Egzersizler Fitness

Günün Hangi Saatinde Egzersiz Yapılmalı

Egzersiz hangi saatte yapılmalı

Egzersizin fareler üzerinde farklı yönlerini analiz eden araştırma ekibi, günün farklı zamanınlarının fiziksel aktivitenin verimliliğini etkileyebileceğini buldu.

Farelerde yapılan araştırmalar, günün farklı zamanlarının egzersizin etkinliğini etkilediğini ancak bu sonuçları insanlara uygulamanın karmaşık olduğunu göstermektedir.
Bilim adamları zaten sirkadiyen ritmin metabolizmamızla etkileşime girdiğini biliyorlar. Bir kişinin sirkadiyen ritmi, 24 saatlik bir döngüyü takip eden fiziksel, zihinsel ve davranışsal değişiklikleri içerir.

Bu davranış kalıpları aydınlığa ve karanlığa göre gelişir ve güneş zamanını takip eden sirkadiyen saat ile ilgilidir. Sirkadiyen ritimler çoğu canlıda bulunur.

Araştırma ekibi, günün farklı saatlerinde vücudun egzersize verdiği tepkiyi nasıl etkileyebileceğini keşfetmeye karar verdi.

Fizyoloji ve metabolizmamızın hemen hemen her yönünün sirkadiyen saat tarafından dikte edildiği oldukça iyi bilinmektedir. Yapılan önceki çalışmalar metabolizmamızın en az %50’sinin sirkadiyen olduğunu ve vücudumuzdaki metabolitlerin %50’sinin sirkadiyen döngüsüne dayanarak salındığını keşfetmişti. Bu durumda etkilenen şeylerden birininde egzersiz olması kaçınılmazdır.

Farklı Egzersiz Saatlerinin Fareler Üzerindeki Etkileri

Yapılan iki çalışmada, sirkadiyen ritmin vücudun fiziksel hareketlere cevap verme biçiminde önemli bir rol oynadığını doğrulamaktadır. Her takım farklı bir egzersiz bileşenini araştırsa da, iki çalışma birbirini tamamlar niteliktedir.

Her iki takım da, günün farklı zamanları ile farelerde egzersiz performansı arasındaki bağlantıyı inceledi. Sonuçları insanlar için çekici hale getirmek için araştırmacılar, farelerin sabah ve akşam saatlerindeki egzersizlerine odaklandılar.

İlk çalışmada, günün farklı zamanlarında farelerin egzersiz performanslarını, en dinç olduğu zamanlarda koşu bandı içine koyarak karşılaştırdılar. Fareler günün ilerleyen saatlerinde daha iyi performans gösterdiler, yani akşam egzersiz yapmak için daha iyi bir zamandı.

Akşam yapılan egzersizlerde, 5-aminoimidazol-4-karboksamid ribonükleotit (ZMP) olarak adlandırılan bir bileşiğin seviyeleri daha yüksekti. ZMP, metabolizma için gereklidir, çünkü glikoz ve yağ asitlerinin parçalanmasına yol açan metabolik yolları aktive eder.

Çalışma bulguları, ZMP’nin akşamları egzersiz performansının arttırılmasında rol oynayabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar 12 kişide egzersiz performansını analiz ederek bulgularını daha fazla geliştirdiler. Bu grup üzerinde yapılan testler sonucu katılımcıların akşamları, sabahları olduğundan daha iyi egzersiz performanslarına sahip oldukları sonucuna varmışlardır.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

20-Dakikalık Dik Duruş Egzersizi

Bahadır

15-Dakikalık Tüm Vücut Egzersizleri (Ekipmansız)

Bahadır

5 Tekrar Antrenman Programı(5×5)

Mustafa

Bir yorum yap