Sağlık

Bağımlılık nedir?

Bağımlılık nedir?

Bağımlılık nedir? Bağımlılık, sizin için zararlı olabilecek noktaya, bir şey yapmak, almak veya kullanmak için fiziksel veya psikolojik bir ihtiyaçtır. Bu makalede, bağımlılığın türleri, nedenleri ve belirtileri ve nereden yardım alınacağı açıklanmaktadır.

Bağımlılık en yaygın olarak kumar, uyuşturucu – hem yasadışı hem de reçete – alkol ve nikotin ile ilişkilidir, ancak aşağıdakiler gibi herhangi bir şeye bağımlı olmak mümkündür:

  • İş – işkolikleri, fiziksel yorgunluk yaşadıkları ölçüde işlerine takıntılıdır. İlişkiniz, aileniz ve sosyal hayatınız acı çekiyorsa ve asla tatil yapmıyorsanız, iş bağımlısı olabilirsiniz.
  • Bilgisayarlar – bilgisayar kullanımı arttıkça bilgisayar bağımlılığı da arttı. İnsanlar hayatlarının diğer yönlerini ihmal ederken her gün ve gece internette sörf yaparak veya oyun oynayarak saatler geçirebilirler.
  • Uyuşturucu – ‘uçucu madde bağımlılığı’, size zehirlenme hissi vermek için yapıştırıcı, aerosol, boya veya daha hafif yakıt gibi maddeleri solumayı içerir. Solvent kullanımı ölümcül olabilir.
  • Alışveriş – alışveriş, ihtiyaç duymadığınız veya istemediğiniz şeyleri satın aldığınızda bir bağımlılık haline gelir. Bu hızlı bir şekilde suçluluk duygusu, utanç veya umutsuzluk duyguları tarafından takip edilir.

Bir insanın bağımlılığı ne olursa olsun, onu nasıl kullandığını kontrol edemezler ve günlük yaşamdan geçmek için ona bağımlı olabilirler.

Bağımlılık neden başlıyor?

Bağımlılıkların başlamasının birçok nedeni var. Uyuşturucu, alkol ve nikotin durumunda, bu maddeler hem fiziksel hem de zihinsel olarak hissettiğiniz yolu etkiler. Bu duygular keyifli olabilir ve maddeleri tekrar kullanmak için güçlü bir dürtü yaratabilir.

Kumar, bir galibiyet sonrasında benzer bir zihinsel ‘yüksek’ ile sonuçlanabilir, ardından tekrar denemek ve bu hissi yeniden yaratmak için güçlü bir dürtüyle devam eder. Bu, durması çok zor hale gelen bir alışkanlık haline gelebilir.

Bir şeye bağımlı olmak, ona sahip olmamak, yoksunluk belirtilerine veya “aşağıya” neden olur. Bu hoş olmayan bir durum olabileceğinden, ne istediğinizi yapmak veya yapmak istediğinizi sürdürmek daha kolaydır ve böylece döngü devam eder. Sıklıkla, bir bağımlılık kontrolden çıkar, çünkü bir özlemi tatmin etmek ve ‘yüksek’ seviyelere ulaşmak için daha fazlasına ihtiyacınız vardır.

Bir bağımlılığı yönetmenin zorluğu, bir kişinin iş performansına ve ilişkilerine ciddi zarar verebilir. Madde bağımlılığı durumunda (örneğin, uyuşturucu ve alkol), bir bağımlılık ciddi psikolojik ve fiziksel etkilere sahip olabilir.

Bazı çalışmalarda bağımlılığın genetik olduğu, ancak bağımlılığı olan birinin ortaya çıkması gibi çevresel faktörlerin de riski artırdığı düşünülmektedir. Bir bağımlılık, zor meseleleri engellemenin bir yolu olabilir. İşsizlik ve yoksulluk, bağımlılığı, stresle ve duygusal veya profesyonel baskıyla tetikleyebilir.

Bağımlılık belirtileri

İnsanlar bağımlı olduklarını biliyor olabilir veya olmayabilir. Sizi veya tanıdığınız birinin belirtisi olan belirtiler şunlardır:

  • Hayatınıza karışmasına rağmen bir şeyi tekrarlamak
  • bağımlılık davranışını sürdürmek için bir şeyler çalmak veya satmak
  • başka şeylere olan ilgisini kaybetmek
  • öfkeli, şiddetli, karamsar veya depresif
  • Yeme alışkanlıklarında, uyku alışkanlıklarında veya ağırlıktaki değişiklikleri görmek bırakmaya çalışırken hasta veya titrek hissediyor.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Siber zorbalık

Mustafa

Maydanoz Suyunun Faydaları ve Zararları

Bahadır

Sağlıklı Bir Diyetle Daha Uzun Yaşam

Bahadır

Bir yorum yap