Sağlık

Duymadığınız 7 sağlıklı yiyecek

Duymadığınız 7 sağlıklı yiyecek

Ya size yemek hayatınızı yeniden canlandırabilecek ve büyük bir mutfak müdahalesi olmadan güçlü sağlık faydaları sağlayabilecek bir avuç besleyici madde olduğunu söylediysem? Şimdiye kadar duymadığınız 7 sağlıklı yiyecek ile yemeklerinize hem lezzet katın hemde ekstra kalorilerden kurtulun.

1. Mesquite

Hayır, barbekü türü değil. Mesquite bitkisinin kabukları, Güney ve Kuzey Amerika’da binlerce yıldır doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Düşük GI (glisemik indeks) derecesi, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Mesquite, lif ve protein ile dolu ve rüya gibi bir vanilya benzeri toprak lezzetine sahiptir. Smoothi’lerde ve hamur işlerinde kullanmak harikadır ve kakao ile birleştirildiğinde özellikle lezzetlidir – yanında mocha, latte veya sıcak çikolatanızda deneyin.

2. Goji meyveleri

Himalayalar’dan elde edilen bu küçük güdük meyveleri – aynı zamanda wolfberries olarak da bilinir- inanılmaz bir C vitamini kaynağı, A vitamini, antioksidanlar, bakır, selenyum ve protein kaynağıdır. Etkileyici beslenme profillerinden dolayı (Goji meyveleri 8 temel amino asit sağlar!), Onlar 2.000 yıldan fazla bir süredir Çin tıbbında kullanılmaktadır.

Canlılık ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduklarını kanıtlanmıştır ve sizi daha uzun süre tok tutan tahıl veya smoothie kaselere lif açısından zengin, gevrek bir katkı yaparlar.

3. Spirulina Alg

Renkli bir mavi-yeşil alg olan Spirulina, B-1, B-2 ve B-3 vitaminleri, demir, bakır ve protein açısından zengin, gezegendeki en besleyici gıdalardan biridir.

Her iki alg, sadece denizkızı gibi görünen görünümleriyle değil, aynı zamanda esansiyel yağ asitleri içeren vitamin ve mineral profilleriyle de onları inanılmaz enerji artırıcıları yapar.

Spirulina bir smoothie veya salata sosu için kullanılabilir. Küçük porsiyonlarda kullanın çünkü tadını beğenmeyebilirsiniz.

4. Cordyceps Mantarı

Henüz mantarlarınızı diyetinize eklemediyseniz, bunu değiştirme zamanı gelmiştir.

Tıbbi mantarlar binlerce yıldır insanlar tarafından tüketildi ve bilim, mantar krallığının insanların ve aynı zamanda gezegenin yanı sıra insanların canlılığına ve sağlığına daha fazla fayda sağladığını ortaya çıkardı. Cordyceps, Çin tıbbında uzun yıllardır yorgunluğu, düşük cinsel dürtü ve diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Cordyceps alırken, egzersiz performansını optimize etmek, kalp sağlığını teşvik etmek, inflamasyonu azaltmak ve potansiyel olarak tip 2 diyabetin yönetilmesine yardımcı olmak istiyorsanız, tam spektrumlu bir toz olup olmadığına bakın ve bunu latte veya smoothielere ekleyin.

Cordyceps tümörlerin büyümesini yavaşlatabileceğini gösteren çalışmalar bile vardır.

5. Ashwagandha

Bu şifalı bitki son zamanlarda çok fazla aldatıcılık yaşıyor ve iyi bir sebepten dolayı: Stres, anksiyete ve depresyonun yönetilmesine yardımcı olduğuna inanılıyor; düşük kan şekeri seviyelerini ve beyin fonksiyonlarını artırır. Ayrıca olası kanser karşıtı özellikler için çalışılmaktadır.

6. Maca

Perulu ginseng olarak da bilinen bu Peru süper ürünü, kökünden yapılan toz formunda en çok bulunan, turpgillerden oluşan kök sebzedir.

Ayrıca, hormonları dengelemeye yardımcı olan kayda değer bir kafeinsiz enerji artışı için bunu smoothie, latte, yulaf ezmesi ve tatlı ikramlarına eklemeyi deneyin. Ayrıca, doğurganlığı artırdığına inanılıyor.

7. Kudzu

Japonya’ya özgü bir kök olan kudzu, anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri nedeniyle yüzyıllardır Çin tıbbında kullanılmaktadır. Kalın kıvamı ile, bu mide-yatıştırıcı ot, soslar için harika bir koyulaştırıcı ya da smoothie için kremalı bir baz yapar.

Sindirim ve dolaşım sistemlerinizi güçlendirmeye, vücudunuzu sakinleştirmeye ve hangovers ve baş ağrısını tedavi etmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Kudzu genellikle, kalın, kremsi bir puding yapmak için kullanılan kurutulmuş formda gelir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kalorisi az yiyecekler : 6 Altın yiyecek

Mustafa

Dehidrasyon

Mustafa

Maydanoz Suyunun Faydaları ve Zararları

Bahadır

Bir yorum yap