Egzersizler Fitness

Ev Hanımları İçin Antrenman Programı

Ev işleri yaparak bir sürü kalori yakabileceğinizi biliyor muydunuz? Ev hanımları için antrenman programı hazırlarken yaptıkları işlere odaklı olmaya çalıştık. Fitness uzmanlarına göre, ev işleri 70 kg’lik bir kişi için bir saatte ortalama 250 kalori yaktığını söylüyor. Bu yazı, ev işleri yaparken ter atmak ve formda kalmak için ev işlerinizi kullanmanın bazı yollarını size gösteriyor.

1. Eğilip kalkarken bunu antrenmana dönüştürün

Bükülme gerektiren bir iş yapıyorsanız, hareket şeklinizi değiştirerek hareketi bir alıştırmaya dönüştürün. Örneğin, zeminden bir şey toplarken, yiyecek veya çamaşır sepetini kaldırırken tam bir çömelme yapabilirsiniz. Böylece sadece eğildiğinizde hem sırt kaslarınıza zarar vermemiş olursunuz hemde bacak ve karın kası gibi birden fazla kas bölgenizi çalıştırırsınız.

2. Çamaşır yıkarken antrenman

Çamaşır yıkamak harika bir kalori yakım yoludur. Giysilerinizi temiz tutmak için çok fazla fiziksel çalışma yapmanız gerekir; ağır çamaşır sepetlerini kaldırmaktan, elbiseleri dışarıya asarken kollarınızı yukarı ve aşağı kaldırmaya kadar. Çamaşır makinesi kullanmak yerine, daha fazla kalori yakmak ve formda kalmak için çamaşırlarınızı elde yıkayabilirsiniz.

Mekanize veya ekipman kullanmak yerine formda kalmak için egzersiz yapabileceğiniz diğer yollar:

  • Manuel bir çim biçme makinesi, benzinli bir çim biçme makinesi kullanmaktan daha fazla egzersiz yaptırır.
  • Arabanızı evde kendiniz yıkayın.
  • Bulaşık makinesini kullanmak yerine bulaşıkları yıkamak,  çok fazla bükme ve silme eylemi gerektirir.

3. Süpürge kullanımı

Bu, size harika kalori yaktıracak başka bir ev işidir. Aslında, size kürek veya doğa yürüyüşüyle ​​aynı seviyede fiziksel aktivite sunar. Bu sırada, ulaşılması zor yerlere bile toz almak için eğilmek kaslarınızın gerginliğini artırır. Yine, tüm evi tek seferde, ara vermeden temizleyi düşünün. Bu sayede oldukça ter attarsınız.

4. Düzenli olarak çok fazla kas kullanan ev işleri yapın

Günlük süpürmek, paspaslamak, halıları temizlemek, merdivenlerden birkaç kez yukarı ve aşağı tırmanmayı gerektiren ev işleri, ütüleme ve toz alma (özellikle ulaşılması zor yerler) gibi çok sayıda iş yapmak zor işlerdir. Bu tür işleri düzenli olarak yapmak sizi zinde tutacaktır.

5. İşleri yaparken hızınızı belirlemenize yardımcı olmak için iyimser bir müzik çalma listesi oluşturmayı düşünün

Bilimsel çalışmalar, hızlı tempolu müzik dinlemenin sizi daha hızlı hareketler yapmaya ve fiziksel aktivitelerinizin sonuçlarını en üst düzeye çıkarmaya teşvik edebileceğini doğrulamaktadır.

6. Ev Hanımları İçin Antrenman Programı’ nın diğer yolları

Büyük değişiklikler küçük başlangıçlardan gelir, böylece en küçük değişikliği yapmak ya da basit bir işlemi yapmak bile, özellikle her gün alışkanlık haline getirirseniz, formda kalmanıza yardımcı olabilir. Bu alışkanlıkları geliştirmeye başladığınızda, zorluk seviyesini yavaşça arttırabilir ve biraz daha çalışmayı deneyebilirsiniz, ama unutmayın; her şey iyi alışkanlıklar oluşturmakla başlar.

Başka antrenman programlarına buradan ulaşabilirsiniz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Günün Hangi Saatinde Egzersiz Yapılmalı

Bahadır

HIIT Egzersiz Yapmak için 5 Neden

Bahadır

Sadece 10 Dakika: Evde Full Body Program

Bahadır

Bir yorum yap