1. Ana Sayfa
  2. Fitness
  3. Diyet ve Egzersiz Karşılaştırması

Diyet ve Egzersiz Karşılaştırması

diyet ve egzersiz

Diyet ve egzersiz: sen hangi taraftasın? Hiç istediğin şeyi yiyebildiğin için fazla egzersiz yaptın mı? Belki de egzersiz yapmaktan kaçınmak için kalorilerinizi önemli ölçüde azalttınız. Kilonuzu kontrol altında tutmaya çalışırken, muhtemelen sizin için en uygun rotayı bulmaya çalışıyorsunuzdur. Bazı insanlar daha az yemek yemeyi tercih ederler, diğerleri ise daha fazla egzersiz ile uğraşırlar.

Bu her zaman kilo kaybıyla ilgili değildir. Bazen sadece en sağlıklı yaşamı sürdürmek istersiniz, bu da bazen size doğal gelmeyen şeyleri yapmak anlamına gelebilir.

Peki, hangisi daha iyi? Diyet ve egzersiz kilo kaybı sektöründe sıcak bir konu, ikisininde iyi yanlarını inceleyelim.

Kilo kaybı için: Diyet

Amacınız elbise bedeninizi düşürmekse, diyetinize odaklanın. Haftada bir kilo kaybetmek için gerekli miktar olan 500 kaloriyi kısmak, egzersiz yaparak yakacağınız kaloriden daha fazladır. Araştırmalara göre, sabit bir bisikletle 30 dakika, 155 kiloluk bir kadın için sadece 260 kalori yakacaktır.27

Kalp sağlığınız için: Diyet

Ailenizde kalp hastalığı var mı? Doktorunuz sağlıklı beslenmenizi isteyebilir ve bunun nedeni kalp hastalığında veya kalp hastalıklarına karşı olaşabilecek tehlikeleri önlemektir.

Çeşitli meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar, az yağlı süt ürünleri, kabuklu yemişler ve baklagiller, derisiz kümes hayvanları ve balıklar yemeniz gerekirken, ana kalp sağlığı güçlendirici omega-3 yağ asitleridir.

Diyabeti önlemek için: Egzersiz

13 milyondan fazla kadın diyabet hastası ya da 20 yaş ve üstü 10 kadından biri olduğu düşünüldüğünde, diyabetin önlenmesi önemli bir konudur. Sağlıklı bir diyet, kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda diyabet olasılığınızı azaltabilir.

Uzmanlar, “Egzersiz yapmanın çok faydası var, ama en büyük faydası kan şekeri seviyesini kontrol etmeyi kolaylaştırır” diyor. Tip 2 diyabetli insanlar kanında çok fazla glikoza sahiptir, çünkü vücutları onu işlemek için yeterli insülin üretemez, ya da vücutları insülini uygun bir şekilde kullanmazlar (insüline dirençlidirler).

Herhangi bir aerobik aktivite, hücrelerin şekeri emmesine yardımcı olurken, aralıklı eğitim size en az zamanla en iyi sonuçları sağlayabilir. Aslında, düşük ve orta şiddette yoğunlukta, en az haftada bir kez 30 dakikaya kadar HIIT antrenmanı yapabilirsiniz.

Konsantrasyonu geliştirmek için: Egzersiz

Uygun bir diyet yapmanın, uygun enerji ve konsantrasyon gerektirdiği söylenir. Diyet yapabilmek ve zihninizi keskin tutmak için, egzersiz yapmaya odaklanmalısınız.

Yapılan bir araştırmada düzenli egzersiz, hafıza, konsantrasyon ve zihinsel netlik için beyin kimyasallarını serbest bıraktığı bulunmuştur.

Diyet ve egzersize gelince, gördüğünüz gibi, hepsi tartışmalıdır. Hedefinizi bulun, kilo kaybı ya da hastalıkların önlenmesi, ve en önemli olan şeylere odaklanın. Mümkünse ikisini bir arada yapın.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap