Beslenme ve Diyet Fitness Sağlık

Egzersiz yapmadan önce yemek yemeli miyiz?

Egzersiz öncesi yemek

Özellikle fitness salonuna gidenlerin çok sorduğu sorulardan biri. Egzersiz yapmadan önce yemek yemeli miyiz? Bunun cevabı tabi ki yemeliyiz olacak. Boş bir mide ile egzersiz yapmak, kas dokusunun bozulmasına yol açabilir. Antrenman için enerji verecek bir yiyecek yemediğiniz zaman, kas dokusu, ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamak için glukoza dönüşür. Bu da istenmeyen bir şeydir. Bu bozulma metabolizmanız üzerinde olumsuz etki bırakır.

Egzersiz öncesinde vücudumuzda yakıt olarak kullanacağı besinler olması şart. Öncelikle vücudumuzun enerjiyi nasıl kullandığına bakalım. Öncelikle bir egzersize başladığımızda kaslarımızın çalışması ile depolanmış enerji, kinetik enerji ve ısıyı meydana gelir. Bu enerjiye adenosin trifosfat (ATP) adını veririz. Vücudumuz çok az ATP depolar ve antrenmana başladığımızda hemen depolanmış ATP biter fakat içimizdeki fabrika buna hemen çözüm bulur. İlk olarak oksijene gerek duymadan 10 saniyelik kadar bir enerji üretir. İkinci sistem laktik asit sistemidir. Buda 1-2 dakikalık bir enerji sağlar fakat egzersiz yapacak bir insana asla yetmez. Üçüncü sistem devreye girer ve besinlerden aldığımız, vücudumuzda depolanan protein, yağ ve karbonhidrattan enerji üretmeye devam eder.

Basit işler için 1. ve 2. yöntem yeterli olsa da. Yüksek tempolu bir egzersiz yaparken kesinlikle 3. yöntem işimize yarayacaktır. Vücut ilk olarak karbonhidrat sonra yağ ve en son olarak proteinden harcar.

Egzersiz öncesi kendinizi aşırı derece şişirmeden, hafif besinler yemenizi öneriyoruz. Kilo vermek istiyorsanız kahve içebilirsiniz. Unutmayın vücudunuzun nasıl çalıştığını öğrenmek, hedeflerinize ulaşmak için, her yaptığınızdan nasıl yararlanacağınızı bilmektir. Hedeflerine ulaşmanız için bir adım daha ileride olursunuz.

ÖNERİ: Mocha Protein Shake Tarifi

ÖNERİ: Sporcu bulgur pilavı tarifi

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kronik ağrı nedir

Mustafa

Aerobik ve Anaerobik Egzersiz: Hangisi Kilo Verdirir?

Bahadır

Karın Kası Geliştirme Tavsiyeleri

Bahadır

Bir yorum yap