Kilo Vermek Sağlık

Egzersiz Yapmadan Kilo Vermek

egzersiz yapmadan kilo vermek

Bazı insanlar için egzersiz bir seçenek değildir. Bazı insanlar, tıbbi nedenlerle, ağırlık, koşu veya vücut ağırlığı egzersizlerinden kaynaklanan stresi veya ağrıyı kaldıramazlar. Ancak, kilo vermenize, sağlıklı bir vücut kompozisyonunu korumanıza, kendinizi ve bedeninizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak alternatif seçenekler vardır.

1. Sağlıklı Beslen

Sağlıklı beslenme, daha sağlıklı gıda seçeneklerine odaklanmakla ile ilgilidir. Daha az işlenmiş, ideal olarak organik gıdalar seçmek, vücudunuza ihtiyaç duyduğu besin ve vitamin konsantrasyonunu sağlar. İşte sağlıklı beslenme için bazı ipuçları.

 1. Öğünü farklı renkli yemek türleriyle daha çeşitli hale getirdiğinizde daha sağlıklı olacaktır. Farklı renkli yiyecekler farklı vitaminlere sahiptir. Vitaminler vücudumuz için faydalıdır ve vücudunuzu sağlıklı tutmak için çalışır.
 2. Markette sağlıklı olanı seçin – Besinlerin mutlaka içeriğine bakın, sağlıklı besini seçtiğinizden emin olmanın en iyi yollarından biridir. Genelde içeriğinde ne kadar az madde varsa o kadar iyidir. Aşırı fazla içeriğe sahip bir besin ise, ondan uzak durmanız gerekir.
 3. Organik ve GDO’lu olmayan gıdalar, çok daha az kimyasal maddeye sahiptir ve daha az işlenmiştir.
 4. Yapay besinlerden uzak durun. Yapay tatlar, beyaz şeker ve beyaz pirinç, kilo vermeye engeldir. Onları lezzetlendirmek ve işlemek için kullanılan kimyasallar, vücudumuzun sağlıklı besinleri emebilme yeteneğini engeller.

2. Daha Küçük Öğünler

Kilo vermenin bir başka önemli adımı öğünleri bölmektir. Daha sağlıklı bir yaşam için, gün boyunca daha küçük öğünler, metabolizmanızı hızlandırır bu da kalori yakmak ve kilo vermek için en iyi yollarından biridir.

 1. Her gün 3 ana öğün olmalıdır: kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği. Her yemek arasında bir atıştırmalık öğün olmalıdır.
 2. Günlük menünüzü önceden planlama, istediğiniz yemeği seçmenizi sağlar. Bu, ne tür bir menünün sizi tatmin ettiğini ve gün boyunca kendinizi nasıl tok hissedeceğinizi belirler ve daha iyi bir kontrol sağlar.
 3. Öğün aralarında tüketeceğiniz atıştırmalıklar karnınızı tok tutarak aşırı dürtüyü önleyecektir.
 4. Atıştırmalıklar, aşırı yemeyi engellemenin en iyi yolu olduğundan, zevk alacağınız ve tok tutacağını bildiğiniz sağlıklı atıştırmalıklar seçin.

3. Porsiyon Kontrolü

Öğünleri küçültmek istediğinizde, hazırladığınız besinlerin vücudunuzun taleplerini karşılayacak şekilde yapılandırıldığından emin olmanız önemlidir. İdeal bir yemek tabağı sebze, tahıl, protein ve sağlıklı bir yağ içerir. Kilo vermek istiyorsanız porsiyonlarınızı gözden geçirmelisiniz.

 1. Sebzeler tabağınızın çoğunu içermelidir. Vücudunuz için ne kadar çok sebze, o kadar iyi beslenme anlamına gelir. Mümkün olduğunda organik için olanları tercih edin.
 2. Kinoa, kahverengi pirinç, kepekli makarna ve tatlı patates gibi karbonhidratlar mükemmel seçeneklerdir.
 3. Yağsız protein için, yağsız kırmızı et, organik tavuk, hindi, organik yumurta ve balık tercih edebilirsiniz.
 4. Besinlerin bir kısmı sağlıklı yağlardan gelmelidir. Sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve fındık gibi besinleri tercih edin.

4. Su

Su, kilo vermeye yardımcı olan en iyi ve en doğal yollardan biridir. Suda 0 kaloriye sahiptir. Su tüketiminizi gün boyu yaymak size daha fazla doygunluk verir ve aşırı yemekten kaçınmanızı sağlar. Ortalama bir kişi günde 2-3 litre su tüketmelidir.

5. Egzersize Alternatifler

Vücudunuzu zorlamadan egzersiz yapmanın farklı yolları vardır. Günlük aktiviteleri değiştirerek de egzersiz yapıp kilo vermek mümkün.

 1. Merdivenler – Asansör veya yürüyen merdivenleri kullanmayın, bunun yerine normal merdivenleri kullanın. Merdivenler, kalori yakabilen düşük ancak etkili bir egzersiz için her zaman iyi bir seçenektir. Eğer elinizde ağırlık yapan bir şeyler varsa, bunlar daha fazla direnç katar ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.
 2. Daha Fazla Yürümek – Yaptığınız her işte arabayı kullanmak yerine, rahat kıyafetler ve ayakkabılar giyin ve makul bir mesafede olan işinize yürüyerek gidin. Temiz havanın tadını çıkarın, trafikten kaçının.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kilo Vermek İçin Önemli Adımlar

Bahadır

Kalça ağrısı

Mustafa

Keten tohumu

Mustafa

Bir yorum yap