Beslenme ve Diyet Sağlık

Neden Çok Yemek Yiyoruz

“Doğal Yeme” yi ne yediğinle değil, nasıl yediğin olarak tanımlamalıyız. Bugün neden yediğimizi ve bu kadar çok insanın neden aşırı kilolu olduğunu tartışmak istiyoruz. Aşırı kiloların bizce en büyük sebebi çok yemek yiyoruz.

Fazla kilolu olmamızın tek sebebi çok yemek yiyor olduğumuzdur. Aşırı yiyoruz çünkü yanlış sebeplerden dolayı çok yemek yiyoruz. Vücudumuzun aslında yemek istediği tek şey aç olduğu zamandır. Çoğu insan fiziksel olarak aç mı, duygusal olara mı aç olduğunu bilme yeteneğini kaybetti.

Fiziksel beslenme dışında yediğimiz sebepler:

· Duygusal sebepler, örneğin: can sıkıntısı, yalnızlık, öfke, üzüntü, stres, depresyon veya hayal kırıklığı.

· Duygularımızı, yüzleşmek yerine kendi içimizde tutmak.

· Kültürel gelenekler

· Aç olmadığı zaman kimseyi rahatsız etmemek için yemek yemek.

· Yemekleri boşa harcamamayı öğrettiler, bu yüzden yeterince yediğimizde bile tabağımızdaki her şeyi bitirmeye çalışıyoruz.

· Kendimizi ödüllendirmek.

· Yemek yemenin uygun olmadığı bir yerde aç olduğumuzu bilmek, böylece aç olmasanız bile önceden yiyin.

· Sinsi yemek, böylece insanlar bizi “yemememiz” gereken bir şey yemediğini göremezler.

· Gerçekten istemediğimiz bir şey yedik ve fiziksel olarak doygun olmamıza rağmen duygusal olarak tatmin olmuş değiliz, o yüzden yemeye devam ediyoruz.

Eğer aç değilsek ya da yeterince doygunsak kibarca reddetmek için birçok ipucu ve strateji var. Bunların içindeki iki önemli şey, vücudumuzun bize ne söylediğinin farkında olmak ve sonra hazırlıklı olmak.

Doğal olarak nasıl yenileceğini öğrenip, vücudunuzun doğal açlık ve doyum içgüdülerine yeniden bağlamayı keşfetmeye çalışın. Bu, yalnızca fiziksel olarak aç olduğunuzda yemek yemiyor, duygusal anlamda aç olduğunuzda da yemek yiyorsunuz. Duygusal olarak toparlanamadan kendinizi bu durumdan kurtaramazsınız.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

30 Gün: 8×8 Su İçme Mücadelesi

Bahadır

Kekik Çayının Faydaları

Bahadır

Seks ve sevginin sağlığa yararları

Mustafa

Bir yorum yap