Cilt Bakımı Vücut Bakımı Yüz Bakımı

Çay Ağacı Yağı Sivilce Üzerinde Etkileri

çay ağacı yağı sivilce

Vücudumuzda ve yüzümüzde yer alan yağ bezeleri sebum salgısı yaparlar. Avuç içi ve ayak tabanımız haricinde tüm gözeneklerde yağ bezeleri bulunur. Cilt hücrelerimiz kendilerini devamlı olarak yenilerken gözeneklerimiz büyür ve bununla birlikte cildin dışına ölü hücrelerin çıkması beklenir. Bazı durumlarda ölü hücreler dışarı çıkmaz ve gözeneklerin içinde kalırlar bununla birlikte sebum ile birleşir ve gözeneklerimizi tıkarlar. Bu tıkanan gözenekler de ya akne ya da sivilce olarak karşımıza çıkarlar.

Sivilce sorunundan kurtulmak için kullanılan yüzlerce, belki de binlerce yöntem bulunmaktadır. Ancak net bir tedavi tam olarak bulunmuş değildir. Hemen hemen çoğu sivilce kreminin içerisinde yer alan çay ağacı yağı sivilce sorununu çözmekte oldukça etkilidir. Bu yazımızda çay ağacı yağının sivilceler üzerindeki etkisini inceleyeceğiz.

Çay Ağacı Yağı ve Sivilce

çay ağacı yağı ve sicvilce

Çay ağacı yağı çok etkili bir antiseptiktir. Bakteri ve mantarları çok hızlı bir şekilde öldürür.

Çay ağacı yağı sivilceye karşı güçlü bir silah olabilir. Yapılan çeşitli araştırmalar çay ağacı yağının sivilce miktarını ve genel şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Yapılan bir çalışmada, sivilce lezyonlarına %5’lik bir çay ağacı esansı uygulandığında, lezyon sayısını azaltmada, bir plaseboya kıyasla 3 kat daha fazla etkili olduğu göstermiştir. Şiddeti azaltmada neredeyse altı kat etkili olmuştur.

Başka bir çalışmada, çay ağacı yağının en yaygın sivilce karşıtı ilaç olan benzoil peroksit kadar sivilceye karşı etkili olduğu bulunmuştur.

Çay ağacı yağı bazlı sivilce kremleri doğal ürün satan marketlerden veya kozmetik mağazalarından satın alınabilir. Satın alırken saf çay ağacı yağı satın almaya özen gösterin.

Sivilceye Karşı Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır ?

çay ağacı yağı sivilce kullanımı

Çay ağacı yağı sivilce üzerinde kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar;

  1. Öncelikle cildinizde sivilce bulunan bölgeyi sabun veya temizleyici kullanarak yıkamalısınız. Ardından temiz bir havlu ile kurulamalısınız, çay ağacı yağı kuru bölgeye sürülmelidir.
  2. Çay ağacı yağı çok yoğun bir etkiye sahip olduğu için cildinizin farklı bir bölgesinde bir damla kullanarak test etmelisiniz. Hassas cildiniz varsa mutlaka seyreltin.
  3. Bir kaç damla çay ağacı yağını az miktar su ile karıştırarak, bu karışımı sivilce oluşan alanlara günde bir veya iki kez, bir pamuklu çubukla uygulayarak sivilcelerinizi tedavi edebilirsiniz.
  4. Eğer cildiniz çok hassas değilse seyreltmeden bir kulak çöpüne 1-2 damla dökerek sivilce olan bölgeye lokal olarak uygulayabilirsiniz.

Not: Cildinizde tahrişe neden olursa kullanmayınız.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Cilt Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Bahadır

Botoks ile ilgili herşey

Mustafa

Siyah nokta ‘dan kurtulmak için 9 ipucu

Mustafa

Bir yorum yap