Kilo Vermek Sağlık

Egzersiz yapmadan kilo vermek mümkün mü?

kilo vermek

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, diyet ve egzersiz arasında amansız bir savaş yaşanmaktadır. İnsanlar genellikle kilo almayı beslenmeye bağlıyorlar (“çok yemezsen kilo almazsın!”). Ama gerçek şu ki, kilo vermek için her ikisine de odaklanmanız gerekiyor – sağlıklı yemek seçimlerini yaparak kalori alımını düşürürsünüz ve metabolizmanızı hızlandırmak için egzersiz yapmanız gerekir. Ne kadar egzersiz yapmanız gerektiği hala tartışılmaktadır. Ancak, Amerikan Journal of Physiology’de yapılan yeni araştırmalar, insanların ter döktükçe daha fazla kilo verdiğini bulmuştur.

Araştırmada, katılımcılar iki gruba ayrıldı. Yaptıkları egzersiz hariç her şey aynıydı: Bir grup egzersiz yaparak haftada 1.500 kalori yakarken, diğer grup 3,000 yaktı. 12 hafta sonunda, daha fazla egzersiz yapan grup ortalama 2.5 kilo kaybetti, diğer grup ortalama 1.3 kilodan daha azını kaybetti. 3.000 kalori yakan grup da daha fazla yağ kaybetti.

Buradaki anahtar nokta, sadece egzersiz için harcanan zaman değildi. Antrenman ile ter dökerken, beslenme konusunda da dikkatli olmak önemlidir. Çalışmaya katılan herkes egzersiz yaptıkları günlerde daha fazla yemek yerken (yaptıkları egzersiz ne kadar olursa olsun), aldıkları kalori eşitti (haftada yaklaşık 1.000 ekstra kalori). Bu da, daha az egzersiz yapan grupta, her hafta sadece 500 kalori açığına neden olurken, ikinci grupta yaklaşık 2.000 kalori açığı olduğu gözlemlendi.

Diyetin Yanına Egzersiz Programı Ekleyin

Yukarıdaki yazılardan çıkardığımız sonuca göre egzersiz yapmadan kilo vermek mümkün ancak görüyoruz ki egzersiz yapıldığı zaman, yaklaşık 2 kat daha fazla kalori yakmak mümkün. 3500 kalori bir kilo yağa eşittir. Yani bir kilo vermek istiyorsanız 3500 kalori yakmanız gerekmektedir. Öncelikle diyetinizde uygulayacağınız kalori açığı şarttır. Yani günlük 2000 kalori alıyorsanız 300-400 kalori açığı yapabilirsiniz. Buda yaklaşık 10 günde 1 kilo vermek anlamına gelir. Bunun yanında yapacağınız güzel bir egzersiz ile durumu dahada hızlandırabilirsiniz. Kendinize uygun bir egzersiz programı bulmak için sitemizdeki egzersizler bölümüne göz atabilirsiniz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Zayıflama tavsiyeleri

Mustafa

Pantotenik Asit Nedir?

Bahadır

Yaş Hurmanın Faydaları

Bahadır

Bir yorum yap