Fitness

Egzersiz Yaparak Oluşabilecek 4 Yan Etki

egzersiz yapmanın yan etkisi

Egzersiz söz konusu olduğunda, sadece kilo kaybı ve güç kazanımları olası etkiler değildir. Bazende, kaşıntılı bacaklar, uyuşuk ayaklar, uyuşuk kalça, ya da karın ağrısı gibi etkiler ile karşılaşabilirsiniz. Egzersiz her zaman akıcı bir şekilde devam etmeyebilir. Yeni başlayanlardan profesyonel sporculara kadar herkes belirli rahatsızlıklara karşı duyarlı hale gelebilir. Burada karşılaşabileceğiniz dört semptom, artı muhtemel nedenleri ve her birinin nasıl hafifletileceğini yazdık.

1. Kardiyo Sırasında Kaşınan Cilt

Nasıl Hissedersiniz: Kollarınızda, bacaklarınızda veya hatta tüm vücudunuzda kaşıntı hissi.

Neden Olabilir: Kan damarlarının genişlemesinin zararsız bir yan etkisi. Egzersiz sırasında kalp atış hızınız ve kan akışınız arttığında, hücreleriniz histamin adı verilen bir bileşimi serbest bırakır. Bu, kılcal damarlarınızın genişlemesine neden olur, bu da kaşınmayı tetikleyebilir.

Nasıl Hafifletilir: Histamin salımı yeni başlayanlarda daha yaygındır. Genellikle egzersiz yapmaya devam ettiğinizde azalarak geçer. Kaşıntı devam ederse, sık sık gözden kaçabilecek diğer nedenler olmadığına emin olun. Uzun zamandır egzersiz yapıyorsunuz ama hala kaşınıyor musunuz? Doktorunuza danışın.

2. Ayaklarda Uyuşukluk

Nasıl Hissedersiniz: Ayaklarınızda uyuşukluk meydana gelir.

Neden Olabilir: Eliptik hareketler ayaklarınızı daha sabit tutar; Bu sabit pozisyon ayaklarda uyuşukluğa neden olabilir.

Nasıl Hafifletir: Spor ayakkabılarınızı kontrol edin. Ayakta dururken, en uzun parmağınızın ucundan ayakkabının kenarına kadar yaklaşık yarım inç boşluk olmalıdır. Ayrıca ayağınızın doğal hareket etmesi için yeterince yumuşak ve esnek olmalıdır.

3. Kalça uyuşması

Nasıl Hissedersiniz: Genellikle çekme hareketlerinden sonra kalçalarınızı hissedemezsiniz.

Neden Olabilir: Kalça bölgesinde duyu eksikliği genellikle siyatik sinir ve alt sırt / kalça bölgesindeki sinirlerin sıkışmasına bağlıdır.

Nasıl Hafifletiriz: Hangi hareket ile meydana geldiğini biliyorsanız bundan sonra o hareketi daha dikkatli bir şekilde yapın. Yumuşak bir minderde oturarak dinlenebilirsiniz. Belli bir süre sonra kendiliğinden geçecektir.

4. Karın Ağrısı

Nasıl Hissedersiniz: Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı ve ishal gibi çeşitli sindirim semptomları.

Neden Olabilir: Bazen yaptığınız bir koşu egzersizi. Bazen yemek ve beslenmeyle ilişkilidir, bu nedenle egzersiz yaptığınız zaman ne zaman ve ne yediğinizi bir gözden geçirin. İlaçlar ayrıca bir tetikleyici olarak da hareket edebilir. Bazı ek takviyeler buna neden olabilir.

Nasıl Hafifletir: Sağlıklı, yağsız bir karbonhidrat öğünü tüketin. Mutlaka yanında yoğurt tüketmeye özen gösterin. Belli bir süre sonra geçmezse doktorunuza danışabilirsiniz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Egzersiz yapmadan önce yemek yemeli miyiz?

Bahadır

11 göbek eritme egzersiz hareketi

Mustafa

Önce Kardiyo mu? Güç Antrenmanı mı?

Bahadır

Bir yorum yap