Sağlık

Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Günlük kalori ihtiyacı

Keşke yediğimiz şeylerin kalori gibi bir olayı olmasa da kafamıza göre yeyip içsek sonra da arkamıza yaslansak. Ama maalesef durum böyle değil. En mantıklı şekilde beslenmek için kendimize bir kalori hesabı yapmamız gerekiyor. Bu durumda ihtiyacımız olan kalori miktarını bulmalı ve neler yiyerek bu kaloriye ulaşacağımızı tespit etmek, sağlıklı kilo almanın ya da kilo vermenin ilk adımıdır. Peki “Günlük kaç kalori almalıyım?” diye soruyor olabilirsiniz. Gelin günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır inceleyelim.

Günde 2000 kalori almak doğru mu?

FDA (ABD Sağlık Bakanlığına bağlı diyet kurumu), beslenme kritelerini güncellediğinde, günlük kalori hesabı değerini belirlemek için güzel bir yuvarlak sayıya ihtiyaç duydular, böylece 2.000 kaloriyi seçtiler. Bu kalori hesabı ortalama bir değerdir ancak doğru kalori ihtiyacı olduğu anlamına gelmez.

Kişisel kalori ihtiyacınızı bulmalısınız

İhtiyacınız olan kalori miktarı, kilonuza, boyunuza, yaşınıza, cinsiyetinize ve hareketlilik düzeyinize bağlıdır. Günlük kalori ihtiyacını hesaplamak için bir kaç yol vardır. En doğru (ve pahalı!) yol, yalıtımlı bir odaya girerek vücudunuzun ne kadar ısı ürettiğini ölçmektir. Ama buna gerek kalmadan da kişisel yaşantınızı, özelliklerinizi bir denkleme koyarak günlük kalori ihtiyacı hesaplanabilir. Çok ağır egzersiz yapan biriyseniz 5.000 kaloriye ihtiyaç duyabilirsiniz, fakat normal ofiste çalışan evden işe, işten eve gelen biriyseniz 1.800 kalori yeterli olabilir.

Kilo vermek için kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, ne yediğiniz, ne kadar egzersiz yaptığınızdan daha önemlidir. Yediğiniz besinler için kalori hesabı yapmanız en doğrusu olur. Tabii ki hiç kimse yediği yer her yudumun kalorisini hesaplamayı sevmez, ancak genel bir kalori hesabı yapmanız sizin için en etkili yoldur. En azından sık yediğiniz besinlerin kalori değerleri hakkında fikriniz olur. Günlük kalori ihtiyacı da belirledikten sonra ona göre hedefler koyarsınız. Tatlılardan uzak durmanız ve lifli gıdalara yönelmenizi sağlar. Kısa süreli zayıflamak için düşük kaloriye sahip kabak detoksu diyetini deneyebilirsiniz.

Kilo kaybetmeyi hedefliyorsanız günlük hareketlilik durumunuza göre alacağınız kalori ihtiyacı hesaplanıp, bu kalori miktarının 200-300 altında kalori almanız önerilir. Kalori ihtiyacınızı hesaplamak için aşağıdaki kalori ihtiyacı hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama

[kcal]

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kış için gerekli: D Vitamini

Mustafa

Sağlıklı yaşam ipuçları

Mustafa

Kilo Vermek İçin Önemli Adımlar

Bahadır

2 yorumlar

Yasemin Eylül 16, 2018 at 12:15 am

Günlük 2000 kalorinin üstünde aldığım zamanlarda midemde bir ağrı hissediyorum. Ama 1200-1300 civarında tuttuğumda daha dinç oluyorum. Ciddi bir etkisi var, tüketilen besinlerin.

Cevapla
Keşfin merkezi Eylül 16, 2018 at 11:29 am

Gayet faydalı bir yazı olmus hocam. Hele ki spora yeni başlayanların kalori hesaplaması yapabilmesi için gayet iyi yazı olmuş.

Cevapla

Bir yorum yap