Beslenme ve Diyet Sağlık

DASH Diyeti Nedir?

Dash diyeti nedir

DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), hipertansiyonu durdurmak için diyetsel yaklaşım anlamına gelir, bu yüzden yüksek tansiyonu olan kişiler için çok faydalı bir diyettir. Doğru besinleri, doğru bir şekilde tüketirseniz en iyi sonuca ulaşırsınız. Her besinin vücudumuza kattığı faydalar vardır. Hipertansiyonu olan bir bireyseniz, besinlerinizi buna göre seçerek hipertansiyon sorunundan kurtulmanız mümkün. DASH diyeti de bize bu imkanı sağlıyor.

DASH diyeti, son yıllarda ABD’de uzmanlar tarafından hipertansiyon hastalarına uygulanan ve çok güzel sonuçlar çıkaran bir diyettir. Yüksek tansiyona sahip bir kişi, aldığı ilaçlar yanında bu diyetide destek niteliğinde uyguladığı zaman çok iyi sonuçlar alır.

DASH diyetindeki temel yaklaşım, az yağlı besinler, bol sebze meyve ve azaltılmış süt ürünleridir. DASH diyeti, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve lif açısından oldukça zengin, protein açısındanda orta değere sahiptir.

DASH diyeti kilo verdirir mi?

Kurallara uymanız ve özellikle planınızı bir kalori açığıyla tasarlamanız durumunda DASH Diyetinde kilo vermeniz olasıdır.

DASH diyetini uygulamak zor mu?

En sevdiğiniz yağlı, şekerli ve tuzlu yiyeceklerden vazgeçmek zor olsa da, DASH diyeti tüm yiyecek gruplarını kısıtlamadığı için belli bir düzeyden sonra çok kolay gelecektir.

Diyeti uygulamak biraz zamanınızı alabilir. Yemeklerinizi planlamanız, alışveriş yapmanız ve hazırlamanız gerekir. Bunun yanında egzersiz de önemlidir.

DASH diyeti için sitemizdeki tariflere yada internetteki başka tariflere bakabilirsiniz. Bu sayede oldukça fazla kaynağa ulaşırsınız.

Diyet boyunca aç olmak konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Beslenme uzmanları tokluğun önemini, sahip olduğunuz tatmin duygusunu vurgular. DASH diyetinde, kilo kaybını desteklemek için kalori seviyesini biraz azaltmış olsanız bile, tok hissetmenizi sağlayan yağsız protein, lif, meyve ve sebzeleri içerir.

DASH Diyetinde ne kadar egzersiz yapmalısınız?

Özellikle kilo vermek istiyorsanız, DASH Diyetinde egzersiz yapmanız önerilir.

Başlangıç için, her gündüz ve gece, evinizin etrafında 15 dakikalık bir yürüyüş yapmayı deneyin ve sonra yavaş yavaş eğer yapabilirsiniz, yoğunluğu ve süresini arttırın. Sadece beğendiğiniz aktiviteleri (koşma, yüzme, fitness) bulun, hedefler belirleyin ve onlara tutunun.

DASH Diyeti nasıl yapılır?

Dash diyetine başlamak, hayatınızda aniden sert değişiklikler yapacağınız anlamına gelmez. Bunun yerine küçük değişikliklerle başlayabilirsiniz. Aşağıda örnekler yer alıyor;

  • Her öğüne bir sebze veya meyve porsiyonu ekleyin.
  • Her hafta iki veya daha fazla et içermeyen öğüne yer verin.
  • Tuzsuz yiyecekleri daha lezzetli hale getirmek için çeşitli otlar ve baharatlar kullanın.
  • Bir torba cips yerine badem veya ceviz gibi aperatifler tüketin.
  • Mümkün olduğunda beyaz un yerine tam buğday unu tercih edin.
  • Öğle veya akşam yemeğinden (ya da her ikisinden) sonra 15 dakikalık bir yürüyüş yapın.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Egzersiz Yapmadan Kilo Vermek

Bahadır

Egzersiz yapmadan önce yemek yemeli miyiz?

Bahadır

Pantotenik Asit Nedir?

Bahadır

Bir yorum yap