Beslenme ve Diyet Sağlık

Diyet Kola Bel Çevresini Genişletiyor

diyet kola bel çevresini genişletiyor

Günlük diyet kola olmadan yaşayamıyorum? Yalnız değilsiniz – kabaca her 5 insandan biri her gün diyet kola içiyor. Fakat bu sıfır kalorili içecek bazı ciddi sağlık sonuçlarına neden olabilir. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, yaşlı yetişkinler arasında, diyet kola içenlerin, diyet kola içmeyen yetişkinlere kıyasla, bel çizgilerinin neredeyse üç kat fazla artış gösterdiğini ortaya koydu.

Diyet kola tüketimi ve sağlık arasındaki ilişkiyi araştırmak için, University of Texas Sağlık Bilimleri Merkezi’ndeki araştırmacılar, 65 yaş ve üstü 749 yetişkinten elde edilen verileri analiz ettiler. Araştırmanın başında araştırmacılar, katılımcıların boy, kilo, bel çevresi ve diyet kola alımını kaydettiler.

Diyet Kola’nın vücuda zararı

Sonuçlar, ateşli diyet kola hayranları için iyi haber vermiyor. Dokuz yıllık bir süre boyunca, diyet kola içen kişiler, bel çevresindeki artışlar, içmeyenlere göre üç katına çıkmıştır. Düzenli diyet kola içenler, bel çevresi için 3.04 cm’lik bir artış yaşadılar; bu arada, ara sıra kullanıcılar için (ortalama olarak günde bir veya daha az şişeden içenşer) 1,76 santimetre ve içmeyenler için 0.77 santimetre sonucuna ulaşılmıştır.

Bu, yeni kot satın almayı düşünmek için yapılacak bir artış anlamına gelebilir – ancak daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde Tıp Profesörü olan yazar Helen Hazuda, bu büyüklükteki karın yağında ki artışların kardiyovasküler ve metabolik hastalıklara yol açtığını söylüyor.

Yapay tatlandırıcılar bizi kandırıyor

Yine de, diyet kola severler daha tembel, ya da sağlıklı beslenme hakkında bilgisiz görünmüyor. Çalışmaya katılanların, daha yüksek eğitime sahip olmaları ve boş zaman aktivitelerinde daha fazla aktif olmaları, daha önce de içmeyenlere kıyasla daha yüksekti.

Sonuç olarak insanların sağlıklı bir şeyler yaptığını düşündükleri için diyet kola tüketiyorlar. Ama gördüğünüz gibi sonuçlar hiçte öyle değil. Kalorisi olmayan bir içecek belinizde şişmanlık yapmaya neden oluyor?

Bu konuda yapay tatlandırıcılar suçlanabilir gibi görünüyor. Uzmanlar, bir dizi insan ve hayvan çalışmasının, tatlandırıcıların bağırsakta yararlı bağırsak bakterisine zarar verebileceğini gösterdiğini belirtmektedir. Ayrıca, bir kişinin vücudunun leptin salgılamasını, uyuşmuş hissetmenize ve açlığı kontrol etmenize yardımcı olan bir hormonu da bozabilir.

Sıfır-kalori adı altında satılan bu içeceklerde kullanılan tatlandırıcılar, bizim tatlı istediğimizide arttırıyor. Diyet kolalarda yaygın olarak kullanılan aspartam, sakarin ve sukraloz doğal şekere göre üstel olarak daha tatlıdır. Bu değer 200 kat ile 600 kat arasında değişmektedir. Bu nedenle şekere olan açlığımızı arttırması mümkündür. Bundan sonra diyet kola tüketecekseniz iki kere düşünmenizi öneriyoruz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Haftalık Ketojenik Diyet Listesi

Bahadır

Ayrıntılı Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Bahadır

Enerji veren besinler

Bahadır

Bir yorum yap