Sağlık

Beyninizi zinde tutacak yollar

Beyninizi zinde tutacak yollar

Ruhsal gerileme veya diğer adıyla beyin sağlığının tehlikeye düşmesi tipik olarak 40 yaşından önce başlar, ancak birkaç kişi beyninin yanı sıra kalpleri veya kaslarının da sağlık durumuyla alakalıdır. Ama beyninizi sağlıklı ve keskin tutmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Beyninizi zinde tutacak yollar başlığı altında size 5 ayrı ipucu vereceğiz. Bunları sürekli uyguladığınızda farkı göreceksiniz.

Beyin Vakfından Alzheimer gibi dejeneratif beyin bozukluklarına karşı korunmaya yardımcı olabilecek ve beyninizi formda tutabilecek bazı önemli ipuçları bulacaksınız.

Beyin antrenmana ihtiyaç duyar

Vücudunuz gibi, beynin de egzersiz yapması ve meydan okuması gerekiyor. Hesap makinesi kullanmaktan kaçının, televizyon seyretmek yerine kitap okuyun, yeni bir enstrüman çalmak gibi yeni bir beceri edinin ya da hafızayı (köprü gibi) ya da ileriyi (satranç) düşünen oyunları oynayın.

Sağlıklı beslenin

Doğru yiyecekleri tüketin. BioMed Research International’da yayınlanan bir meta-analiz (başka birçok araştırmayı araştıran bir çalışma), daha yüksek bir meyve, sebze, balık, kabuklu yemiş, baklagil ve tahıl alımının Alzheimer hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Et, yüksek yağlı süt, sodyum (tuz), şeker ve rafine edilmiş tahılların daha az alımı da Alzheimer riskini azaltmıştır.

Glikoz alımını azaltın ama tamamen kesmeyin

Tamamen şeker kesmeyin. Glikoz (şeker) beyin hücrelerini canlı tutan ve işleyen bir yakıttır. Konsantrasyonunuz öğleden sonra düştüğünde, bir meyve parçası gibi doğal şeker içeren bir atıştırmalık yemeyi deneyin.

Egzersiz yapın

Mümkünse günlük egzersiz, beyne yardımda bulunur. British Columbia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, haftada sadece 60 seanslık egzersiz bir fark yaratabilir. 6 ay sonra, haftada 3 aerobik dersi veren 56-96 yaş arası katılımcılar hafıza dahil olmak üzere bilişsel işlevlerde anlamlı iyileşme gösterdi. Araştırma ayrıca, egzersizin demansa neden olabilecek mini vuruşların etkilerini yavaşlatabileceğini gösterdi.

İyi uyuyun

Uykuya öncelik verin. Bunu yatakta okuyorsanız, telefonunuzu aşağı indirin: loş ışık bile sirkadiyen ritminize (uyku zamanınızı ve ne zaman uyandığınızı söyleyen ‘vücut saati’) ve melatonin üretimini (uykuya neden olan hormon) etkileyebilir . Yeterince hızlı göz hareketinin (REM) uyumu, beynin o gün öğrendiğiniz bilgileri depolamasına yardımcı olurken, zayıf uyku zayıf hafızaya, konsantrasyona ve ruh haline yol açar.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

İlaçsız Ateş Düşürme Yolları

Mustafa

Neden Çok Yemek Yiyoruz

Mustafa

Keçi Boynuzu Faydaları

Bahadır

Bir yorum yap