Beslenme ve Diyet Sağlık

Detoks için 4 Sağlıklı Yöntem

Detoks için tavsiye

Öncelikle detoksun ne olduğunu bilmiyorsanız detoks nedir yazımızı okumanızı öneriyorum. Konumuza geçelim. Umudunuzu sadece düşük kalorili detoks içeceklerine bağlamayın. Detoks için sağlıklı bir şekilde yapabileceğiniz farklı şeyler de var. Toksinlerinizden arınmak ve genel sağlığınızı arttırmak istiyorsanız, uygulayabileceğiniz basit ama etkili yöntemler vardır. Uzmanlar tarafından onaylanan, kendinizi daha zinde ve sağlıklı hale getirebilecek beş taktiğe geçelim.

Detoks için 4 Sağlıklı Yöntem

1- Sağlıklı olanı tercih edin

Brokoli, karnabahar, lahana ve çin lahanas gibi etli sebzeler de, vücudunuzun daha fazla glutatyon üretmesine yardımcı olan bitkisel besinler bulunur. Detoks dostu diğer gıdalar da, karaciğerin safra akışını iyileştiren karahindiba yeşillikleri; İdrar sötürücü etkiye sahip kereviz toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda günde 1-2 fincan kafeinsiz yeşil çay içmeyi unutmayın.

Doğru yiyecekleri yerseniz, vücut ne yapacağını bilir, böylece yorgunluk ve şişkinlik gibi sorunlardan kurtularak sağlığınızı yeniden kazanabilirsiniz.

2- Düzgün nefes alın

Nefes alış şeklimizin çok önemi var. Herzaman derin nefes almaya özen gösterin. Özellikle ujjayi adında bir nefes tekniğinin toksinlerden kurtulma konusunda çok etkili olduğu söyleniyor. Ünlü bir yoga eğitmeni olan Sinda Anzovino, ujjayi tekniği ile her nefes verişinizde vücudunuzdan daha fazla karbonhidrat atarsınız diyor. Bu tekniği uygulamak için nefes alırken boğazımızdan esniyormuş gibi düşünüp, nefes verirkende denizdeki dalgaların sesini çıkarırmış gibi “ha” dememiz gerekiyor. Her nefes alışınızda ve verişinizde 5’e kadar sayın. Bunu 15 dakika uygulayın. Daha sonra kendinizi ne kadar rahat ve enerjik hissetiğinizi göreceksiniz.

3- Yeterli uyumaya özen gösterin

Araştırmalara göre, uyku halindeyken beyindeki toksinlerle ilgilenen glymphatic sistemi fazla mesai yapıyor. Uyanıkken, Alzheimer hastalığına sebep olan toksik proteinler oluşur ve uykusuzluk ne kadar artarsa zamanla alzheimer riskimizde o kadar artar. Vücut sisteminin en verimli çalıştığı zaman uyku halidir. Bu yüzden gece televizyon, telefon ya da bilgisayar ne ile ilgileniyorsanız, hemen bırakın ve yatağa geçin.

4- Bol bol su için, alkolden uzak durun

Su içme alışkanlığınız yoksa bir an önce kazanmaya bakın. Vücudun doğal detoksifikasyon süreci karaciğerde gerçekleşir ve karaciğerinizin düzgün çalışması için, hidrate kalmanız gerekir (yeterli uyku ve egzersiz yapmanın yanı sıra). Dahası: Vücuttaki bazı toksinler suda çözünebilir.

Alkol tüketimi, karaciğer fonksiyonunu karıştırabilen ve aynı zamanda inflamasyona neden olabilen metabolik ürünler oluşturur. Yani, sisteminizi temizlemeyi düşünüyorsanız, alkolden kesinlikle uzak durun.

Detoks için uygulayabileceğiniz 4 etkili yöntemi yazdık. Artık bunları hayatınıza geçirmesi sizin elinizde. Esenle kalın.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Keto Diyet Nedir?

Bahadır

Dopamin seviyesini arttırma

Mustafa

Sağlıklı ve yavaş bir şekilde kilo vermek

Bahadır

Bir yorum yap