalışmayın. Kas gevşemeye başlayana ve rahatlamaya başlayınca bırakabilirsiniz.

• Vitaminler

Kaslarınız çok farklı vitaminlere ihtiyaç duyuyor. B12 gibi vitamin eksikliği, gece yaşanan bacak krampları ile ilişkilendirilmiştir. Kaslarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlamak için multivitamin alabilirsiniz. Herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın.

• Kış Boyunca Bacakları Sıcak Tutmak

Bacaklarınızı kışın sıcak tutmak da bacak kramplarını önleyebilir. Hiç kimse soğuk algınlığının bacak kramplarına neden olduğundan emin değildir, ancak çoğu kişi soğuk algınlığının bacak kaslarının kasılmasına neden olabileceğini iddia etmiştir.

• Ayak Banyosu / Uyku Öncesi

Ayak banyosunu denemeye karar verirseniz, epsom tuzu kullanmanızı öneririz. Epsom tuzu, kramplara yardım edebilecek magnezyum miktarını içerir. Potasyum oranı yüksek olan elma sirkesinde de karıştırmayı deneyebilirsiniz. Bu iki mineral, kas kasılması ve gevşemesi için elektrik sinyalini beyninize taşıyan elektrolitlerdir.

• Hareketli Olun

Geceleri bacak krampları yaşıyorsanız, bazen ayağa kalkıp dolaşmak iyidir. Kramp, gevşemeyen bir kastan kaynaklanır. Böylece, hareket ettirerek beyninizdeki bu işlemi kas kasılmasına ve ardından tekrar gevşemesine neden olarak sıfırlayabilirsiniz.

• Kalsiyum

Kalsiyum eksikliği de bacak kramplarına neden olabilir. Kalsiyum düşük olduğunda bacak kaslarınızın gevşemesine izin vermeyecek bir elektrolittir. Kalsiyum oranı yüksek süt, peynir ve yoğurt gibi yiyecekleri yemek yardımcı olabilir. Süt ürünleri sizin için işe yaramazsa, kalsiyum oranı yüksek olan brokoli, sardalya veya lahana gibi şeyleri yiyin.

Bacak kramplarının çoğu zaman kasınızın gevşemesini önleyen bir şeyden kaynaklanır, bu nedenle, sizin için neyin işe yaradığını görmek için deneme yanılma yapmanız gerekebilir. Sadec hidrasyonlu kalmayı ve gün boyunca periyodik olarak germe hareketleri yapmayı unutmayın. Bu yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, bir doktora görünmeniz gerekebilir. Bazen bir doktor vücudunuzun eksik olduğu bir vitamini yazabilir. Bu nedenle, daha ciddi bir sorun yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla görüşün.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Sağlıklı yaşam ipuçları

Mustafa

Kekik Çayının Faydaları

Bahadır

7 Hareket ile Full Body Antrenmanı

Mustafa

Bir yorum yap