Beslenme ve Diyet Sağlık

Günde kaç fincan yeşil çay içilmeli?

Kaç fincan yeşil çay içilmeli

Yeşil çay, dünya çapında tüketilen popüler bir içecek.

Son yıllarda, sağlıklı bir içecek olarak da popülerlik kazanmıştır. Yeşil çay ve kilo kaybına etkileri yazımıza da bakabilirsiniz.

Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir.

Sıcak, soğuk ve hatta toz şeklinde tüketilebilir ve yüksek antioksidan içeriği ve sağlık yararları oldukça fazladır.

Ama bu faydaları elde etmek için ne kadar yeşil çay içmelisiniz? Ve fazla içmek tehlikeli olabilir mi?

Bu makale, ne kadar yeşil çay içmeniz gerektiğini öğrenmeniz için hazırlanmıştır.

Günde kaç fincan yeşil çay içilmeli?

Yeşil çayın faydalarını araştıran çalışmalar, her gün tam olarak ne kadar içmeniz gerektiğine dair birbiriyle çelişen kanıtlar gösterir.

Bazı çalışmalar günde tek bir fincan tüketen insanlarda sağlık yararları gösterirken, diğer çalışmalar günde beş veya daha fazla fincanın daha faydalı olduğunu düşündürmektedir (1516).

Yeşil çay, çeşitli hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, en uygun içme miktarı kişiye bağlı olabilir.

  • Ağız kanseri: Günde üç ila dört bardak yeşil çay içen kadınların ağız kanseri geliştirme olasılığı en azana iner (17).
  • Prostat kanseri: Günde beş veya daha fazla bardak yeşil çay içen erkeklerin günde tek bir fincandan daha az içenlere kıyasla daha az prostat kanseri gelişme riski vardır (18).
  • Mide kanseri: Günde beş veya daha fazla bardak yeşil çay tüketen kadınlarda mide kanseri riski azalır (19).
  • Göğüs kanseri: Yapılan iki çalışmada günde üç fincandan fazla yeşil çay içen kadınlarda meme kanserinde nükslerin azaldığını göstermiştir (2021).
  • Pankreatik kanser: Gözlemsel bir çalışma, günde beş veya daha fazla bardak yeşil çay içmenin pankreas kanseri riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur (22).
  • Diyabet: Gözlemsel bir çalışmada, günde altı veya daha fazla bardak yeşil çay tüketenlerin, haftada bir fincandan daha az tüketenlere kıyasla, %33 daha düşük tip 2 diyabet gelişme riskine sahi olduğunu bulmuştur. (23).
  • Kalp hastalıkları: Dokuz çalışmanın bir analizi, günde üç ila bir bardak yeşil çay tüketen kişilerin, bir fincandan daha az içenlere kıyasla daha düşük kalp krizi ve felç riskinin olduğunu bulmuştur (24).

Yukarıdaki çalışmalara dayanarak, günde üç ila beş bardak yeşil çay içmek en uygunudur.

Bununla birlikte, bazı çalışmaların yeşil çay içmek ile hastalık riski arasında herhangi bir ilişki bulamadığını belirtmek önemlidir, bu nedenle bu etkiler kişiden kişiye değişebilir (2526).

Çoğu araştırmanın bulduğu şey, yeşil çay içenlerin, hiç çay içmeyenlere göre daha sağlıklı olduğudur.

ÖZET:
Sağlık yararları için gereken çay miktarı, çalışmalar arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Günde en az üç ila beş bardak yeşil çay içmek iyi görünüyor, ancak en uygun miktar kişiden kişiye değişebilir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kolesterol düşürme yolları

Mustafa

Karın Kası Geliştirme Tavsiyeleri

Bahadır

Güne Neden Zencefille Başlamalısınız?

Mustafa

Bir yorum yap