1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Doğal Yollarla Karaciğer Detoksu

Doğal Yollarla Karaciğer Detoksu

Karaciğer Detoksu

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak, iyi diyet seçimleri yapmak, yasa dışı maddelerden uzak durmak ve toksin alımınızı azaltmakla ilgilidir. Diyetinizle başlayarak çok fazla yağlı yiyecek yememeye çalışın. Aynı zamanda alkol tüketiminizi bir seferde en fazla iki içecekle sınırlandırmalısınız. Karaciğeriniz alkolü parçaladığında, asetaldehit ve serbest radikaller üretir. Zamanla, bu karaciğer sirozuna neden olabilir. Çalışmalar, her gün bir litre şarap içen erkeklerin (ve bunu yarısı içen kadınların) 20 yıl içinde karaciğerlerinde kalıcı hasara neden olabileceğini göstermektedir.

Mümkün olduğunca toksinlerden kaçının. Bu, yasa dışı maddelerin yanı sıra alkolle ilaçların karıştırılması anlamına gelir. Unutmayın, karaciğeriniz tüm zararlı şeyleri kanınızdan uzaklaştırmak için çalışır, böylece sisteminizde toksinler artar. Ayrıca boya veya güçlü temizlik kimyasalların bulunduğu ortamlarda da soluduğunuz havadan toksin kapma ihtimaliniz yüksektir.

Karaciğerinizin Detoksa İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Karaciğerinizin yeterli performansı göstermediğine dair bazı belirtiler vardır. Aşağıdaki belirtilerden çoğuna sahipseniz, karaciğer detoksunu denemeden önce doktorunuza başvurmak daha iyi olabilir.

 • Cildiniz veya gözleriniz sarıya döner (sarılık belirtisi)
 • Mide ekşimesi veya asit reflü
 • Ani kilo alımı veya kilo vermeme
 • Şişkinlik ve gaz
 • Aşırı terleme
 • Hafızanızla ilgili sorunlar veya karışıklık duyguları
 • Yüksek tansiyon
 • Kabızlık
 • Koyu idrar
 • İştah kaybı
 • Uyku veya kronik yorgunluk sorunları
 • Ruh hali, kaygı ya da depresyon

Karaciğer Nasıl Sağlıklı Bir Şekilde Detoks Yapılır?

İyi haber, diyet ve yaşam tarzı değişikleri ile karaciğerinizin en yüksek performansta çalışmasına yardımcı olabilirsiniz! Karaciğerinizi sağlıklı bir şekilde detoksize etmenize yardımcı olacak birkaç basit yöntem;

1. Daha Fazla Potasyum Tüketin

Karaciğerinizin düzgün çalışması için potasyuma ihtiyacı vardır. Potasyum için takviyeye ihtiyacınız yok! Diyetinize daha fazla muz, tatlı patates, bakliyat, fasülye ve ıspanak ekleyebilirsiniz.

2. İşlenmiş ve Yağlı Gıdalardan Uzak Durun

İşlenmiş gıdalar siz farkında olmadan vücudunuza toksinler sokabilir. Trans yağlar, kısmen hidrojene edilmiş yağlar, rafine edilmiş şeker, nitritler, nitratlar (genellikle şarküteri etlerinde bulunur) ve fazlası, sisteminize daha fazla zarar verir.

3. Sebze Suyu İçin

Meyvelerin sularını sıkmanızı çok önermesekte, sebzelerin suyunu rahat bir şekilde içebilirsiniz. Evinizde blender varsa taze sebzeleri su haline getirip içebilirsiniz. Karaciğer sıvı halindeki sebzeleri daha hızlı işleyecektir.

4. Bol Bol Zerdeçal ve Zencefil Tüketin

Zerdeçal ve Zencefil antioksidan bakımından zengindirler. Antioksidan açısından zengin içerikler, detoks için büyük önem arz etmektedir. Zencefil ve zerdeçal, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, sağlıklı karaciğer metabolizmasını ve kan şekeri dengesini desteklerken sindirim sisteminizi yatıştırır.

5. Stresten Uzak Durun

Vücudunuz stres yaşadığında, kortizol üretir. Bu sadece kilo vermeyi zorlaştırmaz, aynı zamanda karaciğerinizde olumsuz etkilere de yol açabilir. Yoga yapmayı deneyebilirsiniz.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

  Yorum Yap