Ruhsal Sağlık Yaşam

Fazla Düşünme Sorununa Öneriler

fazla düşünme sorunu

Ya yanlış şeyi söylediysem? Ödevi zamanında nasıl bitireceğim? Neden mesajıma cevap vermiyor? Bunlar gibi düşünceler bizi insan yapıyor. Beynin yapmak istediği şey budur – problemlerimizi nasıl çözeceğimizi düşünmek. Ama bazen, bu düşünceler çok fazla oluyor ve sürekli düşünme döngüsüne girebiliyoruz. Long Island’daki bir klinik psikolog olan Linda Sapadin “Fazla düşünme gününüze zarar verebilir ve ayrıca uyku döngüsünü de bozabilir” diyor. Sizde çok fazla düşünen biriyseniz aşağıdaki önerileri deneyin.

Kendinizi fark edin

Fazla düşündüğünüzün farkında değilseniz bunu çözemezsiniz ve bir çok insan bunun farkında değildir. Arkadaşının sana ne dediğini ya da patronunun ne yaptığını düşünürsün ya da kendi içinde hayali bir konuşma yaparsın ve farkında olmadan belkide bunları 15 dakika önce düşündün. Fazla düşünmeyle birlikte gelen fiziksel hisleri tanımayı öğrenebilirseniz – belki içinizdeki gerginlik veya midenizdeki bir ağrı – daha sonra arkasındaki zihinsel nedenleri durdurmaya çalışabilirsiniz.

Düşüncelerinize dikkat edin

Fazla düşündüğünüz zamanlarda neyi düşündüğünüze odaklanın. Örneğin “ben kötü bir insanım” diye düşünüyorsanız. “Ben kötü bir insan olduğumu düşünüyorum” diye düşünün. Düşüncelerinizin gerçek olduğuna inanmak yerine geri adım atın ve düşüncelerinizi gözlemleyin. Bunu bir adım daha ileri götürmek için, düşüncelerinizi yanlış bir şekilde kanıtlayan bir gerçeği arayın. “Geçmişte şu insana şu yardımı yapmıştım aslında iyi yanlarım da var” gibi düşünceler ile “ben kötü bir insanım” düşüncesini yenebilirsiniz.

Bir sınır belirleyin

Fazla düşünme bölümleri ve paragrafları olmayan bir kitap gibidir – ne zaman duracağınızı bilemezsiniz. Sınırı sizin belirlemeniz gerekir. Bunun için uzmanlar, fazla düşündüğünüzü fark ettiğiniz anda (yüksek sesle söylemeniz tavsiye edilir) “bu kadar yeter” diyerek düşünmeyi kesme çalışmaları yapabilirsiniz.

Müziklere dönüş

Sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemek, zihninizi özgürce hareket ettirmenin en iyi yollarından biridir. Tıpkı zevk aldığınız herhangi bir şey gibi, “müzik beynin farklı bir parçasına dokunuyor”. Ne düşündüğünün temasını temsil eden bir müzik seç. Bırak müzik zihnini yönlendirsin.

Düşünceyi tekrarla.

Eğer bir asansörden korkuyorsanız, bir psikolog sizi asansöre yaklaşmaya, girmeye ve nihayetinde kullanmaya teşvik edebilir. Aynı mantığı düşünceyle de yapabilirsin. Düşüncenin özünü 10 kelime veya daha az kelimeye düşürün ve sıkılıncaya kadar bu düşünceyi tekrar tekrar tekrar söyleyin.

Düşüncelerini şok et

Düşünceler zihninizde bir bir dönmeye başladığı zaman farklı bir aktiveteye yönelerek düşüncelerden kurtulmanız mümkün. Soğuk bir duşa girebilirsiniz ya da hızlı bir şekilde şınav çekebilirsiniz. Yapacağınız herhangi bir fiziksel aktivite ile zihninizi biraz dinlendirebilirsiniz. Yapılan araştırmalarda da egzersiz yapmanın stresi azalttığı bulunmuştur.

Meditasyon yapın

Meditasyonun faydaları oldukça etkilidir. Özellikle düşünce ve zihin üzerine bir çok farkındalık kazanabilirsiniz. Meditasyon, düşüncelerinizi ve hislerinizi farkındalık haline getirmek için beyninizi eğitmekle ilgilidir; kim olduğunuzu ve dünyadaki yerinizi incelemekle ilgilidir; Her anı anlamanızı öğretir. Daha fazlası için meditasyon rehberi yazımızı okuyabilirsin

Uzmandan yardım al

Herşeyi denedin ama yinede düşüncelerden kurtulamadın mı? Burada yapacağın en iyi şey uzmandan yardım almak olur. Bir uzmanın görüşü herşeyden daha önemlidir. Sağlığını riske atmamak için yardım alabilirsin.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Alkol ile ilaç kullanımı

Bahadır

Stres İle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Bahadır

İyi Bir Gece Uykusu Almanın 7 Yolu

Bahadır

Bir yorum yap