Beslenme ve Diyet Sağlık

Her Gün Yumurta Yemek Zararlı mı?

yumurta zararlı mı

Yumurta iyi besin değerleri ve lezzetli olmasıyla genelde çoğu insanın kahvaltı favorisidir. Besleyicidir, doygunluk verir ve lezzeti iyidir. Ayrıca, basit tavada yumurtadan, menemene kadar çeşitli yemeklere dönüştürebilirsiniz. Ancak yumurtalar ve kolesterol hakkında söylenenler nedeniyle, günlük yumurta yeme alışkanlığınızın sağlıklı olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Onlarca yıl süren kolesterolü takiben uzmanlar sözlerini değiştirmeye başladı. Uzmanlar eskiden kolesterol için günde 300 miligram olan üst sınırı kaldırdılar. Harvard’dan Cleveland Clinic’e kadar olan kaynaklar şu anda diyet kolesterolünün, kan kolesterolü üzerinde en az etkiye sahip olduğunu belirtiyor.

Peki, şimdi kolesterol hakkında anladığımız her şeyle, yumurtada tüketimindeki son karar nedir? Gelin hep beraber inceleyelim.

YUMURTA GERÇEKLERİ

Temelde proteinin vücut tarafından ne kadar verimli kullanıldığı ölçüldüğünde, yumurtalar 100 üzerinden 93,7 alıyor. Büyük bir yumurta yaklaşık 6 gram proteine ​​sahiptir ve dokuz amino asidin hepsini, protein yapıtaşlarını, ayrıca kolin, lutein ve D vitamini gibi diğer besinleri içerir.

Uzmanlar “Yumurta yemek güvenli” diyor. Günde bir yumurta yemek, artmış kardiyovasküler hastalık riskine yol açmaz. Ama yine de her gün altı yumurtalı omlet yemeyi önermiyorlar.

Ayrıca yumurtaların harika bir protein kaynağı olduğu ve yumurta sarısında B-12 vitamini, demir ve kolin, az miktarda Omega-3 yağ asitleri ve D vitamini içerdiği bilinmektedir. Yumurta başına sadece yaklaşık 70 kalori alırsınız. Protein ve yağ içeriği nedeniyle sizi tok tutar.

Fazla yumurta yiyerek endişelenmek yerine, dengeli bir diyete dahil etmeye çalışın. Yeterli meyve, sebze ve lif alımını unutmayın.

Yumurta alımı kalori, protein ve yağ ihtiyaçları ile aynı seviyede olmalıdır. Yani, eğer yumurtaları seviyorsanız, yiyin. Ancak, yumurtaları nasıl hazırladığınıza ve ne kadar tükettiğinize dikkat edin.

Yumurtaları pişirirken, doymuş yağları (tereyağı gibi), doymamış yağlarla (zeytinyağı gibi) değiştirmeyi deneyin. Sonuç daha sağlıklı olacak.

ÖZET
Her gün yumurta yemek zararlı değil, ancak belli bir sınırda olduğu sürece. Günde 3-4 yumurtaya kadar çok büyük bir sıkıntı yaratmaz. Daha fazlasını tükettiğinizde sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden dikkatli olmanızı öneriyoruz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Regl Ağrısı İle Baş Etmenin Çareleri

Bahadır

Sağlıklı yaşam tavsiyeleri

Mustafa

Spor yaparken müzik

Mustafa

Bir yorum yap