1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Detoks Banyosu Nedir?

Detoks Banyosu Nedir?

detoks banyosu

Detoks banyosu nedir?

Detoks banyosu, toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olan doğal bir yoldur. Detoks banyosu için, epsom tuzu (magnezyum sülfat), zencefil ve uçucu yağlar gibi maddeler, küvette ılık suda çözülür. 12 dakika – 1 saat kadar küvette vakit geçirilir.
Detoks banyosunu soğuk algınlığını tedavi etme amacı için yapabilirsiniz. Bunun hakkında yapılan araştırmalar oldukça sınırlıdır. Detoks banyoları vücudu sakinleştirerek, kas ağrılarını hafifleterek bazı soğuk algınlığı semptomlarına yardımcı olabilir, ancak sonuçlar herkes için farklılık gösterebilir.

Soğuk algınlığı semptomlarını geçirmek ve detoks banyosunun kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

İşe yarıyor mu?

Soğuk algınlığı semptomları tedavi etmek için detoks banyosunun etkileri üzerine araştırmaların sınırlı olduğunu söylemiştik. Ancak soğuk algınlığı, öksürük, grip ve kas ağrıları gibi semptomlara yol açabilir ve detoks banyoları bu semptomlara yardımcı olabilir.

Lavanta ve papatya gibi esansiyel yağları banyonuza ekleyerek soğuk algınlığı semptomlarını azaltabilirsiniz. Çünkü esansiyel yağlar rahatlamanıza ve sakinleşmenize yardımcı olur.

19 katılımcının bulunduğu küçük bir çalışma, bir banyoya Epsom tuzu eklemenin, vücutta magnezyum düzeylerini yükselttiğini buldu. Bu, vücudun laktik asidi atmasına yardımcı olabilir, ki bu da vücuttaki ağrıları azaltabilir. Kasları gevşetmeye de yardımcı olabilir.

Yapılan araştırmalar, bazı temel yağların antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahip olabildiğini göstermektedir. Örneğin okaliptüs, üst solunum yolu virüsleri için terapötik olabilir ve tıkanıklığı hafifletebilir. Ancak, detoks banyoları için temel yağların faydalarını ve kullanımını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap