1. Ana Sayfa
 2. Cilt Bakımı
 3. Cilt Bakımı İçin Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

Cilt Bakımı İçin Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

Sağlıklı cilt için beslenme tavsiyeleri

CİLT BAKIMI sadece dışarıdan değil, içten dışa doğruda yapılmalıdır. İyi beslenme cildinizin daha iyi görünmesini sağlayabilir, daha iyi hissettirebilir, hatta cilt kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Aşağıda, sağlık uzmanlarından, diyet planlarından, cilt yararlarına sahip spesifik yiyeceklere yönelik öneriler bulunmaktadır. Dıştan cilt bakımı yapmadan önce bu önerilerede uymanızı öneririz.

 • Salata cildinizi tamponlar. İlerleyen zaman ve güneşe maruz kalma, cildin güçlü, esnek ve elastik olmasını sağlayan kolajen ve elastin proteinlerini parçalara ayırır. Seattle’da kayıtlı diyetisyen, bir beslenme uzmanı olan Carrie Dennett, “Diyette sizi kurtarabilir” diyor. Bunun bir sonucu olarak, yaşlandıkça cildinizi koruyan meyve ve sebzelerden oluşan bir diyet uygulamanızı istiyor ve bu sayede vücuttaki karotenoidler ve diğer antioksidanlar olarak adlandırılan doğal besin pigmentleri seviyesini arttırabileceğinizi söylüyor. Cilt bakımı vazgeçilmezi salatayı mutlaka tüketin.
 • Keten tohumu yağı cilt hassasiyetini azaltır. Uzmanlar, “Nüfusun yaklaşık yarısının hassas bir cilde sahip olduğunu iddia ediyor”. Bu insanlar için yanma ve kaşıntı yaygın duyumlardır. Üç ay boyunca her gün keten tohumu yağı alan katılımcıların yaptığı bir çalışmada, derisinin daha iyi hidralize, daha yumuşak ve çevresel engellere karşı bariyerin işlevini daha iyi yerine getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda keten tohumu ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Yeşil ve sarı sebzeler kırışıklıkları azaltabilir. Cilt yaşlanması üzerine yapılan bir çalışmada, 700’den fazla Japon kadın arasında, bu sebzelerden daha az yemiş olan katılımcılar, gözlerinin etrafında, akranlarına kıyasla gözle görülür derecede daha fazla kırışıklığa sahipti. Uzmanlar, genel olarak kırışıklık açısından bakıldığında, baklagiller, bezelye, nohut ve mercimek gibi sebzelerde yüksek bir diyet uygulamanın koruyucu olabileceğini öne sürüyor.

Cilt bakımı için bunları uygulamaya özen gösterin

 • Bitki bazlı diyetler cildin düşmanlarına karşı savaşır. Uzmanlar, sağlıklı besinlere odaklanan bir diyetin anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu söyler. Meyveler, sebzeler, mantarlar ve baklagiller bu konuda en iyisidir: “Yörede yetişen besinler bizim en sağlıklı seçimlerimizdir” diyorlar. Cilt dostu diyetler, kırmızı et, şeker, süt ürünleri ve doymuş yağ oranı yüksek maddeler gibi zararlı yiyecekleri kısıtlar. Epidemiyolojik çalışmalar göstermiştir ki, daha fazla meyve ve sebze tüketen kişiler daha az deri kanseri oranına sahiptir.
 • Turuncu ve kırmızı meyveler ve sebzeler cildin daha iyi görünmesini sağlar. Uzmanlar, “Turuncu meyveler ve sebzelerdeki beta-karoten cilt tonuna yardımcı oluyor,” diyor. Ama havuçların cildinizi turunculaştırmaması için aşırıya kaçmayın, diye uyarıyorlar. Ayrıca domates ve karpuz gibi kırmızı veya pembe tonlu bitkiler, cilde sağlıklı bir renk verir ve güçlü bir antioksidan olan likopeni içerir.
 • Domates salçası cildi güneş yanığından korur. Olay her zaman taze bitkisel besinlerle ilgili değildir. Konserve domates salçası, likopen açısından zengindir ve güneş yanıklarının DNA’ya zarar veren etkisini azaltır. Doğal bir güneş kremidir diyebiliriz.
 • Sağlıklı yağlar sağlıklı bir cilt anlamına gelir. Uzmanlar, çok az sıvı almanın kuru cilde katkıda bulunduğunu belirtirken, sadece suyu kastemediğini söylüyor. Diyetinizde sağlıklı yağlar için biraz yer ayırın. Kalbe yararlı olan sağlıkl yağlar aynı zamanda cilt içinde yararlıdır. Somon, sardalye ve uskumru gibi balıklar mükemmel omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Fındık ve avokado da cildi besleyici yağlar içerir. Öte yandan, tavuk derisi veya yağlı et parçaları gibi doymuş yağlar üzerinde aşırıya kaçmamaya çalışın.
 • Yeşil çay cildi pürüssüzleştirir. Haziran 2011 tarihli Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 12 haftalık bir çalışmada, güneşe maruz kaldıktan sonra yeşil çay içenlerin, deri pürüzlülüğünde yüzde 16’lık bir azalma oldu.
Diyetlerin  çoğu yukarıda vermiş olduğumuz tavsiyelere uygun hazırlanmaktadır. Hangi diyete başlamak istediğinize emin değilseniz. Biz tavsiye edelim. Yukarıdakilerin hepsini uygulayabileceğiniz bir diyet için akdeniz diyeti yazımızı okumanızı öneriyoruz.
Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

  Yorum Yap