Bitkisel Protein Kaynakları

“Protein” dediğinizde muhtemelen kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta ve yoğurt gibi besinleri düşünürsünüz. Fakat bazı bitkiler kas geliştirmek için makrobesini de sağlar – bunun yanında ek faydalarda sağlar. Uzmanlar bitkilerin üç avantaja sahip olduğunu söylüyorlar. Sadece kalp hastalığınızın riskini arttırabilen doymuş yağ oranının düşüklüğü değil, aynı zamanda kan kolesterolünü azaltabilir ve çözünür lifleri de azaltabiliyor. Bunun yanında hayvansal proteinlerden çok daha ucuzdur.

Kazançtan ödün vermeden öğününüze daha fazla bitkisel bazlı yiyecekler koymanıza yardımcı olmak için, burada en fazla protein içeren seçenekleri yazdık.

BİTKİSEL BESİN: Mercimek

PROTEIN: 1 bardak başına 18 gram
NASIL YENİR: Mercimek bir çok türe sahiptir. Ülkemizde en fazla yeşil mercimek ve kırmızı mercimek tüketilir. Mercimek çorbası yapabilirsiniz, yeşil mercimek yemeği yapabilirsiniz. Bunların yanında bazı köftelerde, salatalarda mercimek kullanabilirsiniz. Oldukça güzel protein içeriğine sahiptir.

BİTKİSEL BESİN: Edamame (yeşil soya fasulyesi)

PROTEIN: 1 bardak başına 18 gram
NASIL YENİR: Edamame fasulyesini çerez alternatifi olarak tüketebilirsiniz. Oldukça yüksek protein içeriğine sahiptir. Bunun yanında salatalarda kullanabilirsiniz.

BİTKİSEL BESİN: Kabak çekirdeği

PROTEIN: 1 bardak başına 9 gram
NASIL YENİR: Ayrıca pepitas denir, kabak çekirdeği ham veya kavrulmuş ve (genellikle) tuzlu olarak kullanılabilir. Ayçiçeği çekirdeğine bir alternatif olarak tüketebilirsiniz. Oldukça iyi protein içeriği bulunmaktadır. Hazırladığınız karışımlarda da kullanabilirsiniz.

BİTKİSEL BESİN: Ispanak

PROTEIN: 1 bardakta 5 gram, pişmiş
NASIL YENİR: Çiğ olarak da tüketilebilir. Hazırladığınız yemeklerde süs olarak ekleyebilirsiniz. Ancak en iyi tüketim şekli yumurtalı ıspanak yemeğidir. Yanında yoğurt ile çok lezzetli olur.

Bunların yanında daha saymadığımız bir sürü bitkisel bazlı proteinler bulunmaktadır. Bitkilerdeki protein hayvansal protein kadar kullanılamasa da yinede kas gelişimini kesinlikle desteklemektedir. Aynı zamanda sık sık hayvansal protein tüketimi vücudunuzda sorunlara neden olabilir. Ara sıra bitkisel proteinler tüketerek bu dengeyi korumaya özen gösteriniz.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version