Beslenme ve Diyet Sağlık

Flexitarian Diyeti Nedir?

flextarian diyeti nedir

Flexitarian diyetin genel amacı kilo kaybı ve optimal sağlıktır. Dilimizde yarı vejetaryen diyeti olarakta geçer. “Hem et yiyeyim hem de sağlıklı besinler tüketeyim” diye düşünenler için biçilmiş kaftandır. Flexitarian diyeti, dengeli bir beslenme biçimi sunar.

Flexitarian iki kelimenin birleşmesi ile oluşmuştur: Flex (esnek) ve vegetarian (vejetaryen). Uzmanlar genel olarak vejetaryenliği savunsalarda nadirde olsa et tüketebileceğini düşünüyorlar. Flexitarian diyette bize bunu sunuyor. Haftada en fazla 1-2 gün et tüketip kalan günler, bitkisel besinlerle beslenmeyi hedefliyor.

Yapılan bir çok çalışmada Flexitarian diyetinin sağlığa çok faydalı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Flexitarian diyeti, temel olarak vücudumuza yararlı bitkisel besinler ve bunun yanında çok az işlenmemiş, doğal et kaynakları ile beslenme üzerine kuruludur.

Flexitarian diyeti kilo verdirir mi?

Büyük ihtimalle. Araştırmalar vejetaryenlerin, daha az kalori tüketme, daha az kilo alma ve et yiyen kişilere göre daha düşük bir vücut kitle indeksine (vücut yağı ölçüsü) sahip olduklarını göstermektedir. Bu diyetin bitki temelli olması – çok fazla meyve, sebze ve kepekli tahıl yiyerek – alışkın olduğunuzdan daha az kalori alacağınız anlamına gelir. Bu kalori açığı ve biraz fiziksel aktivite ile, kilo vermek mümkündür.

Flexitarian diyeti uygulaması zor mu?

Oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle toplumumuzda bitkisel kaynaklı beslenme alışkanlığı zaten yüksek seviyededir. Pazara çıktığınızda alabileceğiniz birsürü sebze ve meyve bulunmaktadır. Bu yüzden diyeti uygulamada zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum.

Tarifler bol ve yemek hazırlama süresi çok uzun değil. Dışarıda yemek yemek mümkündür ve alkole de izin verilir. Diyet esnekliği vurgular – her gün tüm kurallara uymak zorunda kalmazsınız.

Google üzerinde arattığınızda sağlıklı ve esnek yiyecekleri kolayca hazırlamanıza yardımcı olmak için bir çok kaynak bulabilirsiniz. Ya da sitemizdeki tarifleri inceleyebilirsiniz. Her tarif, ortalama beş ana malzemeden oluşur.

Uzmanlar, tokluğun önemini sık sık vurgulamaktadır. Eğer lif dolu sebzeler, meyveler ve kepekli tahıllar seçerek sağlıklı vejeteryan bir diyet yaparsanız, yemekler arasında açlık hissetmezsiniz.

Flextarian diyeti nasıl yapılır?

Flextarian diyetini uygulamak için “Ne yememeliyim?” değil “Ne yemeliyim?” diye düşünmelisiniz. Yanlızca yeşilliklere odaklanmak yerine et ya da et yerine geçebilecek tofu (soya ile hazırlanan uzak doğu yemeğidir), fasulye, mercimek, bezelye tüketebilir ve bunun yanında meyve ve sebzeler, baharatlar, süt ürünleri tüketmelisiniz.

  • Et tüketimini mümkün olduğu kadar az tutmaya özen gösterin. Haftada 1-2 kere et tüketebilirsiniz ama kırmızı et yerine kümes hayvanlarını tercih edin. İşlenmiş etten uzak durun.
  • Meyve ve sebzeleri seçerkende organik olanları tercih edin.
  • Kahvaltı yaklaşık 300 kalori, öğle yemeği 400 ve akşam yemeği 500 kalori. Aradaen fazla 2 atıştırmalık yapın ve yapacağınız atıştırmalıkların en fazla 150 kalori olmasına dikkat edin. Toplamda en fazla 1500 kalori almaya odaklanın. Fakat bu kalori değeri yaptığınız aktivitelere göre değişiklik gösterebilir.
  • Şekeri kesmeye özen gösterin. En azından şekerli içeceklerden kesinlikle uzun durun. Bunun yerine meyveler ve çok az miktarda fındık ezmesi tüketebilirsiniz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Antioksidanlar

Mustafa

Kahvenize vitamin ve mineral ekleyin

Mustafa

Kolesterol nedir

Mustafa

Bir yorum yap