Beslenme ve Diyet Sağlık

Detoks diyetleri gerçekten işe yarıyor mu?

detoks_ise_yarıyor_mu

Detoksifikasyon (detoks) diyetleri artık her zamankinden daha popüler.

Bu diyetler kanınızı temizlediğini ve vücudunuzdaki zararlı toksinleri yok ettiğini iddia ediyor.

Bununla birlikte, bunu nasıl yaptıkları, hangi spesifik bileşikleri ortadan kaldırmaları gerektiği ve hatta çalışıp çalışmadıkları tamamen açık değildir.

Detoks diyetlerinin ve sağlık etkilerinin detaylı bir derlemesi.

Detoks Nedir?

Detoks diyetleri genellikle vücudunuzdaki toksinleri yok etmek için tasarlanmış kısa süreli diyet müdahaleleridir.

Tipik bir detoks diyeti, oruç süresinin(uzun süre aç kalma) ardından sıkı bir meyve, sebze, meyve suları ve su diyetini içerir. Bazen bir detoks ayrıca otlar, çaylar, takviyeler ve kolon temizleyicileri veya lavmanlar içerir.

Detoksun faydaları için şunlar söyleniyor:

  • Organlarınızı oruç tutarak dinlendirmek
  • Karaciğerinizi toksinlerden kurtulmak için uyarmak
  • Dışkı, idrar ve ter yoluyla toksin atılımını teşvik etmek
  • Dolaşımı artırmak
  • Vücudunuza sağlıklı besinler vermek

Bu Diyetler Ne Kadar Etkili?

Bazı insanlar detoks diyetleri sırasında ve sonrasında daha odaklı ve enerjik hissettiğini bildirmiştir.

Bununla birlikte, bu iyileştirilmiş refah işlenmiş gıdaları, alkolü ve diğer sağlıksız maddeleri diyetinizden çıkarmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Daha önce eksik olan vitamin ve mineralleri de alıyor olabilirsiniz.

Bununla birlikte, birçok insan detoks döneminde çok iyi hissetmediğini bildirdi.

Kilo Kaybı Üzerine Etkileri

Çok az sayıda bilimsel çalışma, detoks diyetlerinin kilo kaybını nasıl etkilediğini araştırmıştır.

Bazı insanlar hızlıca çok kilo kaybederken, bu etki yağdan ziyade sıvı ve karbonhidrat depolarının kaybından kaynaklanıyor gibi görünmektedir. Bu ağırlık genellikle temizledikten sonra hızlı bir şekilde geri kazanılır.

Aşırı kilolu Koreli kadınlardan birinde yapılan bir araştırma, sizi yedi gün boyunca organik akçaağaç veya hurma şurubu ve limon suyu karışımıyla sınırlayan limon detoks diyetini inceledi.

Bu diyet vücut ağırlığını, VKİ(vücut kitle indeksi), vücut yağ yüzdesini, bel kalça oranını, bel çevresini, iltihap izlerini, insülin direncini ve dolaşımdaki leptin seviyelerini önemli ölçüde azalttı.

Eğer bir detoks diyeti ciddi kalori kısıtlaması içeriyorsa, kesinlikle metabolik sağlıkta kilo kaybına ve iyileşmelere neden olacaktır – ancak uzun vadede kilo almanıza yardımcı olma olasılığı düşüktür.

Birkaç detoks diyetinin kısa süreli veya aralıklı aç kalma sürelerine benzer etkileri olabilir.Kısa süreli açlık, bazı insanlarda, geliştirilmiş leptin ve insülin duyarlılığı gibi çeşitli hastalık belirteçlerini iyileştirebilir. Ancak, bu etkiler herkes için geçerli değildir. Kadınlarda yapılan araştırmalar, hem 48 saatlik hızlı hem de 3 haftalık düşük kalorili alım periyodunun stres hormonu seviyenizi artırabileceğini göstermektedir.

Buna ek olarak, bazı detoks diyetleri baştan çıkarmaya direnmeyi ve aşırı açlık hissetmeyi içerdiğinden stresli bir deneyim olabilir.

Yan Etkiler

Herhangi bir detoks yapmadan önce, olası yan etkileri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Şiddetli Kalori Kısıtlaması

Birkaç detoks diyeti aç kalma veya şiddetli kalori kısıtlaması tavsiye eder. Kısa süreli oruç ve sınırlı kalori alımı yorgunluk, sinirlilik ve kötü nefesle sonuçlanabilir.

Uzun süreli oruç tutma, enerji, vitamin ve mineral eksikliklerinin yanı sıra elektrolit dengesizliği ve hatta ölüme neden olabilir.

Ayrıca, bazen detokslar sırasında önerilen kolon temizleme yöntemleri dehidratasyona, krampa, şişkinliğe, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir.

Aşırı doz

Bazı detoks diyetleri, takviyeler, müshiller, diüretikler ve hatta su üzerinde aşırı doz riski oluşturabilir.

Detoks endüstrisinde düzenleme ve izleme eksikliği vardır ve birçok detoks gıda ve takviyesi herhangi bir bilimsel temele sahip olmayabilir.

En kötü durumlarda, detoks ürünlerinin bileşen etiketleri yanlış olabilir. Bu aşırı doz riskini artırabilir, potansiyel olarak ciddi ve hatta ölümcül etkilerle sonuçlanabilir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Cilt Bakımı İçin Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

Bahadır

Spor yaparken müzik

Mustafa

Her Gün Yumurta Yemek Zararlı mı?

Bahadır

Bir yorum yap