Cilt Bakımı Vücut Bakımı

Cilt Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

cilt kaşıntısı

Kaşıntı, küçük bir sıkıntıdan daha fazlası olabilir. Çok fazla rahatsızlığa neden olabileceği gibi, dikkat dağıtıcı da olabilir. Kaşıntının hangi durumlarda ciddi olduğunu ve kaşıntıyı evde nasıl tedavi edebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Cildiniz çeşitli nedenlerle kaşıntı yapabilir. Örneğin, zehirli sarmaşık gibi belirli bir bitkiye dokunmuş olabilirsiniz. Sedef hastalığı, cilt hücresi birikimine, kuru cilde, aynı zamanda kuru cilt lekelerinin etrafında kaşıntıya neden olabilir. Hastalık, böcek ısırığı, yanık veya kesik kaşıntıya neden olabilir.

Kaşıntıyı nasıl tedavi edeceğinizle ilgili bazı ipuçları için okumaya devam edin. Cilt kaşıntısına ne iyi gelir?

1. Yulaf ezmesi (Kolloidal)

Kolloidal yulaf ezmesi kahvaltıda yediğiniz bir şey değildir. Bu yulaf ezmesi türü, çok ince bir toz haline getirilmiş yulaftan yapılır. Pek çok çeşit sabun ve losyonda kullanılan doğal bir ürün olup, soğuk bir banyoya da eklenebilir.

2012 çalışmalarından biri, bu ürünün güvenli olduğunu ve kaşınmanın tedavi edilmesine yardımcı olduğunu buldu. Kolloidal yulaf ezmesini birçok eczanede bulabilir veya yulafları ince bir toz haline getirerek kendiniz yapabilirsiniz.

2. Bitkisel jeller

Güneş yanıkları veya sivrisinek ısırıklarının neden olduğu basit kaşıntılarda aloe vera jeli ya da mentol gibi bitki bazlı bir ürün deneyebilirsiniz.

Soğutma etkisi yaratan mentol, nane bitkisinden yapılır. Topikal mentol, seyreltilmediği takdirde cildi tahriş edici olma ihtimali nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır. Bu ürünlerin her ikisi de çoğu eczaneden satın alınabilir.

3. Yüksek kaliteli nemlendiriciler

Kaliteli nemlendiriciler, cildinizin en dış tabakasında suyu tutar. Bu, cildinizin nemli hissetmesine yardımcı olabilir ve kaşıntıyı önler.

4. Soğuk

Kaşınan bölgeyi mümkün olduğunca sıcak suya maruz bırakmaktan kaçının. Sadece kaşıntı cildinizi daha fazla tahriş edersiniz. Bunun yerine soğuk duş almayı deneyebilirsiniz.

5. Antihistaminikler

Histaminler vücutta kaşıntı dahil alerji semptomlarına neden olan kimyasallardır. Antihistamin, alerjik reaksiyonlar için yaygın bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, birçok antihistamin ilacı uykunuzu getirecektir, bu yüzden en iyisi yatmadan önce kullanılmasıdır.

1996’daki bir çalışma, oral antihistaminikler ile ilişkili yan etkileri önlemek için antihistaminiklerin doğrudan etkilenen bölgeye uygulanmasını önermektedir.

6. Hidrokortizon

Kaşıntı önleyici krem, kaşıntılı cildi yatıştırmanın başka bir yaygın yoludur. Yüzde bir oranında hidrokortizon içeren kaşıntı önleyici krem alın. Bu ilaç vücuttaki enflamatuar tepkileri inhibe eder ve iltihaplı, kaşıntılı cildin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

7. Antidepresanlar?

Bazı çalışmalara göre, antidepresanlar da kaşıntıya yardımcı olabilir. Bu ilaçların bazıları, vücudunuzdaki kaşıntılı hissi tetikleyen reseptörleri rahatlatan serotonin salınımına neden olur. Bu tedavi tipik olarak daha kronik kaşıntı vakalarında kullanılır.

8. Kaşımayı bırakın!

Kaşıntı olduğunda kaşınmak doğal bir harekettir. Ama bu soruna yardımcı olmaz. Aslında, cilde zarar verip iyileşmesini önleyebilir. Enfeksiyona bile neden olabilir.

Cildinizi kaşımamaya çalışın. Cildi tahriş etmeyen rahat kıyafetler giyin ve tırnak bakımına özen gösterin.

Kaşıntı ne zaman ciddi bir problemdir?

Sebep ne olursa olsun, üç veya daha fazla gün boyunca sürekli kaşıntı oluyorsa doktorunuzdan bir randevu alın.

Kaşıntı genellikle ciddi bir sorunu göstermezken, bazen aşıntı, tiroid, böbrek veya karaciğer hastalığı ve hatta kanser dahil olmak üzere ciddi bir durumun işareti olabilir.

Herhangi bir ısırık, yara veya kızarıklık olmadan ciddi kaşıntı hissederseniz derhal doktorunuzla görüşün.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Botoks ile ilgili herşey

Mustafa

Cilt Bakımı İçin Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

Bahadır

Siyah nokta ‘dan kurtulmak için 9 ipucu

Mustafa

Bir yorum yap