Egzersizler Fitness

Bel Ağrısından Kurtulmak İçin 5 Egzersiz

bel ağrısı egzersizi

Çoğumuz yaptığımız hareketler sonucu oluşan bel ağrısına çözümler arıyoruz. Ancak beliniz ağırdıktan sonra çözüm aramak yerine önce “Belimi nasıl daha güçlü yaparım?” diye düşünerek hareket etmelisiniz. Sonuçta beş insandan dördü hayatının bir noktasında bu sorunla öyle ya da böyle karşılaşıyor. Araştırmalar, stabilizasyon egzersizlerinin yapılmasının bel ağrısını azaltmada geleneksel fizik tedaviden daha etkili olduğunu göstermektedir. Vereceğimiz bu çekirdek haraketler ile belinizde daha sonradan oluşabilecek bir soruna karşı önlem almış olursunuz.

Aşağıdaki egzersizleri yaptığınız programa uygulayabilirsiniz ya da programdan bağımsız olarak evde bile yapabilirsiniz. Progamdaki hareket isimleri orjinal adıyla yazılmıştır.

Bel Ağrısından Kurtulmak İçin 5 Egzersiz

Sırt egzersizi

1. Dead Bug

Yapılışı: Resimde gördüğünüz gibi düz bir zemine sırt üstü uzanın, dizlerinizi ve kollarınızı bükün. Belinizi zemine doğru bastırın. Sağ kolunuz ve bacağınızı aynı yöne doğru, sol kol ve bacağıda tam zıttı yöne doğru indirin. İndirdikten sonra tam tersini yapın ve bunu 30 saniye devam ettirin. Bu şekilde 3 set tamamlayın.

 

sırt egzersizi

2. Low Side Plank Hold

Yapılışı: Dirseğinizi yere koyup vücudunuzu yan çevirin. Bacaklarınızı açınca belinizi yukarıya doğru kaldırın, sonra belinizi indirip dizlerinizi kırın. Tekrar dizlerinizi düz hale getirin ve aynı işlemi tekrarlayın. Sağ ve sol taraf için 20 şer saniye bunu yapın. Başta denge problemi yaşıyorsanız dizleri kırmadan yapabilirsiniz. Bunuda 3 set yapmaya çalışın.

 

bel egzersizi

3. Segmented Cat-Camel

Yapılışı: Ellerinizi ve dizlerinizi zemine koyun. Belinizi aşağıya doğru kırın, başınızı yukarıya kaldırın. Daha sonra başınızı eğerek belinizi yukarıya doğru kaldırın. Bu şekilde 15 saniyeden 5 set yapın.

 

bel ağrısı egzersizi

4. Bird Dog

Yapılışı: Eller ve dizler düz bir şekilde zemine koyun. Belinizi düz tutmaya özen gösterin. Daha sonra sol kolunuzu başınızın üstüne kadar kaldırın, aynı anda sağ bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar havaya kaldırın. Aynı şekilde sağ kolu kaldırırkende sol bacağınızı havaya kaldırın. 8-12 tekrardan 2 set bu hareketi yapın.

 

bel hareketi

5. Lying Windshield Wipers

Yapılışı: Düz bir şekilde sırt üstü zemine uzanın. Dizlerinizi göz hizanıza gelecek kadar bükün. Ellerinizi düz bir şekilde destek almak için yana koyun. Daha sonra belinizi bir sağa, bir sola olacak şekilde oynatın. 3 Set 8 tekrar şeklinde yapın.

 

Bu egzersizleri düzenli bir şekilde uyguladığınızda bel ağrısı sorunlarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Neden kilo kaybetmiyorum ?

Mustafa

Egzersiz Yaparak Oluşabilecek 4 Yan Etki

Bahadır

Sadece 10 Dakika: Evde Full Body Program

Bahadır

Bir yorum yap