Cilt Bakımı Vücut Bakımı Yüz Bakımı

Güneş Yanığı Nasıl Geçer ?

güneş yanığı nasıl geçer

Yaz sıcakları yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Önümüzdeki aylarda deniz, güneş, kum üçlüsünden bol bol faydalanacağınız bir tatile çıkma planlarınız varsa kesinlikle cildinizi güneşin zararları ışınlarına karşı güvenliğini sağlamak amacıyla tedbir almalısınız. Güneş yanığı sorunu yaşamak istemezsiniz. Güneşin daha da güçlü bulunduğu bu yaz aylarında cildimizi güneşin zararlarından güvenliğini sağlamak adına ne yapmalıyız merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

Güneşin cildimiz üstünde ne tür etkisi var?

Güneşin görünmeyen UVA ve UVB ışınları cilt kanserine neden olabiliyor. Bununla birlikte, bu zararlı ışınlar deri tahribatına ve güneş yanıklarına da neden olabiliyor. Cildin erken yaşlanması da güneşin negatif etkisinden biridir. İki şekilde meydana gelen cilt yaşlanmasının sebeplerinden biri genetik, öteki de çevreden kaynaklanmaktadır. Cildimizin çevresel olarakyaşlanması geciktirilebilir ve buna %90-95 oranla güneşin yaydığı zararlı ışınlar neden olur.

Kimler cilt kanseri riski altındadır?

Fazla güneş gören yerlde yaşıyorsanız, ten renginiz açıksa, güneş altında normale göre çok kalıyorsanız, vücudunuzda cilt lezyonları ya da çokca ben yer alıyorsa, ailenizde cilt kanserine yakalanan biri varsa, zayıf bir bağılıklık sistemine sahipseniz ve hassas bir cilt tipine sahipseniz güneş ile olan ilişkinizde oldukça dikkatli olmalısınız. Eğer bu maddelerden bir ya da daha fazlasına sahipseniz, yine de korkmanıza lüzum yok. Doğru tedbirler ve korunma yöntemleri ile cilt kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Güneşin zararlı etkisinden nasıl korunabiliriz?

– Güneş koruyucularınızı yazdan yaza tüketiyorsanız kesinlikle değiştirin. Kimyasal sahibi olan bu mamüllerin son kullanma tarihleri mevcuttur ve tarihi geçmiş bir ürün kullanmak cildinize zarar verebilir. Güneş yanığı sorununa neden olabilir.
– Koruyucu mamülleri güneşe çıkmadan en az 20 dakika evvelce sürün.
– Suyla ilişki ettikçe vücuttan atılan bu mamülleri gün ortamında sık sık tekrarlayın.
– Güneşin altında duracaksanız kesinlikle bedeninizi kapatan kıyafetler giyin ve bir şapka takın.
– Güneşin dik açıyla geldiği 11.00-16.00 saat aralığında dışarı çıkmayın.
– Su ve kum güneşin yaydığı ışınlarını yansıtır. Bu sebeple kumsallarda da tedbirinizi almayı nutmayın. Olabildiğince gölge alanda kalmaya özen gösterin.

Güneşin zararlı etkisinden korunmak amacıyla hangi mamülleri kullanabiliriz?

Mutlaka SPF etkenli güneş koruyucular kullanın, güneş yanığı üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır.. Cilt tarzıniz ne olursa olsun cilt kanseri riski herzaman mevcuttur. En az 30 dereceye kadar etkili bir güneş koruyucu tercih edebilirsiniz. Güneşe çıkmadan evvelce sürdüğünüz güneş koruyucuları 2 saatte bir tekrarlamaya özen gösterin. Her cilt tipine uygun güneş koruyucu bulabilirsiniz. Eğer akne probleminiz varsa, kapatıcı özelliği olan SPF değeri yüksek güneş koruyucuları kullanabilirsiniz.

DİKKAT! 60 etken güneş koruyucusu kullandıysanız bu daha çok korunduğunuz manasına gelmiyor. Burada ilgi etmeniz lüzumen, hangi sıklıkta güneş koruyucunuzu tazelediğinizdir. Güneşin altında geçirdiğiniz zaman boyunca sık sık koruyucu sürmeyi tekrarlamalısınız.

SPF sizi yalnızca UVA ışınlarından koruyabilir. UVB ışınlarından da korunmak amacıyla hem UVA hem de UVB’ye karşı koruyuculu kremler seçmelisiniz.

Güneş yanığı tedavisi amacıyla hangi natural mamülleri kullanabiliriz?

Yanıklara yoğurt sürmek ya da üzerlerinde Aloe Vera bazlı kremler kullanmak gibi bilindik yöntemlerin yanı sıra, elma sirkesi, lavanta yağı ve kara çağ gibi natural mamüller de güneş yanığına iyi gelebilir. Bu tür natural çözümlerin cildinizi daha da rahatsız ettiğini fark ettiğiniz takdirde derhal bir sıhhat görevlisine danışmalısınız.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Aniden Çıkan Sivilcelere Çözüm

Mustafa

Genç Cilt İçin Tavsiyeler

Mustafa

Cilt Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Bahadır

Bir yorum yap