Cilt Bakımı

Genç Cilt İçin Tavsiyeler

Deri, insan vücudunun en büyük organıdır ve iç organları, dış ortamdan kaynaklanabilecek ciddi hasarlara karşı koruma işlevi görür. Yaşlanma ilerledikçe, cilt genel sağlığını, görünümünü ve tenini etkileyen birçok değişiklikten geçer. Genç cilt sahibi olmak herkesin hayalidir. Dikkat etmeniz gereken noktaları öğrendiğinizde cildinizde ki değişime çok şaşıracaksınız.

Çevre ve yaşam tarzı seçimlerinin erken cilt yaşlanmasına büyük ölçüde katkıda bulunduğu tespit edildi. Bu, genel sağlığımız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilecek cerrahi prosedür ve makyaj gibi yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için sayısız yöntem geliştirilmesine neden olmuştur.

Genç cilt için en iyi yaşlanma karşıtı ipuçlarından bazıları şunlardır:

1. Antioksidanlarca Zengin Sağlıklı Besinler Yiyin

Dermatologlara göre, sağlıklı beslenmenin tüm vücut için harikalar yarattığı gibi, B ve E vitaminleri gibi antioksidanlardan oluşan meyve ve sebzeler de ciltler için idealdir. Cildi, ortamdaki serbest radikallerden koruyarak cilt hücrelerine ciddi zararlar vermesinde önemli bir rol oynarlar.

Ayrıca, bu kolajen ve elastinin parçalanmasını önler, böylece ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşmaz. Bu diyeti uygulayan bireyler genellikle cilt tipine ve geçmişine bakılmaksızın genç, canlı ve sağlıklı bir cilde kavuşurlar.

2. Sigara İçmekten ve Alkol İçmekten Kaçının

Sigara içiminin cildi sıkılaştırıcı ve güçlü kılan kolajen ve elastini yok ettiği bilinmektedir. Cildi sarkmaya maruz bırakır, böylece erken cildin yaşlanmasına katkıda bulunur. Öte yandan, aşırı alkol tüketimi, kan dolaşımındaki iltihaplanmayı hızlandırarak zamanla sarkmayı artırabilir.

Bu nedenle, sigara ve alkol tüketiminden kaçınan kişiler, yaşamları boyunca sağlıklı ve genç cilt sahibi olma şansları daha yüksektir.

3. Stresinizi Yönetin

Stresli durumlar sadece zihinsel sağlığı değil aynı zamanda genel cilt sağlığını da etkiler. Araştırmalar strese bağlı hormonların hücresel düzeyde başlayan yaşlanma etkilerine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bir birey psikolojik olarak sıkıntılı olduğunda, biyolojik yaşlanmanın artmasına neden olan vücudun aşınması ve yıpranması üzerinde ciddi derecede zararlı bir etki olasılığı olabilir. Yüzdeki kırışıklıkları önlemek için, cilt sağlığını ve görünümünü bozmamak için stres atmak için adımlar atmanız önerilir.

4. Bolca Su İçin

Östrojen, ciltte yağ ve kollajen üretimini indüklemekten sorumlu olan hormondur. Yaşlanma ilerledikçe, daha yavaş ve sarkık ciltler ile sonuçlanan azalma eğilimindedir. İnsanların cildindeki nem seviyesini en üst düzeye çıkarmak için bol su içmeleri önerilir. Bu, esnek, pürüzsüz ve genç bir cilde neden olan cilt hücrelerini beslemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca günlük rutininize belirli meyveler, içecekler ve sebzeler ekleyebilirsiniz.

5. Yatmadan önce yüzünü yıkayın

Günün sonunda yüz, kirleri toplar, bu da gözenekleri tıkayabilir ve böylece cildin normal çalışmasını değiştirir. Cilt genellikle gece boyunca yenilenir ve böylece daha genç ve sağlıklı bir cilde yol açar.

Dermatologlar cildin gevşemesini önlemeye yardımcı olduğu için kaliteli uyumanın da önemli olduğunu vurgulamaktadır.

6. Düzenli olarak bir Dermatologa gidin

Bir dermatologu sık sık ziyaret etmek, en yeni ve yaşlanma karşıtı cilt bakımı gelişmelerinden haberdar olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, dermatolog daha iyi sonuçlar elde etmek için farklı tedaviler önerebilir.

Dahası, bir insan cildini tiplerini tanımladıktan sonra nasıl kullanacakları hakkında bilgi sahibi olabilir. Cilt çok hassas olduğundan her adımı atmadan önce her zaman bir dermatoloğa danışınız.

7. Kilonuzu Yönetin

Aşırı kilo, genellikle çok sayıda sağlık komplikasyonuna neden olur. Vücutta insülin ve kortizol seviyelerini arttırdığı ve daha sonra cildin sarkmasının artmasına yol açan kollajeni parçaladığı görülmüştür.

 

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Aniden Çıkan Sivilcelere Çözüm

Mustafa

Siyah nokta ‘dan kurtulmak için 9 ipucu

Mustafa

Cildi gençleştirecek yiyecekler

Mustafa

Bir yorum yap