Sağlık

Elektronik sigara zararları

elektronik_sigara_zararları

Günümüzde elektronik sigara kullanımı arttı. Elektronik sigara göründüğü kadar temiz değil. Vücuda alınan toksinler içerisinde bulunmakta. Elektronik sigara zararları yadsınamayacak düzeyde olabilir. Çünkü insan sağlığını tehdit edici nikotin gibi bazı maddeler içerisinde bulunmakta.

Tütün kullanımı söz konusu olduğunda, sigaralar yanmış bir ürün olarak kabul edilir. Elektronik sigara(Vaping) ise, yanma içermez. Bunun yerine, buharlaştırma ürünleri kullanılan bir aerosol salgılar.

Bir çok insan bu aerosolün su buharı kadar zararsız olduğunu varsaymakla yanlışa düşse de, aslında birçoğu kansere, solunum ve kalp hastalıklarına bağlı olan toksik kimyasallar içeren ince parçacıklardan oluşur.

Elektronik sigaralar ve vape kalemler içeren Vaping cihazları ilk olarak 2007 yılında ticari pazara sunuldu. Tipik olarak pille çalışıyorlar, böylece bir ısıtma bileşeni aerosolü serbest bırakan bir e-sıvı kartuşunu sıcak hale getiriyor.

Elektronik sigaralarda bulunan farklı tür tadların(elma, çilek, karpuz gibi), gençlerin bu ürünleri kullanma nedeninin büyük bir parçası olduğu keşfedildi. Daha da kötüsü, gençlerin yüzde 60’ının bu ürenlerin nikotinsiz olduğuna inandığı bir çalışma hakkında – gerçekte bu ürünlerin yüzde 99’unun nikotin içeriyor.

2018 yılında bir firma , yalnızca son çeyrekte 150 milyon perakende satış gerçekleştirdi. Bu ürünü ekstra özellikle çekici kılan şey, sigara gibi görünmemeleridir.

Gençler arasında elektronik sigara kullanımı artmaktadır.

Elektronik sigara almadan önce bilinmesi gerekenler:

  • Önce kendini eğit. Bu ürünlerle ilgili gerçekleri öğrenin, böylece çocuklarınızla tartışmaya yaklaşırken ne hakkında konuştuğunuzu öğrenin.
  • Rol model ol. Ebeveynler, çocuklarının fikir ve davranışlarının çoğunu şekillendirmekten sorumludur, bu nedenle sesi kendi eylemlerinizle ayarlayın.
  • Çocuklarınızın kendilerini yargılanmadan hissetmeleri ve düşünceleri hakkında konuşabilecekleri güvenli bir ortam oluşturun.
  • Gerçekten dinle ve sana ne bildiklerini söylesinler.
  • Onlara birlikte tartışabileceğinizi okumak için bir şeyler vermek bazen yararlı olabilir.
  • Bu davranışlarda bulunmaları için baskı altında olabilecek durumları ele almanın yollarını bulmalarına yardımcı olun.
  • “Astımım var ve doktorum bunu denersem çok hasta olabileceğimi söylüyor” veya “Sadece havalı göründüğünü sanmıyorum” gibi bir şeyler planlayın.

Riskler

Çok sayıda insan elektronik sigaraların nikotin tüketmenin daha güvenli bir yol olduğuna ve nikotinin kendi başına zararlı olmadığına inanmaktadır. Ama bu doğru değil.

Araştırmalar olumsuz etkilerini buldu: metabolizma, artan kanser riskleri ve solunum problemleri, ayrıca daha fazla astım krizi ve vape olanlar tarafından yaşanan semptomlar üzerine.

“Elektronik sigaraların, kanserojen içerdiğine dair yayınlanan testlerine dayandığını biliyoruz. 1. Grup kanserojenleri – bilinen en güçlü kanserojenler ”

Gençler ve e-sigara kullanımı söz konusu olduğunda bilmeleri gereken başka bir risk daha var – bağımlılığı terk etmek zor olabilir.

Bu özellikle önemlidir, çünkü bağımlılık riski gençler arasında zaten daha yüksektir.

Winickoff, “Gelişmekte olan beyin gençleştikçe nikotine maruz kalıyor, bağımlılık daha güçlü ve daha hızlı oluyor. Bağımlılık kazandıkça, bırakması zorlaşır. ”

Ama hepsi bu kadar değil. Winickoff’a göre, genç yaşta nikotin bağımlılığı aslında beyin yeniden şekillenmesine neden oluyor ve diğer maddelere bağımlılık eşiğini değiştiriyor.

Başka bir deyişle, daha önce nikotin kullanan çocukların daha sonra diğer ilaçlara bağımlı olma olasılığı daha yüksektir.

 

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kalça ağrısı

Mustafa

Neden Sürekli Hasta Oluyorum?

Mustafa

Karbonhidratlar

Mustafa

Bir yorum yap