1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Etkili 6 Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri

Etkili 6 Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri

Metabolizma hızlandırma

Bazı insanlarda “çok hızlı” bazı insanlarda ise “yavaş”, hepimizin bir metabolizma hızı var. Metabolizma hızı bizim için çok önemlidir çünkü yaktığımız kaloriden, ürettiğimiz enerjiye, aynı zamanda ne kadar kolay bir şekilde kilo aldığımız ya da verdiğimiz, metabolizma hızımızla doğrudan bağlantılıdır. Ayrıca, metabolizma hızımız, diyabet hastalığı riskiyle de bağlantılıdır. Metabolizmamız genel olarak genetik, yaş, cinsiyet ve beden ölçüleri ile bağlantılı olsa da, yaşam tarzımızda yapacağımız ufak değişiklikler ile metabolizma hızlandırma mümkün.

Aldığımız kilolardan ya da verdiğimiz kilolardan sadece metabolizma hızımızı suçlayamayız. Yediğimiz besinlerin kalitesi, uyguladığımız diyet ile durumu kontrol altına alabiliriz.

Virginia Commonwealth Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Departmanı başkanı Francesco Celi, “Metabolizma hızında yapacağımız küçük ayarlamalar bile zamanla önemli sağlık sorunlarından kurtulmamıza yardımcı olabilir” demiş. Yaptığımız araştırmalara göre hazırladığımız, etkili 6 metabolizma hızlandırma yöntemlerine geçelim.

 

1. Vücut sıcaklığınızı düşürün

Yapılan bir araştırmaya göre, uyuduğumuz ortamın ısısında yapacağımız değişiklikler ile yaşam kalitemizi daha da arttırabiliriz. Araştırmaya göre 15-19 derece sıcaklıkta uyumak vücudumuz için en ideali. Soğuk bir odada uyumak, metabolizma ile bağlantılı olan diyabet hastalığına yakalanma riskimizi azaltıyor.  Yapılan bir grup araştırmasında, bir grup 23, diğer grupta 18 derece sıcaklıkta uyuyorlar ve bu süreç 4 ay sürüyor. 4 ayın sonunda 18 derecede uyuyan insanların gün içerisinde yaktıkları kalorinin daha fazla olduğu ortaya çıkıyor. Aynı zamanda araştırmacılar, güç içerisinde çalıştığımız, oturduğumuz yerinde ısısının düşük tutulmasının metabolizma hızlandırma için aynı şekilde etkili olacağını söylüyorlar.

 

2. Kahve tüketin

Etkili metabolizma hızlandırma yöntemlerinden biride gün içerisinde yeteri kadar kahve tüketmektir. Yine yapılan bir kaç araştırma da, kafein tüketiminin metabolizma hızını arttırdığı aynı zamanda tip 2 diyabet rahatsızlığı riskini de azalttığı ortaya çıkmıştır.

Ancak kahve tüketiminde aşırıya kaçmak, gün içerisinde sinirlilik, bulantı ve uykusuzluğa neden olabilir. Ayrıca, bazı kahve türleri yağ ve şeker oranında yüksektir.

 

3. Stres yapmayın (en azından deneyin!)

Stresli olduğumuz zaman vücudumuz yediğimiz besinleri normal hızından daha yavaş bir şekilde sindirir. 2014 yılında Ohio State Üniversitesi’nde yapılan araştırma da, 24 saatlik süre içerisinde stresli olduğunu bildiren kadınlar, yumurta, sosis ve bisküvi yedikten sonra ortalamaya göre daha az kalori yaktılar. Uzmanlar, bu durumun bir yıl boyunca devam etmesi halinde, yılda 11 kiloluk artışın söz konusu olabileceğini belirttiler. Stresten kurtulma yolları yazımızı okumak, size yardımcı olabilir.

 

4. Düzenli uyku

Yeterli ve kaliteli uyku almayan kişilerin metabolizmasının daha yavaş çalıştığı gözlemlenmiştir. Düzensiz uyku halinde vücudumuzun salgıladığı kortizol hormonu, metabolizmamızı da etkiliyor. Metabolizma hızlandırma için uykunuzu en erken zamanda bir düzene oturtmaya çalışın. Çok uyumanın nedenleri yazımızdaki “Daha kaliteli bir uyku için 4 ipucu” kısmını okumanızı öneriyoruz.

 

5. Egzersiz yapın

Uzmanlar, her türlü fiziksel aktivitenin, en azından 20 dakikalık bir yürüyüşün bile metabolizmayı hızlandıracağını söylüyor. Yapacağınız herhangi bir egzersiz bile emin olun oturmaktan iyidir. Metabolizma hızını en çok yükselten aktiviteler güç antrenmanlarıdır. Güç antrenmanları ile kazanacağımız kas oranı ile metabolizma hızı doğrudan ortantılıdır. Celi, “Kas kütlesini artırarak, dinlenirken bile gün boyunca kalori yakmanıza yardımcı olur” diyor.

Spor salonuna gitmeye üşeniyorsanız, evde uygulayabileceğiniz full body program ile kas kütlenizi arttırabilirsiniz.

 

6. Baharat kullanın

Pul biber ve turşu biberde bulunan moleküllerin vücut ısısını ve metabolizmayı hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Ancak uzun süreli değil, yedikten sonra 1 saat kadar etkili olduğu bilinmektedir. Yinede yediğiniz her öğünde kullanabileceğiniz baharatlar ile metabolizma hızlandırma yapabilirsiniz.

 

Metabolizma hızlandırma için yazdığımız , ufak ama etkili yöntemleri yaşamınıza uyguladığınız da değişikliği en yakın zamanda fark edeceksiniz. Metabolizma hızlandırma faaliyetlerinin yanına uygulayacağınız güzel bir diyet ile kilo verme hızınızı dahada arttırabilirsiniz.

 

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

  Yorum Yap

  Yorumlar (1)

  1. admin_avatar

   Kahve içiyorum sık sık ve faydasını gördüm. Metabolizma hızlandırmada çok etkili

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir