Kilo Vermek

Göbek Eritmek Üzerine Gerçekler

göbek eritmek

Herkes karın kaslarına sahip olmak ister ve bu yolda plank, mekik, bisiklet, crunch gibi bir sürü egzersiz yapar. Düz mantıkla baktığımız zaman doğru gözüküyor. Karın bölgesi çalışırsak karın bölgesindeki yağlarımız erimeli. Ama gerçekten göbek eritmek için egzersiz yapmak yeterli mi?

RDN ve Nutrition Starring You sahibi Lauren Harris-Pincus, “Her gün 50.000 egzersiz yapabilirsin ama yağların olduğu sürece kasları göremezsin” diyor. “Gerçek şu ki o yağlardan kurtulmadan karın kasların belli olmayacak.”

İyi güzel de ne yapmamız lazım? Göbek yağlarını eritmek için midesine kelepçe taktırmayı bile göze alanlar. Bu yazıyı okumadan kelepçe taktırmayın.

Hepimizin göbek yağı var

İlk önce şu konuda anlaşalım, herkes vücudunun hemen altında bulunan ve vücudun etrafını saran, koruyan göbek yağlarına (viseral yağlara) sahip. Bu doğru: Göbek yağımız bizim için önemli görevlere sahip. Ama ne kadar yağlandığınız ve bunu nasıl dağılım gösterdiği, yaptığınız egzersizden çok genetiğiniz ile ilgilidir.

Harris-Pincus’a göre, erkekler ve kadınlar yağdan farklı şekilde etkilenirler. Ortalama olarak, kadınlar erkeklerden yüzde 6 ila 11 daha fazla vücut yağına sahiptir. Bu fazla yağ, genellikle kalça ve uyluk çevresinde vücut üzerinde toplanır (özellikle menopoza girmeden önce), bir armut şekli oluşturur. Öte yandan erkekler göbek çevresinde yağ biriktirme eğilimindedir.

Östrojen hormonu sayesinde kadın bedeni de şişmanlamayı sever. Obezite Değerlendirmelerinde yapılan bir araştırma, kadınların gebeliğe vücudu hazırlamak için yağları erkeklerden daha fazla depoladıklarını göstermektedir. Kadınlar bu konuda çok şanssız gözükse de bu göbek yağı, biranın yaptığı göbek yağı gibi etki göstermez. Sağlığımız söz konusu olduğunda göbek yağı kırmızı listededir. Harris-Pincus “Viseral yağ, diyabet, yüksek tansiyon ve metabolik sendrom riskiyle ilişkili” diyor.

Göbek eritmek için ne yapılmalı?

Göbek için yaptığınız egzersizler kaslarınızı güçlendirebilir, ancak yağları azaltmaz. Bu yüzden sağlıklı beslenmeniz gerekir. “30 dakikalık egzersizden sonra kalan 23.30 saat sağlıklı beslenin ”diyor Harris-Pincus.

Temiz ve sağlıklı yemeye başlama zamanı. Omega-3 yağ asitleri, sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar, fasülyeler, az yağlı süt ürünleri, kümes hayvanları, yumurtalar ve balıklar gibi az yağlı bol proteinli bir diyet yapmalısınız. Ve buna ek olarak şeker tüketimini bırakmalısınız. Çalışmalar, kepekli tahıllar açısından zengin bir diyetiniz olduğunda ve kalori kontrollü yaptığınızda, karın yağlarını azaltabileceğinizi gösteriyor. Porsiyonlarınızı da gözden geçirin. “Birçok insan çok sağlıklı besleniyor ve önemsiz şeyler tüketmiyor, ancak yediği porsiyonlar çok fazla.” demiş Harris-Pincus.

Sağlıklı besinleri seçip, kalori kontrolü yapmaya başladıysanız, sonunda vücut yağlarınız erimeye ve pantolon bedenlerini düşürmeye başlayacaksınız. Ama kötü tarafı kollarınız, bacaklarınız her yeriniz zayıflamaya başlayacak ve zayıf bir insan olacaksınız.

İşte bunu engellemek içinde egzersiz yapmamız gerekiyor. Unutmayın en kötü egzersiz bile sizin yararınıza olacaktır. Vaktiniz bolsa güzel bir spor etkinliğine katılabilirsiniz. Gidebiliyorsanız spor salonuna gidebilirsiniz. Vaktim az  diyorsanız. Evde uygulayabileceğiniz full body program yazımızı okuyabilirsiniz. Üstelik sadece 10 dakikanızı alacak. Güçlü bir kas yapısı size hayatın her yerinde yardımcı olur. Daha atletik, daha canlı bir vücuda sahip olursunuz. Her alanda performansınız artar.

Araştırmalar ayrıca, yüksek yoğunluklu interval antrenmanı (HIIT) göbek eritme konusunda çok başarılı olduğunu göstermiştir. Spor yapmaya hiç vaktiniz yoksa bile yaptığınız günlük işlerinize hareket katmayı deneyin. Mesela size 20-30 dakika yürüme mesafesi olan bir yere araçla gitmek yerine yürüyün. İşiniz çok yakınsa mesela 5 dakikalık bir yol ise bunu uzatmaya çalışın. Başka sokaklardan gidin. Yapacağınız en ufak egzersiz bile göbek eritme konusunda çok yardımcı olacaktır.

Mucize aramayın

Öyle 3 günde 5 kilo gibi mucizeleri aramayın. Evet bazı diyetler ile 1 haftada ciddi kilolar verebilirsiniz fakat bu sırada sadece yağ değil, protein ve karbonhidrat oranınız da ciddi ölçüde düşer. Güzel bir diyet ve egzersiz ile göbek eritmek hiç de imkansız değil. Sağlıcakla kalın.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Egzersiz Yapmadan Kilo Vermek

Bahadır

Ketojenik Diyet İle Zayıflanır mı?

Bahadır

Kalorisi az yiyecekler : 6 Altın yiyecek

Mustafa

1 yorum

Turgut Eylül 19, 2018 at 2:35 am

Aradığım yazı! Bu tarz içeriklerin devamını bekliyoruz 🙂

Cevapla

Bir yorum yap