Sağlık

Dopamin seviyesini arttırma

Dopamin, beyinde birçok işlevi olan önemli bir kimyasal habercidir.Ödül, motivasyon, hafıza, dikkat ve hatta vücut hareketlerini düzenleyici rol oynar. Dopamin büyük miktarlarda salındığında, belirli bir davranışı tekrarlamanız için sizi motive eden bir zevk ve ödül duygusu yaratır. Aksine, dopamin düzeylerinin düşük olması, motivasyonu azalmış ve çoğu insanı heyecanlandıracak şeylere olan heves azalmıştır. Dopamin seviyesini arttırma amacıyla kaleme aldığımız bu konu tamamen doğal yollar baz alınarak yapılmıştır.

Dopamin seviyeleri tipik olarak sinir sistemi içinde iyi düzenlenir, ancak doğal olarak seviyeleri arttırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

1. Daha çok protein yiyin

Proteinler, amino asitler olarak adlandırılan daha küçük yapı bloklarından oluşur.

Vücudunuzun sentezleyebildiği ve yiyeceklerden almanız gereken 23 farklı amino asit vardır.

Tirozin olarak adlandırılan bir amino asit, dopamin üretiminde kritik bir rol oynamaktadır.

Vücudunuzdaki enzimler tirozini dopamine dönüştürebilir, bu nedenle yeterli tirozin seviyelerine sahip olmak dopamin üretimi için önemlidir.

Tirozin, fenilalanin adı verilen başka bir amino asitten de yapılabilir.

Hem tirozin hem de fenilalanin doğal olarak türkiye, sığır eti, yumurta, süt, soya ve baklagiller gibi protein açısından zengin gıdalarda bulunur.

Çalışmalar, diyette tirozin ve fenilalanin miktarının artırılmasının beyindeki dopamin düzeylerini artırabileceğini ve bunun da derin düşünmeyi teşvik edip hafızayı geliştirebileceğini göstermektedir.

2. Daha Az Doymuş Yağ Yiyin

Bazı hayvansal araştırmalar, hayvansal yağ, tereyağı, tam yağlı süt, hurma yağı ve hindistancevizi yağında bulunanlar gibi doymuş yağların, çok büyük miktarlarda tüketildiğinde beyinde dopamin sinyallerini bozabileceğini göstermiştir.

Şimdiye kadar, bu çalışmalar sadece sıçanlarda gerçekleştirilmiştir, ancak sonuçlar ilgi çekicidir.

Bir çalışmada, kalorilerinin% 50’sini doymuş yağdan tüketen sıçanların, doymamış yağdan aynı miktarda kalori alan hayvanlarla karşılaştırıldığında, beyinlerinin ödül alanlarında dopamin sinyalini azalttığı bulunmuştur.

İlginç bir şekilde, bu değişiklikler kilo, vücut yağları, hormonlar veya kan şekeri düzeylerinde farklılıklar olmaksızın bile meydana gelmiştir.

3. Probiyotik tüket

Son yıllarda, bilim adamları bağırsak ve beynin yakından bağlantılı olduğunu keşfettiler.

Aslında, bağırsak bazen dopamin dahil olmak üzere birçok nörotransmitter sinyalleme molekülü üreten çok sayıda sinir hücresi içerdiği için, “ikinci beyin” olarak adlandırılır.

Şimdi, bağırsaklarınızda yaşayan bazı bakteri türlerinin de duygudurum ve davranışları etkileyebilecek dopamin üretebileceği açıktır.

Bu alanda yapılan araştırmalar sınırlıdır. Bununla birlikte, birçok çalışma, yeterince büyük miktarlarda tüketildiğinde, bazı bakteri suşlarının hem hayvanlarda hem de insanlarda anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltabildiğini göstermektedir.

Ruh hali, probiyotikler ve bağırsak sağlığı arasındaki açık bağlantıya rağmen, henüz tam olarak anlaşılmadı.

Dopamin üretiminin probiyotiklerin ruh halini nasıl iyileştirdiği konusunda bir rol oynaması muhtemeldir, ancak etkinin ne kadar önemli olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Egzersiz Sıklıkla

Endorfin seviyelerini artırmak ve ruh halini iyileştirmek için egzersiz önerilir.

Duygudurumdaki iyileşmeler, 10 dakikalık aerobik aktiviteden sonra görülebilir ancak en az 20 dakika sonra en yüksek olma eğilimindedir.

Bu etkiler muhtemelen tamamen dopamin düzeylerindeki değişikliklerden kaynaklanmamakla birlikte, hayvan araştırmaları, egzersizin beyindeki dopamin seviyelerini arttırabileceğini düşündürmektedir.

Sıçanlarda koşu bandı, dopamin salınımını artırır ve beyinlerin ödül alanlarındaki dopamin reseptörlerinin sayısını arttırır.

Bununla birlikte, bu sonuçlar tutarlı bir şekilde insanlarda çoğaltılmamıştır.

Bir çalışmada, orta yoğunlukta koşu bandı koşularının 30 dakikalık bir seansı erişkinlerde dopamin düzeylerinde bir artış oluşturmuştur.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Sağlıklı Kiloyu Korumanın 3 Yolu

Bahadır

Keçi Boynuzu Faydaları

Bahadır

Pantotenik Asit Nedir?

Bahadır

Bir yorum yap