1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Bitter Çikolata Sağlıklı mı?

Bitter Çikolata Sağlıklı mı?

bitter çikolata sağlıklı mı?

Bitter çikolata, “sağlıklı yiyecektir”.

Kulağa çok iyi geliyor değil mi? Bunun nedeni birçok doktorun söylediğine göre cevabı: “evet”.

Sadece basit bir Google araması yapın; bitter çikolatanın sağlığa faydalarını vurgulayan çok sayıda makale bulacaksınız. Medya kuruluşlarından gelen başlıklar – Bitter çikolatanın hem lezzetli hem de ne kadar sağlıklı olduğundan bahsediyor.

Fakat bu “sağlıklı” etiketi çikolatanın daha çok satılması için bir aldatmaca olabilir mi?

Aslında kakao tüketmenin bazı sağlık yararları olduğu doğru olsa da, bitter çikolata, yapılan en sağlıklı ürün değildir.

Bitter çikolata faydalarının arkasındaki gerçeklik

Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu, bitter çikolatanın yüzde 50 ila 90 oranında kakao, kakao yağı ve şeker içerdiğini bildirmiştir. Rakiplerine kıyasla ölçüldüğünde harika görünmüyor. Bu yüzdeler, şeker ve süt içeren bir çikolataya kıyasla önemli ölçüde daha yüksektir.

İyi haber ne?

Kakao, kalp sağlığına fayda sağlayabilen antioksidan özellikler de dahil olmak üzere, birçok sebzede ve meyvede sağlığa yararı bulunan kimyasal bileşik olan flavanollerle doludur.

Flavanollerin, kan akışını artırabilen ve daha düşük kan basıncına yol açabilen ve kan damarlarının iç hücre astarında nitrik oksit oluşumunu teşvik ettiği gösterilmiştir. Bunun ötesinde, Harvard Chan Okulu, flavanollerin insanların insülin duyarlılığını arttırdığı ve diyabet riskinde olası bir azalma olduğunu öne sürüyor.

Oradaki yutturmacaya inanıyorsanız, bitter çikolatayı diyabetten kalp krizine kadar her şeyle savaşmanın iyi bir yolu olarak kabul etmeye hazırsınız.

Ancak, bu görüntü aldatıcı.

Bunun gibi bir çok firma da bitter çikolatanın sağlıklı olduğuna dair makaleler yayınlamaktadır.

Bitter çikolata tüketmeli miyiz?

Bitter çikolatanın demir, bakır, çinko, fosfor ve magnezyum gibi önemli mineraller sağlayabilmesine rağmen, bu besin maddelerinin miktarı diğer besinlere göre oldukça azdır. Eğlencenizi mahvetmek istemiyoruz, ancak sağlıklı yaşamı sürdürmek için bitter çikolataya güvenmenizi tavsiye etmiyoruz. Bitter çikolata konsantre bir kalori kaynağıdır ve çok fazla yemek, genel olarak çok fazla kalori tüketmeye neden olabilir, bu da kilo almanıza neden olabilir. Birkaç önemli sağlık yararı olsa bile, bitter çikolatanın hâlâ bir küçük kaçamak olarak tüketilmesini öneriyoruz.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap