Fitness

Haftada kaç gün spor yapılmalı?

Haftada kaç gün spor yapılmalı

Aktif kalmak, sağlıklı kalmak için çok önemlidir. Günümüzde haftada 10 dakika bile yürüyüş yapmayan bir çok insan bulunmaktadır.

Ancak, kilo kaybı ve ya kas kütlesi arttırma hedeflerinize ulaşmak için ne kadar egzersiz yapmanız gerektiğini bilmek zordur. Sonuçta yaptığınız antrenman türü, yeteneklerinize, hedeflerinize, beslenmenize, mevcut ekipmanlara, imkanlara ve ne kadar zamana sahip olduğunuza bağlıdır.

Tek-boyutta bir yaklaşım olmasa da, dengeli, etkili, güvenli ve eğlenceli bir egzersiz rejimine sahip olmak için antrenmanınıza uygulayabileceğiniz ilkeler ve kılavuzlar vardır. Çok merak edilen sorulardan biridir: “Haftada kaç gün spor yapılmalı?”, gelin birlikte inceleyelim.

Haftada kaç gün spor yapılmalı?

Fitness tutkunu olmadıkça, sağlık ve fitness hedeflerinize ulaşmak için spor salonunda mümkün olduğunca az zaman geçirebilirsiniz. Ancak uzmanlar, haftada sadece bir veya iki gün egzersiz yapmanın hedefleriniz için yetersiz geleceğini söylüyorlar.

Eğer çok yoğunsanız ve spor yapmaya yeterince vakit ayıramıyorsanız. Sağlık ve fitness hedeflerinize makul bir sürede ulaşmak, formda ve sağlıklı kalmak istiyorsanız haftada en az üç kez antrenman yapmalısınız.

Haftada dört ya da beş gün spor yapmak en idealidir, ancak çoğu insan zaman kısıtlamaları nedeniyle dört-beş gün salona gidemez, bu yüzden uzmanlar en az üç gün gitmenizi öneriyorlar. Haftada en az üç gün giderek vücudunuza yeterli uyarıyı vermiş olursunuz.

Üst üste 2-3 gün spora gidilebilir mi?

Bazı insanlarda vakit bolluğu nedeniyle sık sık salona gidiyorlar. Bunun da çok doğru bir hareket olduğunu söyleyemeyiz. Unutmayınki sporda yaptığınız çalışmaların karşılığını dinlenirken alırsınız. Spor salonunda bir kası parçalarsınız ve eve gelip dinlendiğinizde kas yenilenir ve eskisinden daha güçlü bir halde gelişir. Bu yüzden 3 gün üst üste salona gitmeniz. Yetersiz dinleme, anlamına gelir. Bu yüzden en fazla 2 gün üst üste spora gitmeniz uygundur ancak 3 ve fazlası sizin için zarar olacaktır.

Eğer kaslarınızın iyileşme zamanını vermezseniz, eklemlerinize ve tendonlara aşırı yüklenirsiniz, bu da ağrıya neden olabilir – ya da daha da kötüsü, tendinit gibi bir yaralanma olabilir.

Bu arada üst üste 2 gün gidecekseniz. Bir gün farklı kas grubu, diğer gün farklı bir kas grubunu çalışmanız sizin için en iyisi olacaktır.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Ev Hanımları İçin Antrenman Programı

Mustafa

Koşmanın faydaları : 6 önemli madde

Bahadır

Önce Kardiyo mu? Güç Antrenmanı mı?

Bahadır

Bir yorum yap