Sağlık

Glutensiz yazıları güvenilir mi?

glutensiz

” Glutensiz ” yazılarına gerçekten güveniyor musunuz? Şaşırtıcı bir şekilde bu yazıya sahip olan ürünlerin çoğu bu etiketin izin vermediği içeriklere sahipler. Çünkü üreticiler ödevlerini düzgün çalışmıyorlar. Örneğin buğday bazlı soya sosu ve buğday unu çerezleri içeren sözde glutensiz ürünler tespit edilmiştir.

Yanlış etiketleme o kadar yaygındır Thompson ve avukat Kaki Schmidt’le birlikte imzalanan dilekçede, düzenleyicilerin koyduğu aldatıcı etiketlerin doğrudan elektronik tüketici raporlamasına izin vermesi ve glütensiz kuralları ihlal eden şirketlere rutin olarak uyarı mektupları göndermesi isteniyor. Geçtiğimiz iki yıl içinde, Gluten Free Watchdog, FDA düzenlemelerini ihlal eden 300′ den fazla yanlış etiketlenmiş ürün bildirdiğini açıkladı.

Çalışmalar iç açıcı değil

Robert Atalla tarafından 1981 yılında kurulan Cedarlane Foods, Amerika Birleşik Devletleri genelinde süpermarketler içinde taşınan popüler glutensiz ürünler sunuyor. Organik salatalar , kuskus, sebzeler, nohut ve turunçgil sosları içeren glütensiz etiketli bir çok ürün içeriyor ve bu ürünlerin bazıları ülkemizde bulunuyor.

Küresel glutensiz ürünler pazarı 2016 yılında yaklaşık 15 milyar dolara çıktı ve hala büyüyor. 2013 yılında FDA, “glutensiz yiyecek” kavramını tanımlayan bir dizi kural yayınladı. İmalatçıların etiketlerini uygun hale getirmek için belirli süre verildi.

Glütensiz diyet artık çok popüler, Massachusetts General Hospital’ın pediatrik gastroenterologg Alessio Fasano, “Sektor benzersiz bir iş fırsatı sunuyor. Üreticilerin hata yaptıklarına inanıyorum çünkü kendilerini eğitmek için ekstra hiçbir şey yapmadılar. ”

2011 yılında yapılan çalışmada 60 gün boyunca çölyak hastalığı olan altı hasta takip edilmiş ve ekşi süt laktobasili ve mantar enzimleri ile hidrolize olan buğday unundan yapılan ürünler yiyenlerin semptom veya bağırsak iltihabı oluşturmadıkları bulunmuştur.

Yeni yapılan düzenlemeler ile denetimler artsada hala üreticiler tam anlamıyla denetlenmiyor. Bu ülkemiz ve dünya genelinde geçerli bir durum. O yüzden glutensiz diyet yaparken veya glueten karşı duyarlı olan kişiler alacakları üründeki gluten yoktur yazısı için belkide bir kaç defa daha düşünmeliler. Çünkü dünya genelinde “Glutensiz” etiketi bulunan ürünlerin %63 ‘ü gluten içeriyor, alıcılar ve satıcılar içindeki gluteni farketmiyorlar.

Bu konu hakkında glutenli ile gluten olmayan yiyecekleri nasıl ayıracağız sorusunu duyar gibiyim. Bunu kendi duyularımız ile çözemeyiz bu yüzden hükümetlerin bu konuyu daha çok ciddiye almalarını bekleyeceğiz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kış için gerekli: D Vitamini

Mustafa

11 Düşük Şekerli Meyve

Bahadır

Egzersiz yapmadan önce yemek yemeli miyiz?

Bahadır

Bir yorum yap