Uyku Yaşam

Çok Uyumanın Nedenleri

çok uyumanın nedenleri

Uyku, ruhsal ve genel sağlığımız için çok önemlidir. Yoğun bir günün getirdiği yorgunluk ya da ertesi gün yapacak bir aktivite olmadığı zaman gerektiğinden fazla uyuyabiliyoruz. Ancak gerektiğinden fazla uyumak ne kadar sağlıklı? Bu yazımızda çok uyumanın nedenleri üzerinde duracağız.

Günde ne kadar uyumanız gerekir?

Büyük ihtimalle sağlıklı bir hayat sürdürmek için her gece yeteri kadar uyku almanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Eğer ki ”uyku borcunu” ödeyemezseniz bu size sağlıksal olarak kötü belirtilere, hastalıklara  yol açacaktır.

Peki gerçekten ne kadar uyumanız gerekir? Çoğunlukla yaşa bağlı olarak değişmesiyle birlikte kişiden kişiye de farklılık göstermektedir. Ayrıca uyku ihtiyaçlarınız hamileliğe, yaşlılığa, uyku eksikliğine ve uykunuzun kalitesine göre de değişmektedir.

Eğer çok az uyuyorsanız, yaşamınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Ama işe yaramazsa doktorunuzla konuşmanız gerekecektir.

Çok fazla uyuyorsanız da doktorunuzla konuşmanız gerekebilir. Çünkü çok uyumanın sonuçları da hastalıklara yol açabilir

Yaşa göre uyku saatleri

Aşağıdaki tabloda gördüğünüz gibi yaşa göre uyku saatleri bulunmaktadır

YaşGünlük uyku saati
0-2 Aylık12-18 saat
3-11 Aylık14-15 saat
1-3 Yaş12-14 saat
3-5 Yaş11-13 saat
5-10 Yaş10-11 saat
10-17 Yaş8-9 saat
Yetişkin7-9 saat

Şimdide çok uyumanın nedenleri neler ona bakalım.

Çok Uyumanın Nedenleri

Aşırı fazla uyumak hipersomnia olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık sadece dünyanın %2’sine tekabül etmektedir. Hipersomnia’ya sahip olan insanlar genellikle geceleri 10-12 saatten fazla uyurlarsa dinlenmiş hissederler.

Gündelik hayatlarında bu kadar uykuya izin vermeyecek sorumluluklara sahip olabileceklerinden bu uzun uykucular yorgun hissederler ve bir gün içerinde 15 saat uyuyabilirler.

Gecenin ortasında uykunuz bölünüyor ve kalkıyor iseniz bu da çok uyumanın nedenleri arasındadır. Her uykunuzun bölündüğü vakti hatırlamayabilirsiniz, ama sizi tazeleyecek uykularınızdan uzak tutmaya devam eder.

Hipersomnia genellikle çocuklukta başlar. Uyandığınız bazı zamanlar kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız bazı şeylerin ters gittiğini düşünebilirsiniz. Hayat stiliniz bu durumlarda çok etkili olabilir. Eğer düzenli olarak uyumazsanız, vücudunuz sizi dinlendirmek amaçlı çok uyumaya iter.

Bu arada çok uyumanın nedenleri arasında sizi hipersomnia’ya itebilecek başka rahatsızlıklar da vardır.

 • Tiroid sorunları.
 • Kalp hastalıkları
 • Uyku apnesi
 • Depresyon
 • Narkolepsi
 • Bazı ilaçların etkileri

Komplikasyonlar

Hipersomnia‘ya sahip olan insanlar, çok uyumanın devamlılığı ile birlikte bazı problemlere sahip olabilirler.

 • Kaygı
 • Düşük enerji
 • Hafıza problemleri

Uyku bozukluğunuz olmasa bile düzenli olarak çok uzun süre uyumanız sağlınız için tehlikeli olabilir. Bazı komplikasyonlar arasında şunlar olabilir.

 • Baş ağrıları
 • Şişmanlık
 • Şeker hastalıkları
 • Omuz, sırt ağrıları
 • Depresyon
 • Kalp hastalıkları
 • Ölüm riskiniz artabilir.

Çok uyumanın nedenleri hakkında yazdıklarımızdan sonra rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız araç kullanırken daha dikkatli olmanız gerekecek. Hipersomnia’ya ya da çok uyuma problemine sahipseniz araç kazaları sizin için daha olası. Her zaman daha dikkatli araç kullanmanız gerektiğini unutmayın.

 

Çok uyuma rahatsızlıkları nasıl teşhis edilir?

Eğer uyku problemleriniz 5-6 haftadan daha uzun sürerse doktorunuz ile görüşmeniz sizin yararınıza. Doktora gittiğinizde size gelecek sorulardan birkaçı yaşamınızda alışkanlıklarınız, sağlık geçmişiniz, kullandığınız ilaçlar ile ilgili olacaktır. Ayrıca fiziksel bir şekilde muayene görebilir, uyku testlerine girebilirsiniz.

Aşırı uyku durumunuz diğer tıbbi durumlar ile bağlantılı değil ise doktorunuz size şunları önerebilir:

 • Uyku günlüğü tutma: Yatma, uyanma saatlerinizi, uyku alışkanlıklarınızı yazacağınız bir defter. Doktorunuza daha kesin bir çözüm bulabilmesi için yardımcı olacak bu defteri doktora gitmeden 1 hafta önce tutmaya başlayabilirsiniz.
 • Polisomnografi: Göz hareketlerinizden tutun, beyin dalgalarına kadar ölçebilen bu alet ile uyku testi yaptırabilir, uyku sorunlarınızı kolayca bulabilirsiniz.

Daha kaliteli bir uyku için 4 ipucu

Aşağıdaki ipuçlarını takip ederek daha kaliteli uyku çekebilirsiniz.

1. Düzenli uyku programı hazırlayın

Hafta sonları dahil her gün aynı saate yatıp kalkın. İlk başta hemen alışmak zor gelebilir. Fakat 1 hafta sonra vücudunuz alışacağından çok daha rahatlamış, yenilenmiş hissedeceksiniz. Uyumak çok daha kolaylaşacak.

2. İdeal bir uyku ortamı yaratın

Ortamınızın rahat olması sizin vücudunuzu uykuya daha hızlı hazırlayacaktır. Yatak odanızın ferah, karanlık ve sessiz olduğundan emin olun. Bazı insanlar müzik dinleyerek uyumayı tercih edebiliyor. Siz de vücudunuzu öyle daha rahat hissediyorsanız o şekilde ortamınızı dizayn edebilirsiniz.

Yatağınızda uyurken yanınızda uyuyacak evcil hayvanınızı veya çocuklarınızın sayısı sınırlandırmaya çalışın. Televizyonun sesi kapalıyken bile uykuya dalmamaya çalışın. Yastığınız veya yatağınız sizi rahatsız ediyorsa onları değiştirebilirsiniz.

3. Cihazlarınızı kapatın

Bilgisayarların ve mobil cihazların etrafa mavi ışık yayar. Geceleri bu tür ışıklar vücudunuzun doğal sirkadiyen ritmini ve uykunuzu bozar. Yatmadan 2-3 saat önce mavi ışığa maruz kalmamak için cihazlarını kapatın.

4. Hayat alışkanlıklarınıza dikkat edin

Uyanık olduğunuz vakitlerde günlük yaşantınıza dikkat etmeniz, düzenli bir hayata sahip olmanız, uyku hayatınıza destek çıkacaktır. Tükettiğiniz şeylere dikkat edin. Yatmadan 1-2 saat önce kafein içeren (kahve, kola vb.) içecekler tüketmek zararlı. Alkol tüketimi sizi uykulu yapabilir fakat gerçekte sizin uyku kalitenizi daha çok bozar. Bitkisel çaylar ve süt tüketimi sizi uykuya daha çok hazırlar. Egzersizler vücudunuz için iyidir, hatta sitemizden egzersizler bölümüne bakarak kendinize uygun bir egzersiz seçebilirsiniz. Fakat uykudan önce egzersiz yapmak uyku kalitenizi kötü yönde etkileyebilir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Anksiyete Nedir? Anksiyete Belirtileri

Bahadır

Uyuyamıyor musun? Uyku Sorunu İçin Öneriler

Bahadır

Solak Olmak Ruh Sağlığını Etkileyebilir mi?

Bahadır

1 yorum

Yusuf16 Eylül 16, 2018 at 7:39 pm

Kaç saat uyursam uyuyayım dinlenemiyordum. Şimdi konuyu okuyunca ciddi rahatsızlık olur diye korkuyorum. Doktora gitmem gerekecek sanırım.

Cevapla

Bir yorum yap