Beslenme ve Diyet

Gebelikte Sık Sorulan Sorular

Gebe kalan kadınlar kafalarında bazı sorular belirler. Bunlardan en çok sorulan birkaçı;

Doğum tarihimi nasıl hesaplarım? Gebelik son adet tarihinden hemen sonra başlar ve 40 hafta sürer. Adet olunan son tarihe 7 eklenip 3 ay geriye gidildiğinde doğum tarihi bulunur.

Bebeğimin ilk kalp atışları ne zaman başlar? Bebeğinizin kalp atışları gebelikten 10 ila 12 haftalar arasında duyulmaya başlar hekiminiz bunu bazı cihazlarla size dinletebilir. Düşüğün belirtileri nelerdir? Vajinada oluşan kanamalar ve kasıklardaki kramplar düşük habercisi olabilir. Genelde de bu problemlerin devam etmesi düşük ile sonuçlanır. Bu tür olumsuzluklar olduğunda derhal doktorunuza başvurmanız gerekir.

Gebelik döneminde kaç kilo alınması gerekir? Gebelikte 8 ila 10 kilo alınması önerilir.

Gebelikte hangi testler yapılması gereklidir? Gebelikte kan testi, idrar testi, kan sayımı testi (kansızlığın belirlenmesi için), hepatit B, kızamık ve herpes gibi laboratuar testleri yapılması gereklidir.

Gebelik esnasında aşı yapılmalı mı? Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında aşı kesinlikle yapılmaması gerekir ancak bazı problemlerden dolayı hekim kontrolünde ilk 3 aydan sonra yapılabilir.

" data-link="https://twitter.com/intent/tweet?text=Gebelikte+S%C4%B1k+Sorulan+Sorular&url=https%3A%2F%2Fwww.saglikadresin.com%2Fgebelikte-sik-sorulan-sorular%2F&via=">">Tweetle
0 Paylaşımlar

Yazılan 2 Yorum

  1. Begüm Cevap Yaz

    Hamileliğimde o ilk muayenedeki kalp atış sesi gerçekten ömre bedel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir